Sposób na tanie dogrzewanie - energooszczędne ogrzewanie elektryczne

Materiał informacyjny Hydrotermo

Jak można stwierdzić, czy ogrzewanie elektryczne jest energooszczędny? Co można zrobić, aby obniżyć koszty użytkowania ogrzewania domu? Osoby które chcą korzystać z ogrzewania elektrycznego, ale obawiają się wysokich rachunków za ogrzewanie, powinny sprawdzić, jak wybrać odpowiedni grzejnik elektryczny lub klimatyzator z funkcją grzania. Każdego roku energia elektryczna jest coraz droższa. Dlatego, podejmując decyzję o zastosowaniu ogrzewania elektrycznego w swoim domu, ważne jest, aby szukać sposobów, które pozwolą zaoszczędzić energię, ale jednocześnie zapewnią odpowiedni komfort w domu.

Klimatyzator z funkcją grzania

Klimatyzatory kojarzą się nam główne z upalnym latem. Niewiele osób wie, że wiele klimatyzatorów posiada również funkcję grzania która pozwala na ogrzewanie domu lub mieszkania, niewielkim kosztem. Konstrukcja klimatyzatora to tak na prawdę pompa ciepła powietrze - powietrze. Tak popularne teraz pompy ciepła pobierają energię z np. z powietrza na zewnątrz budynku, a oddają ją do cieczy która ogrzewa grzejniki lub system ogrzewania podłogowego. Klimatyzator natomiast ogrzewa od razu powietrze które znajduje się w budynku. W ten sposób klimatyzator z funkcją grzania, z jednego kW prądu potrafi uzyskać nawet do 4 kW ciepła a koszty montażu są dużo niższe niż tradycyjnej pompa ciepła.

Piece elektryczne akumulacyjne

Piece akumulacyjne to dobry sposób na zaoszczędzenie kosztów ogrzewania. Mogą one magazynować ciepło i oddawać je później, co oznacza, że kocioł akumulacyjny można wygrzać nocą gdy energia jest tańsza i korzystać z niej w ciągu dnia. Przy zastosowaniu pieców akumulacyjnych najkorzystniej jest wybrać taryfę G12 lub G12w. Dzięki temu przez część doby energia zakupiona od operatora jest dużo tańsza niż przy taryfie G11. Zwykle dzieje się to w nocy lub między godziną 13 a 15, w zależności od Państwa zakładu energetycznego. W ten sposób można w nocy nagrzać piec elektryczny z wykorzystaniem tańszego prądu, a w ciągu dnia powoli odbierać zmagazynowane ciepło.

Energooszczędne grzejniki elektryczne

Dobrym sposobem na dogrzewanie konkretnych pomieszczeń są grzejniki elektryczne, które zużywają mało energii elektrycznej. Zwykle mają one aluminiową obudowę z ceramicznym rdzeniem który równomiernie rozprowadza ciepło w grzejniku elektrycznym. Elementy grzewcze wewnątrz rdzenia szybko się nagrzewają, a ciepło jest oddawane powoli. Dzieje się tak dlatego, że grzejnik pobiera energię elektryczną przez krótki czas, ale długo oddaje zmagazynowane ciepło. Grzejniki elektryczne są dostępne w mocach od 0,4 do 3 kW i w różnych rozmiarach. Pozwala to na łatwe dostosowanie grzejnika do miejsca w którym ma być postawiony i zapotrzebowania na ciepło.

Grzejnik konwektorowy

Innym przykładem energooszczędnego grzejnika elektrycznego są modele konwektorowe. Grzejniki konwektorowe posiadają wewnętrzny radiator z blachy aluminiowej o grubości około 0,2 mm. Radiator o dużej powierzchni jest podgrzewany elektrycznie a przepływające przez grzejnik powietrze jest natychmiast podgrzane do konkretnej temperatury. Zaletą grzejników konwektorowych jest z pewnością szybkość. Po włączeniu wewnętrzny radiator zaczyna szybko podgrzewać powietrze. Konwektory posiadają termostat dzięki czemu ogrzewają powietrze do konkretnej temperatury i wyłączają się automatycznie gdy jest zbyt ciepło. Pozwala to ograniczyć bieżące zużycie energii.

Termostat w grzejnikach elektrycznych zapewnia regulację temperatury

Precyzyjne sterowanie pracą grzejnika elektrycznego pozwala zaoszczędzić dużo pieniędzy. Na przykład, jeżeli grzejnik elektryczny pracuje na pełnej mocy przez wiele godzin, nawet jeżeli na zewnątrz nie jest zimno to marnowana jest niepotrzebnie prąd. Dlatego większość grzejników ma regulator mocy. Najprostsze grzejniki elektryczne z termostatem można regulować ręcznie, ale trzeba pamiętać, aby wyłączyć lub zmniejszyć moc.

Szykując się do zakupu grzejnika elektrycznego w celu uzyskania efektywności energetycznej i tańszego ogrzewania, należy wybrać grzejnik z elektronicznym termostatem programowalnym. Pozwoli to ustawić grzejnik tak, aby zużywał mniej energii o określonych godzinach w niektóre dni tygodnia. Wbudowany mikroprocesor może dostosować działanie grzejnika do aktualnych warunków otoczenia. W ten sposób grzejnik elektryczny będzie efektywnie ogrzewał pomieszczenie w taki sposób aby utrzymać komfortową temperaturę podczas mroźne nocy a będzie wyłączony gdy domownicy są w pracy lub szkole.

Oszczędza to energię i jest bardziej ekologiczne. Można go zaprogramować za pomocą przycisków na obudowie, ale można to również zrobić za pomocą pilota lub telefonu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom
Dodaj ogłoszenie