Smart City - koncepcja inteligentnego miasta, by żyło się lepiej

Emmerson Realty S.A.
San FranciscoJednym z miast, w którym wdraża się koncepcję inteligentnego miast jest, San Francisco.
San FranciscoJednym z miast, w którym wdraża się koncepcję inteligentnego miast jest, San Francisco. Seemann (morguefile.com)
Koncepcja Smart City, w tłumaczeni na nasze inteligentnych miast, ma poprawić jakość życia mieszkańców miast, które dynamicznie się rozwijają.

Dynamicznie postępująca urbanizacja miast pociąga za sobą nasilenie wielu niekorzystnych zjawisk, takich jak: zanieczyszczenie, hałas, zatłoczenie. Przekładają się one na gorszą jakość życia mieszkańców miast. Ale czy w miastach naprawdę musi żyć się coraz gorzej?

Z badań wynika, że w 2050 roku aż 70 procent światowej populacji będzie mieszkać w miastach. Tymczasem już obecnie miasta zmagają się z ogromnymi problemami, takimi jak przeludnienie, bezrobocie i przestępczość. 

Przeczytaj również: Zdaniem urbanistów w polskich miastach panuje chaos

Koncepcja Smart City w dużym uproszczeniu polega na inwestycjach, które ukierunkowane są na zrównoważony wzrost gospodarczy miasta i podnoszenie jakości życia mieszkańców. Najważniejsze jest to, że mają one odbywać się nie tylko przez samą rozbudowę szeroko rozumianej infrastruktury (transportowej, teleinformatycznej), ale jednym z ważniejszych celów ma być także angażowanie zamieszkujących miasto obywateli do pełniejszego uczestnictwa w życiu aglomeracji.

Zdaniem ekspertów w dziedzinie inteligentnych miast to inteligentny transport ma kluczowe znaczenie dla poprawy jakości życia mieszkańców. To powinno prowadzić również do redukcji emisji gazów cieplarnianych. W inteligentnych miastach należy zadbać o dostępność rowerów i generalnie transportu publicznego.

Idea Smart City na świecie

Na świecie idea Smart City stopniowo wprowadzana jest w życie. Przodują azjatyckie i amerykańskie miasta. Trend ten upowszechnia się stopniowo również w Europie. Komisja Europejska zachęcając do tego rodzaju inicjatyw postanowiła przeznaczyć na ten cel od tego roku fundusze w wysokości 365 milionów euro.

Wspierane projekty będą musiały łączyć ze sobą trzy dziedziny:

  • energię,
  • transport,
  • technologie cyfrowe.

Konsorcja przemysłowe zainteresowane ich realizacją powinny zawrzeć porozumienie z co najmniej dwoma miastami. Zrealizowane projekty powinny potem dać zastosować się także w innych miastach.
Poniżej prezentujemy przykłady kilku miast z całego świata zasługujących na miano Smart wraz z krótkim opisem wdrażanych w nich rozwiązań. 

Przykłady Smart Cities

Smart City - koncepcja inteligentnego miasta, by żyło się lepiej

Opracowanie: Dział Badań i Analiz firmy Emmerson Realty S.A. 

Polskie miasta pozostają daleko w tyle za inteligentnymi miastami

Nasze aglomeracje są nie tylko za światowymi odpowiednikami Smart Citis, ale również na gruncie europejskim mają jeszcze sporo do nadrobienia. Nie oznacza to, że wizja inteligentnych miast nie dotarła jeszcze do naszego kraju.

Przeszkodą we wdrażaniu w Polsce przyszłościowych rozwiązań usprawniających funkcjonowanie miasta są nie tylko fundusze, ale i umiejętności porozumienia i współpracy między różnymi instytucjami. Dlatego też realizowane w naszych miastach projekty nie mają zazwyczaj podejścia całościowego (najczęściej sprowadzają się do regulacji ruchu ulicznego), co przekłada się następnie na ich mocno ograniczony zakres oddziaływania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom