Soliród zielny, czyli słona roślina. Co to jest i jak ją wykorzystać? Poznaj tę niezwykłą jadalną roślinę. Czy soliród można uprawiać?

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Soliród to ciekawa roślina, o słonym smaku. Bywa nazywana morskimi szparagami.
Soliród to ciekawa roślina, o słonym smaku. Bywa nazywana morskimi szparagami. Elena Moskalenko/Getty Images
Soliród nie jest zbyt znaną rośliną, ale niezwykle ciekawą. Wynika to nie tylko z faktu, że rośnie w miejscach, gdzie niewiele roślin jest w stanie przetrwać, ale także dlatego, że jest jadalna. W niektórych regionach Europy i świata to popularny przysmak o niezwykłym smaku.

Spis treści

Wśród roślin uprawnych jest kilka takich, których liście i pędy mają wyjątkowo słodki smak. Należy do nich np. stewia, słodsza od cukru, a pozbawiona kalorii. Używa się jej jako zamiennika cukru. Roślin, które dostarczają cukru lub mogą być naturalnym słodzikiem jest więcej. Ale jest też pewna roślina, która jest słona. To soliród, który porasta nadmorskie i inne słone rozlewiska.

Soliród zielny. Gdzie rośnie ta słona roślina?

W Polsce i wielu innych regionach Europy i Azji występuje soliród zielny. Ta roślina jest niewysoka, ma rozgałęzione pędy, pozornie pozbawione liści. Wytwarza drobniutkie kwiaty, a jesienią jej zielone pędy czerwienieją (to roślina jednoroczna). Ogólny wygląd kojarzy są z mocnym i krępym skrzypem polnym. Jednak soliród nie rośnie na terenach, gdzie występuje skrzyp i wiele innych roślin, ale na takich, gdzie niemal ich nie ma.

Soliród zielny porasta morskie wybrzeża, słone bagniska i rozlewiska. Znosi zalewanie przez fale przypływu. I sam ma słony, kojarzący się z morzem, smak. W Polsce soliród jest pod ścisłą ochroną i nie wolno go zrywać! Jednak w wielu regionach, m.in. w Wielkiej Brytanii jest popularną rośliną jadalną, chętnie wykorzystywaną w kuchni (soliród po angielsku jest znany m.in. jako glasswort lub saltwort, a także samphir, z tym że te nazwy mogą też oznaczać kilka innych roślin).

Gdzie można kupić soliród i ile kosztuje?

W Polsce soliród zielny jest ciekawostką kulinarną. Można go kupić w niektórych delikatesach, głównie internetowych. Za 200 gram tego rarytasu trzeba zapłacić ok. 17 zł. Soliród można kupić zarówno świeży, jak i marynowany.

Jak przygotować i jeść soliród, czyli morskie szparagi?

Przede wszystkim trzeba wiedzieć, że solirodu nie należy myć, ani moczyć go w słodkiej wodzie, bo ta „wyssie” wszystkie soki z rośliny (jeśli chcemy go opłukać, to dodajmy do wody soli). Można go jeść na surowo, ale najczęściej poleca się go zblanszować. Potem można go podsmażać, dusić, gotować, marynować. Ale tylko właśnie zblanszowany może być ciekawym i chrupiącym dodatkiem do sałatek, owoców morza i ryb.

Roślina ma słony smak, ale niską zawartość sodu, nie wpływa więc negatywnie na poziom ciśnienia krwi. Zawiera sporo jodu, ale też fosfor, wapń i inne pierwiastki. Jednak występują w nim również szczawiany i saponiny, czyli związki antyodżywcze. Jedzony z umiarem może być ciekawym urozmaiceniem potraw.

Czy soliród można uprawiać?

Soliród rośnie w bardzo specyficznych warunkach. Bywa uprawiany na większą skalę, np. nad Morzem Martwym. Niestety w domowych warunkach jego uprawa jest olbrzymim wyzwaniem. Gdybyśmy jednak zdobyli świeże nasiona solirodu (nie mogą pochodzić z polskich, dzikich roślin, bo ochrona obejmuje również pozyskiwanie nasion), możemy je wysiać do piaszczystego podłoża, które stale będzie wręcz mokre. A do podlewania należy używać słonej wody (łyżeczka soli na ok. 0,5 litra wody). Poza tym roślinie trzeba zapewnić mocno nasłonecznione miejsce.

Soliród pełni ważną rolę w przyrodzie. Jaką?

Soliród jest nie tylko ciekawostką kulinarną, ale także odgrywa dużą rolę w przyrodzie. Przede wszystkim pomaga tworzyć i stabilizować grunt na słonych, zalewowych terenach. A nawet wzbogaca go w tlen, przygotowując podłoże pod inne rośliny.
Soliród był też kiedyś wykorzystywany na szerszą skalę przez ludzi. Popiołu ze spalonych roślin używano przy produkcji szkła, a także mydła (w regionach, gdzie ta roślina jest bardziej popularna).

Soliród to roślina o ciekawych nazwach

Polska nazwa rośliny jest bardzo trafna, rzeczywiście można powiedzieć, że roślina „rodzi sól”. Do soli (oraz „rogatego” kształtu) nawiązuje również nazwa łacińska „salicornia”. Ale soliród bywa też nazywany morskimi szparagami (a kiedyś: szparagami ubogich), czy morskimi piklami.

Przydatne akcesoria do roślin i kwiatów

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcesz sprzedać mieszkanie ? To musisz wiedzieć!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom