Żywe kwiaty w świątecznych dekoracjach i umiejętne łączenie odcieni kolorów – to sekrety dobrze skomponowanego stroika na Boże Narodzenie. Niebanalna ozdoba, którą możemy wykonać sami w domu, wprowadzi mnóstwo świątecznego nastroju.
– Nie ma jednego uniwersalnego przepisu na dobrze skomponowany świąteczny stroik, ale jest kilka zasad, których warto się trzymać, na przykład ta, że najwyższą ozdobę ustawiamy na środku, a mniejsze – po bokach. Wtedy kompozycja będzie wyglądała harmonijnie – mówi Anna Kopeć, florystyka i właścicielka starachowckiej kwiaciarni Czerwone Korale.
Pani Anna podkreśla, że w tym roku nie ma niemodnych ozdób. Liczy się sposób ich łączenia z innymi elementami. Najważniejsza zasada to łączenie odcieni zimnych z zimnymi i ciepłych z ciepłymi.
Odważne połączenia i żywe kwiaty w świątecznym stoiku
– Stosując tę zasadę możemy nawet połączyć ze sobą kolory, które pozornie do siebie nie pasują, jak srebro ze złotem. Jeśli chcemy, aby na jednym drzewku zawisły złote i srebrne bombki musimy się zdecydować, czy wybierzemy te zimne, błyszczące i lakierowane czy przydymione, cieplejsze. Możemy połączyć nawet róż z pomarańczem, choć utarło się, że tych dwóch kolorów lepiej ze sobą nie łączyć – wyjaśnia pani Anna.
W kompozycjach, które poleca swoim klientom królują żywe kwiaty. Wysokie storczyki stoją obok prymulek, hiacyntów, gałązek sosny, jodły czy zawsze będącej na czasie jemioły. Całość uzupełnia się bombkami i innymi kojarzonymi z Bożym Narodzeniem ozdobami. Warto też w ciekawy sposób wkomponować do stroika świece. Inny świetny pomysł to ułożenie w kompozycji pachnących przypraw, takich jak gwiazdki anyżu czy laski wanilii, których zapach podkreśli dodatkowo atmosferę Bożego Narodzenia.
Warto zobaczyć:Kwiaty doniczkowe w sam raz na prezent w okresie świątecznym
– Nie bójmy się używać żywych kwiatów w bożonarodzeniowych kompozycjach. Dodadzą wnętrzu lekkości i elegancji. Wystarczy skomponować je z gałązkami ileksu, szyszkami, błyszczącymi lub brokatowymi bombkami. Zanim zdecydujemy się na wykonanie kompozycji świątecznej warto zadać sobie pytanie, jakie wnętrze zostanie nią ozdobione. Do wnętrz klasycznych wstawiamy bardziej klasyczne kompozycje, do nowoczesnych – bardziej oszczędne.
Wieniec zamiast stroika
Zielone gałązki mogą zdobić mieszkanie nie tylko na święta, ale przez cały grudzień. W naszych domach coraz częściej goszczą wieńce adwentowe, zdobione obowiązkowo czterema świecami, z których każda symbolizuje kolejny tydzień Adwentu – oczekiwania na narodziny Jezusa. Co tydzień, w każdą kolejną niedzielę, zapala się następną świecę.
Zobacz wideo: Jak zrobić bożonarodzeniowy wianek
Wieńce, wbrew temu co mówi ich nazwa, wcale nie muszą być okrągłe. Coraz modniejsze są bardzo eleganckie wieńce adwentowe w kształcie prostokąta. Najważniejszym elementem są cztery świecie. Reszta dekoracji to rzecz gustu i dopasowania do wnętrza, w którym wieniec zostanie ustawiony – podkreśla florystyka.
Do łask wróciły bogato zdobione bombki w kształcie mikołajów, domków, ciasteczek, aniołków, bałwanków czy baranków. Je także można śmiało zaaranżować w świątecznych dekoracjach. Nadal bardzo modne są suszone owoce, szyszki, także te bardzo egzotyczne. Prawdziwą furorę w tym roku robią nasze rodzime lakierowane jabłka. Aby uzyskać zaskakujący efekt, wystarczy na chwilę zanurzyć jabłko w ciekłej parafinie.
– Ciekawym rozwiązaniem jest też wykonanie kilku bardzo podobnych do siebie stroików, które zestawione razem tworzą spójną kompozycję, ale w każdej chwili można je poprzestawiać w różne kąty pokoju i nadal będą dobrze wyglądały – podpowiada pani Ania.
– Robienie ozdób nie jest bardzo trudne, zwłaszcza, że w kwiaciarniach i sklepach można zaopatrzyć się w gotowe pół-produkty. I warto poświęcić trochę czasu na wspólne zrobienie świątecznych ozdób, bo to jest najważniejsze w tych świętach – żeby spędzić wspólnie jak najwięcej czasu – podkreśla pani Anna.
Warto wiedzieć: Jak wprowadzić świąteczne zapachy w mieszkaniu
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?