Stwórz nowe przestrzenie do pracy i odpoczynku. Domowa siłownia, garaż, warsztat, poddasze z potencjałem, klatka schodowa

Materiał informacyjny RoofLITE+

Gdy myślimy o aranżacji dodatkowej przestrzeni, zazwyczaj myślimy o konwersji ogrzewanego poddasza na nowy pokój dla dziecka lub gabinet do pracy. Warto jest jednak wiedzieć, że równie dobrze można przeprowadzić metamorfozę w garażu doświetlając przez okno dachowe swój mały warsztat, czy też na poddaszu, aby uzyskać swoją mini siłownię. Nawet dzięki podstawowym modelom okien dachowych, możemy zamienić tę przestrzeń np. w doświetlone naturalnym światłem dodatkowe metry kwadratowe powierzchni użytkowej zamiast „składzików” typowych dla wielu polskich ciemnych pomieszczeń bez okien. Dodatkowo, dzięki możliwości wpuszczenia świeżego powietrza, mamy pewność, że będzie się nam tam dużo przyjemniej przebywało, niezależnie jaką funkcję będzie pełnić nowa przestrzeń.

Z tego artykułu dowiesz się:

  1. Kiedy można zastosować wyłaz a kiedy bezwzględnie należy zamontować okno dachowe
  2. Jakie są różnice pomiędzy oknem dachowym a wyłazem dachowym
  3. Jakie są zalety doświetlenia pomieszczenia gospodarczego lub garażu
  4. Kiedy montaż wyłazu jest konieczny

Kiedy można zastosować wyłaz a kiedy bezwzględnie należy zamontować okno dachowe

Okno dachowe oraz wyłaz dachowy pełnią tę samą podstawową funkcję – zapewniają dostęp do światła dziennego oraz świeżego powietrza. Podstawowa różnica leży w konstrukcji tych produktów, a co za tym idzie także w obszarach, w których można je stosować. Wyłaz można nazwać uproszczoną technicznie wersją okna dachowego. Wyłazy Fenstro posiadają pakiet dwuszybowy z komorą wypełnioną powietrzem oraz ramę wykonaną z impregnowanego drewna sosnowego. Taka konstrukcja zapewnia dobre parametry izolacyjności termicznej, jednak niewystarczające, żeby spełnić obowiązującą od 2021 roku normę WT2021, zgodnie z którą, wszystkie nowo montowane okna dachowe (pozwolenie na budowę wydane od 2021 roku), muszą mieć Uw maksymalnie na poziomie 1.1 W/m²K. Norma ta podyktowana jest chęcią zwiększenia efektywności energetycznej nowych budynków. Ma to oczywiście logiczne uzasadnienie, ponieważ warto jest ograniczać nakłady potrzebne na ogrzanie pomieszczenia. Jeżeli jednak planujemy doświetlenie pomieszczenia nieogrzewanego jak np. garażu, wiaty lub pomieszczenia gospodarczego, wyłaz może okazać się najlepszym rozwiązaniem, ponieważ przy tego typu zastosowaniu, nie obowiązuje norma WT2021, a skoro nie ogrzewamy pomieszczenia, straty energetyczne nie będą dla nas aż tak kluczowe.

Jakie są różnice pomiędzy oknem dachowym a wyłazem dachowym

Poza wspomnianą powyżej różnicą w pakiecie szybowym, wyłazy dachowe różnią się od okien także kilkoma innymi aspektami. Po pierwsze, wyłazy Fenstro mają zintegrowane kołnierze instalacyjne, dzięki czemu do ich montażu nie są potrzebne żadne dodatkowe akcesoria. Sam montaż możliwy jest w dachach o kącie nachylenia od 0° do 60° (w przypadku okien jest to nawet 90°). Uniwersalny kołnierz pozwala na montaż wyłazu praktycznie we wszystkich popularnych rodzajach pokryć dachowych. O dodatkową szczelność montażu dba fabryczna uszczelka z pianki, którą można przyciąć tak, aby właściwie przylegała do pokrycia. Inną widoczną różnicą, pomiędzy oknem a wyłazem dachowym, jest również sposób otwierania. Większość wyłazów Fenstro otwiera się na bok lub klapowo – w niektórych istnieje także możliwość zmiany sposobu otwierania. Z kolei okna zawsze otwierają się w tradycyjny dla nich sposób, zazwyczaj obrotowo z osią obrotu w połowie wysokości okna. Warto jest również zaznaczyć, że wyłazy dachowe, jako rozwiązanie ekonomiczne, nie są tak dobrze wykończone jak okna dachowe. Widać to na przykład po klamce, która w przypadku wyłazów jest dużo prostsza, jednak wciąż zachowuje wysoką funkcjonalność oferując dwie pozycje wentylacji.

Jakie są zalety doświetlenia pomieszczenia gospodarczego lub garażu

Na oczywiste korzyści składają się możliwość wentylacji oraz dostęp do światła dziennego. Należy pamiętać, że podczas letniego wietrzenia pomieszczenia, przydatna będzie moskitiera ZIA, która przy otwartym oknie lub wyłazie zapewni barierę przed wtargnięciem insektów, szkodników, czy też przypadkowych liści z zewnątrz. Wtedy podczas wentylacji następuje również mniejsza podatność na zatęchnięcie, przy równoczesnej mniejszej szansie na zadomowienie się owadów.

Jeżeli w garażu parkujemy samochód, to uchylenie wyłazu pozwoli również zdecydowanie szybkiej usunąć z niego spaliny, co korzystnie wpłynie na nasze zdrowie. Dzięki światłu dziennemu, inną ważną zaletą jest możliwość hodowania w nowo stworzonym pomieszczeniu roślin. Należy jednak zwrócić uwagę, żeby nie miały one zbyt wysokich wymagań co do temperatury, ponieważ zimą, w pomieszczeniu nieogrzewanym, może ona spadać nawet do kilku stopni.

Jeśli garaż lub warsztat stanowiłyby część ogrzewanego domu, wtedy warto sięgnąć po okna z linii SLIM, które stanowią najbardziej ekonomiczne rozwiązanie z dostępnych okien dachowych, jednocześnie cechują je wyższe (niż w przypadku wyłazu) parametry izolacji termicznej.

Kiedy konieczny jest montaż wyłazu

W domach jednorodzinnych, decyzja o montażu wyłazu dachowego zależy zazwyczaj wyłącznie od właściciela lub inwestora. Jednak w przypadku budynków o dwóch lub więcej kondygnacjach, przepisy budowlane wymagają zastosowanie wyjścia na dach. Wyłazy dachowe Fenstro świetnie sprawdzają się w tej roli oferując pewny i bezpieczny dostęp do dachu i zamontowanych tam urządzeń technicznych.

Skorzystaj z naszego konfiguratora i dobierz najlepsze dla siebie okno dachowe!

Czy instalacja wyłazu lub okna dachowego jest trudna? Niekoniecznie!

Każdy produkt posiada instrukcję dołączoną do opakowania a dodatkowo, w Internecie dostępne są liczne filmy instruktarzowe pokazujące krok po kroku jak przebiega proces montażu. W przypadku wątpliwości, o szczegóły można dopytać przedstawicieli RoofLITE+

1. Zobacz krok po kroku jak łatwo zainstalujesz okno w swoim domu: dakstra.com/instalacja-krok-po-kroku
2. Obejrzyj film jak przygotować miejsce na okno: youtu.be

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom