Szczecin: Zyski z mieszkania na wódkę

GDP
SZCZECIN: Zyski z mieszkania na wódkęSzczecin: Zyski z mieszkania na wódkę
SZCZECIN: Zyski z mieszkania na wódkęSzczecin: Zyski z mieszkania na wódkę ZBiLK
Komornik i urzędnicy lokalówki na tropie cwaniactwa zadłużonych lokatorów. Dłużnicy wynajmowali mieszkania, a czynszu i tak nie płacili.

Proceder wyszedł na jaw podczas trwających eksmisji do pomieszczeń tymczasowych. Od początku czerwca do dłużników trafiają wnioski o dobrowolne opuszczenie zadłużonego mieszkania. Do końca miesiąca Zarząd Budynków i Lokali Komunalnych w Szczecinie chce eksmitować 30 dłużników (wyroków jest ponad 1100).

Procedura eksmisji wygląda tak

Z zadłużonego mieszkania dłużnicy trafią do pomieszczania tymczasowego (to lokale o powierzchni nie mniejszej niż 5 mkw na osobę, o niskim standardzie, często z toaletą i wodą na zewnątrz budynku). Po miesiącu muszą się wyprowadzić. Albo do schroniska dla bezdomnych, albo na ulicę. Taki sposób odzyskiwania zadłużonych mieszkań wprowadziła nowelizacja ustawy o mieszkaniach komunalnych.

Większość z 30 osób, które w pierwszej kolejności będą eksmitowane nie chce dobrowolnie opuścić zadłużonych lokali. Dlatego od przyszłego tygodnia eksmisje wejdą w fazę fizycznego wyprowadzania lokatorów i ich dobytku.

Sześciu dłużników jednak dobrowolnie wydało mieszkanie. Okazało się, że część z nich w ogóle w nich nie mieszkała.

– Bo przebywali w innych lokalach, a te zadłużone wynajmowali, najczęściej nieoficjalnie innym osobom. Ale i tak nie opłacali w nich czynszu – mówi Szymon Dominiak-Górski z Zarządu Budynków.
Urzędnicy podejrzewają, że pieniądze za wynajem wydawali na alkohol i libacje. A zamiast w swoich mieszkaniach żyli na melinach

– To pewnie nie były jakieś wielkie sumy za wynajem, ale nie regulowano z nich należności – dodaje Dominiak-Górski. Były takie przypadki, gdy komornik puka do mieszkania dłużnika i zastaje tam osoby, które nie mają nic wspólnego z najemcą mieszkania. Po prostu wynajęli od niego mieszkanie, być może nawet nie mając świadomości, że lokal jest zadłużony.

– W takich przypadkach poszukiwaliśmy najemcy – dodaje Szymon Dominiak-Górski.

Nikt nie wie ile takich przypadków może być w 1134 wyrokach eksmisyjnych do pomieszczenia zastępczego, które do zrealizowania ma ZBiLK.

Odzyskane lokale socjalne, najczęściej całkowicie zdewastowane, będę remontowane i trafią do puli mieszkań socjalnych. Na takie mieszkania czeka w mieście kilkanaście tysięcy osób. 

Mariusz Parkitny
mariusz.parkitny@mediaregionalne.pl 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

kup teraz

CENEO.PL

TK Lighting 2971

TK Lighting 2971

69,00 zł
Materiały promocyjne partnera

Polska w czołówce Europy! Jest raport CBRE

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom
Dodaj ogłoszenie