Styl „used look" we wnętrzach: jak i gdzie można go wykorzystać

Anna Chreptowicz
Drewno used lookBlat kuchenny może wyglądać jakby wykonany był ze starego drewna. Przedmioty w stylu "used look" mają zużyty, wysłużony wygląd.
Drewno used lookBlat kuchenny może wyglądać jakby wykonany był ze starego drewna. Przedmioty w stylu "used look" mają zużyty, wysłużony wygląd. 123RF
Najczęściej chcemy, by nasze mieszkanie było urządzone ładnie, oryginalnie i wyjątkowo. Poszukujemy niestandardowych rozwiązań i stylów, by uzyskać wymarzony efekt. Obok popularnego stylu vintage, coraz większą popularnością cieszy się tzw. styl used look.

Na czym polega styl used look?

Stare, zużyte – modne

Wielu z nas ma w piwnicach, na strychach rzeczy stare, odziedziczone po naszych babciach, czy dziadkach. Rzeczy traktowane jako graty, meble zabierające tylko miejsce oraz stare i niemodne. Warto spojrzeć na nie nieco przychylniejszym wzrokiem. Bo teraz to właśnie takie przedmioty i meble, sprzed lat, z historią, są niezwykle trendy we wnętrzarskich kręgach.

Wszystko za sprawą stylu „used look", którego ideą jest właśnie ukazywanie tego, co jeszcze do niedawna uchodziło za brzydkie. Szorstkości, odrapania, rdza – niegdyś szpecące, teraz uchodzą za dekorację. Styl „used look" ma niezwykle szeroki zakres zastosowań. Począwszy od mebli, przez dywany i drobne elementy wyposażenia, skończywszy na całych ścianach, z których celowo łuszczy się farbę, przypominały stare i odrapane.

Przetarcia i ślady zużycia nadają przedmiotom autentyczności, a co za tym idzie – atrakcyjności. Tak może prezentować się dywan w stylu „used look&a
Przetarcia i ślady zużycia nadają przedmiotom autentyczności, a co za tym idzie – atrakcyjności. Tak może prezentować się dywan w stylu „used look".  fot. Agnella 

W tym trendzie celowo wydobywa się z przedmiotów to, co normalnie uchodzi za brzydkie. Sękate kawałki drewna, pełne pęknięć będą stanowiły w tym przypadku atrakcyjny element wyposażenia. Podobnie w przypadku tkanin i materiałów. Po które sięgać? Oczywiście, te wypłowiałe i przetarte. Bo styl „used look" ma na celu wydobycie z przedmiotów tego, co oddaje w nich charakter przemijającego czasu.

Nie do wiejskiej sielanki

Z uwagi na swoją specyficzność, „used look" nie nadaje się do każdego wnętrza. Najlepiej sprawdzi się w dużych, surowych przestrzeniach. Jest idealny do loftów, pomieszczeń utrzymanych w klimacie industrialnym, w którym przeważa metal i beton. To właśnie w loftach znakomicie wpasują się wszystkie szorstkości „zużytych przedmiotów". Metalowe elementy pokryte rdzą, patyną. Przemysłowe szafki, w których niegdyś przetrzymywano narzędzia, fabryczne lampy.

Z drugiej jednak strony stare meble „z duszą", o drewnianej, popękanej, wypłowiałej fakturze sprawdzą się tak samo dobrze w mieszkaniu w kamienicy, czy domu, w którym mamy już kilka antyków zdobiących wnętrza.

Styl „used look" można także osiągnąć na względnie nowych meblach. Wystarczy nieco ich fakturę zeszlifować papierem ściernym, by uzyskać efekt „postarzenia". Dobrym rozwiązaniem jest również spacer po komisach meblowych, w których aż roi się od interesujących przedmiotów w sam raz wpasowujących się w ten styl. 

 

Komoda w stylu used look
Komoda w stylu used look fot. 123RF 

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec hotelu Marriott w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom