Sposoby czyszczenia stali nierdzewnej

Materiał promocyjny Stainlesseurope
Stal nierdzewna swoją popularność zawdzięcza uniwersalności, wytrzymałości i długowieczności. Może być ona stosowana zarówno w kontakcie z żywnością, jak i w agresywnych środowiskach petrochemicznych. Choć materiał ten nie wymaga regularnej i kosztownej konserwacji, to jeśli chcemy przez lata cieszyć się jego lśniącym połyskiem, musimy o niego odpowiednio zadbać. Co warto wiedzieć o czyszczeniu stali nierdzewnej?

STAL NIERDZEWNA - CO TO JEST?

Stal nierdzewna zawdzięcza swoje wyjątkowe właściwości fizykochemicznych, odpowiedniej mieszance stopowej, dodanej do stali na etapie produkcji. To właśnie dzięki wybranym pierwiastkom materiał ten jest odporny na korozję i wysokie temperatury, a także może być stosowany w agresywnych środowiskach. Jednym z pierwiastków stosowanych do produkcji stali nierdzewnej jest chrom. Dlaczego? Otóż cząsteczki chromu wchodzą w reakcje z atomami tlenu znajdującymi się w powietrzu i w wodzie, tworząc na powierzchni stali niewidzialną, pasywną powłokę, chroniącą materiał przed utlenianiem.

Tworzywo to jest powszechnie wykorzystywane w branży spożywczej, gastronomicznej, budowlanej, chemicznej, a nawet stoczniowej. Stalowe elementy znajdziemy zarówno w kuchniach przemysłowych, jak i w wielu maszynach przetwórczych. Ze stali nierdzewnej wykonuje się także gazociągi, armaturę czy elementy małej architektury. Artykuły ze stali nierdzewnej wykorzystujemy również na co dzień w naszej kuchni. Zlewy, sztućce czy obudowy urządzeń AGD wykonane są zwykle z właśnie tego materiału. Jak o niego zadbać, aby przez lata wyglądał jak nowy?

SPOSOBY CZYSZCZENIA STALI NIERDZEWNEJ

Jeśli chcemy cieszyć się lśniącym połyskiem stali przez dekady - przede wszystkim musimy pamiętać o jej regularnym myciu. Brud na stalowych powierzchniach skutecznie uniemożliwia regenerację pasywnej powłoki tlenku chromu, która chroni stal przed korozją. Do regularnego czyszczenia stali nie potrzebujemy żadnych specjalistycznych detergentów - wystarczy miękka ściereczka i ciepła woda, a w przypadku większych zabrudzeń roztwór sody oczyszczonej z octem. Woda z octem w proporcjach 1:1 doskonale sprawdza się także w przypadku osadów lub kamienia. Resztki tłuszczów możemy usunąć ściereczką nasączoną spirytusem, a drobne ślady rdzy - sokiem z cytryny.

W przypadku bardziej zabrudzonych powierzchni możemy sięgnąć po specjalne środki przeznaczone do czyszczenia powierzchni ze stali nierdzewnej lub po zwykły płyn do mycia naczyń. Jeśli zdecydujemy się na taki krok, pamiętajmy, aby do czyszczenia artykułów ze stali nierdzewnej nie wykorzystywać druciaków i szorstkich gąbek. Co prawda zabrudzone powierzchnie wyczyścimy szybciej, jednak będą one porysowane, przez co nie będą wyglądały zbyt estetycznie. Znacznie lepszym rozwiązaniem będzie pozostawienie zabrudzeń do namoknięcia w celu ich szybszego usunięcia.

Wyroby ze stali nierdzewnej nie wymagają konserwacji. Ważne, abyśmy regularnie dbali o ich czystość. Co ważne, stal jest tworzywem niechłonnym. Oznacza to zatem, że nawet jeśli użyjemy detergentu do czyszczenia stalowego blatu, wystarczy go porządnie spłukać wodą, aby był sterylnie czysty i nadawał się do ponownego kontaktu z żywnością. Stalowe blaty łatwo utrzymać w czystości, a ponadto nie reagują toksycznie na inne substancje. To właśnie dlatego stanowią one powszechne wyposażenie wielu kuchni przemysłowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom
Dodaj ogłoszenie