Świerk „Conica” to ładny iglak, również do małego ogrodu. Jak uprawiać to drzewko, gdzie je posadzić i jak przycinać?

Katarzyna Józefowicz
Świerki „Conica” rosną powoli, ale wyglądają pięknie.
Świerki „Conica” rosną powoli, ale wyglądają pięknie. Katarzyna Laszczak
Świerk biały „Conica” należy do najbardziej atrakcyjnych ogrodowych iglaków. Rośnie wolno i nie jest zbyt duży, więc nadaje się również do małych powierzchni. Wyróżnia go regularny, stożkowaty kształt, który drzewko utrzymuje nawet bez formowania. Jest przy tym dość łatwy w uprawie, ale trzeba zapewnić mu odpowiednie miejsce i warunki. Podpowiadamy, jak uprawiać świerk „Conica”, jak i kiedy go przycinać, jakie ma odmiany i jakie aranżacje z nim tworzyć.

Spis treści

Ozdobne krzewy iglaste, w tym świerki, od lat cieszą się niesłabnącym powodzeniem. Sprawdzają się w rozmaitych kompozycjach ogrodowych i posiadają mnóstwo odmian, różniących się pokrojem, barwą igieł i wysokością. Pomimo tak dużej różnorodności, kilka odmian cieszy się szczególną popularnością. Należy do nich między innymi świerk biały „Conica”, którego liczne walory ozdobne sprawiają, że nie brak mu miłośników.

Czytaj także:

Świerk „Conica” – jak szybko rośnie i jak wygląda

Świerk „Conica” osiąga niewielkie rozmiary i rośnie bardzo wolno. Po 10 latach osiąga ok. 1 m wys. a docelowo dorasta do ok. 3-4 m, dlatego nadaje się do każdego, nawet małego ogrodu. Roślina ma niezwykle atrakcyjny, gęsty, regularny, stożkowaty pokrój, przybierając kształt klasycznej choinki. Jej krótkie, miękkie, jasnozielone igły, gęsto oblepiają cienkie, sztywne, rozgałęzione, liczne pędy, dzięki czemu wnętrze krzewu jest całkiem zasłonięte. Wiosną, młode igły zebrane na szczytach pędów w małe kępki, mają jaskrawozielony kolor, później nieco ciemnieją. Niezwykle eleganckiego pokroju krzewu, nie szpecą nieefektowne, drobne, brązowe szyszki, spotykane u innych iglaków, gdyż odmiana ich nie tworzy.

Odmiany świerka „Conica”

Na szczególną uwagę zasługuje ciekawa wersja odmiany „Conica” - „Conica Maigold”, która wiosną zachwyca złocistożółtymi, młodymi przyrostami.

Świerk „Conica” aranżacje

Świerk „Conica” ze względu na swoje niezwykłe walory ozdobne, może mieć w ogrodzie wiele zastosowań. Pięknie prezentuje się jako soliter na trawniku, ale może stanowić też oprawę tarasu lub schodów ogrodowych. Doskonale sprawdza się w różnych kompozycjach zarówno z innymi krzewami iglastymi jak i z krzewami liściastymi oraz bylinami. Pięknie wygląda też w ogrodach żwirowych i japońskich oraz na skalniakach i wrzosowiskach. Można z niego tworzyć niewysokie żywopłoty i szpalery oraz sadzić wzdłuż ścieżek i chodników. Nadaje się też do uprawy w donicach na balkonach i tarasach.

Polecamy też:

Jak uprawiać świerk biały „Conica”

Świerk „Conica” jest jednak nie tylko atrakcyjnym, ale też łatwym w uprawie drzewem. Wprawdzie ma dość wysokie wymagania, ale na odpowiednim stanowisku rośnie dobrze i zwykle nie sprawia problemów. W uprawie oczekuje głównie słonecznego, osłoniętego od wiatru, ciepłego stanowiska i żyznej, próchniczej, przepuszczalnej, stale lekko wilgotnej gleby, najlepiej o lekko kwaśnym odczynie pH. Nie toleruje cienia i nawet niewielkie zacienienie może powodować u niego słabszy wzrost i zasychanie igieł.

Świerk „Conica” zimą. Jak o niego zadbać?

Choć z reguły dobrze znosi niskie temperatury, jego mrozoodporność nie jest imponująca (znosi do ok. -23/-26°C), dlatego w wyjątkowo surowe zimy może przemarzać (wiosną zwykle dobrze się regeneruje). Dla rośliny ryzykowne może być też ostre, zimowe słońce, gdyż wtedy nagrzane od południowej strony igły nie tylko łatwiej przemarzają, gdy temperatura spada, ale też szybciej tracą wodę i usychają, dlatego drzewko warto osłaniać zimą przed południowym słońcem np. włókniną lub cieniówką.
Podobnie jak inne zimozielone krzewy, świerk „Conica” narażony jest też zimą na ryzyko tzw. suszy fizjologicznej (roślina traci wodę przez igły, ale nie może jej pobrać z zamarzniętego podłoża), dlatego jesienią należy solidnie go nawadniać i wyłożyć wokół niego podłoże grubą warstwą ściółki, która ochroni glebę przez przemarzaniem i utratą wody.

Sprawdź:

Kiedy i jak sadzić świerk „Conica”

Świerk „Conica” w ogrodzie może być sadzony zarówno wiosną jak i wczesną jesienią (wrzesień-początek października). Lepszym terminem jest jesień, gdyż wilgotna i chłodna pogoda sprzyja ukorzenianiu się roślin. Krzewy należy sadzić na takiej głębokości, na jakiej rosły dotychczas (są sprzedawane w donicach).

Przycinanie świerka „Conica”

Świerk „Conica” ze względu na swój gęsty, regularny pokrój i wolne tempo wzrostu, zwykle nie wymaga przycinania. Czasami jednak może się zdarzyć, że z jego wnętrza zaczną wyrastać mocne, długie pędy należące do gatunku (rewersja), które koniecznie należy usuwać, aby nie zdominowały rośliny i nie szpeciły jej wyglądu. Najlepszy termin cięcia jest od maja do lipca.

Warto wiedzieć:

Choroby i szkodniki świerka „Conica”

Niestety, roślina może też czasami paść ofiarą chorób i szkodników. Najczęstszym problemem w jej uprawie jest przędziorek sosnowiec, pojawiający się na igłach w suche, cieple lata (prowadzi do brązowienia, usychania i opadania igieł), a także choroby grzybowe (gdy igły usychają, ale nie widać szkodników).

To przyda Ci się w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera
Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Warszawa, ul. Wspólna 30
Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom