Skutki powodzi - jak się przed nimi uchronić. Ubezpiecz dom i mienie

Agata Kaźmierczak, Alicja Strzelecka - Bajon, doradca finansowy z Multiagencji Ubezpieczeniowo - Finansowej, Biuro Terenowe CMF w Zielonej Górze
PowódźNajważniejsze jednak to, aby o ubezpieczeniu od szkód powodziowych pomyśleć wcześniej, aniżeli dopiero wtedy, kiedy do naszego lokum zbliża się wielka woda. A tym bardziej, kiedy nasze mienie już zostało zalane.
PowódźNajważniejsze jednak to, aby o ubezpieczeniu od szkód powodziowych pomyśleć wcześniej, aniżeli dopiero wtedy, kiedy do naszego lokum zbliża się wielka woda. A tym bardziej, kiedy nasze mienie już zostało zalane. sxc.hu
W ostatnich latach nasiliły się gwałtowne zmiany pogodowe, których efektem są np. powodzie czy trąby powietrzne. Powodują one uszkodzenia lub zniszczenia domów i mieszkań. Jedynym sposobem zabezpieczenia się przed tego rodzaju zdarzeniami jest dobre ubezpieczenie mienia.

Ubezpieczenie od szkód związanych z ryzykiem powodzi jest częścią ubezpieczenia od tzw. ryzyk nazwanych, czyli ognia i innych zdarzeń losowych (jak m.in. zalanie, wybuch, upadek drzew, osiadanie sadzy, grad, deszcz nawalny, itd.). Towarzystwa Ubezpieczeniowe biorą odpowiedzialność za szkody powodziowe albo automatycznie po wykupieniu polisy zabezpieczającej mienie w zakresie zdarzeń losowych, albo (i to zdarza się najczęściej) po opłaceniu dodatkowej składki.

Zobacz, kiedy możesz skorzystać z ubezpieczenia kredytu: Ubezpieczenie kredytu. Kiedy może pomóc w kłopotach 

Bardzo ważne jest jednak to, by wiedzieć, co rozumie się przez definicję powodzi.

Mianem powodzi określa się tylko i wyłącznie szkody związane z podniesieniem się i wystąpieniem wód z koryta rzeki, lub z innego akwenu wodnego. Dotyczy to zarówno koryt wód płynących jak i stojących. Zatem np. podniesienie się wód gruntowych z powodu wiosennych roztopów lub zalanie w skutek obfitych opadów deszczu nie jest klasyfikowane jako ryzyko powodziowe.

Warto zapoznać się z definicjami, ponieważ osoby, obawiające się np. szkód związanych z obfitym deszczem, a których domy lub mieszkania nie znajdują się na terenach zalewowych, nie muszą wykupować dodatkowo ryzyka powodzi, ponieważ ubezpieczenie od zdarzeń losowych w pełni ich zabezpiecza.

– Każda firma ubezpieczeniowa ustala inne kryteria przy przyjmowaniu pod odpowiedzialność szkód powodziowych. Jednak wszystkie posługują się tzw. systemem oceny ryzyka powodzi (SORP), który działa w oparciu o kody pocztowe poszczególnych miejsc w Polsce. Na bieżąco aktualizowana jest informacja o ryzyku wystąpienia powodzi w danych regionach kraju, co przekłada się na stosowanie zwyżek, zniżek lub neutralności przy naliczeniu składki – tłumaczy Alicja Strzelecka-Bajon, doradca ubezpieczeniowo-finansowy z Zielonej Góry.

Ponadto często towarzystwa ubezpieczeniowe (TU) sugerują się liczbą powodzi, które wystąpiły na danym terenie – i za to stosuje się odpowiednią zwyżkę, a niekiedy może nastąpić odmowa ubezpieczenia od ryzyka powodzi. Jest to związane z tym, że ubezpieczyciele przy zawieraniu polisy na dom lub mieszkanie posługują się dodatkowymi, indywidualnymi wytycznymi, decydującymi o możliwości ubezpieczenia mienia od powodzi lub jej braku.

I tak jedni zwracają uwagę na liczbę powodzi, która wystąpiła w danym miejscu w ostatnich latach (3, 5, 10 w zależności od TU) i od tego naliczana jest odpowiednia składka. Inni po zaczytaniu informacji o tym, że w danym regionie wystąpiła powódź (niezależnie od liczby zdarzeń), całkowicie pozbawiają klienta możliwości zabezpieczenia się przed tym ryzykiem. Jeszcze inni za kryterium uznają odległość ubezpieczanego miejsca od najbliższego zbiornika wodnego.

Dowiedz się:Czy odpowiadasz za zalanie mieszkania sąsiada

Jednak na rynku ubezpieczeniowym są również firmy, które nie stosują tak bardzo restrykcyjnych zasad przy ubezpieczaniu ryzyka powodzi. Jedno z towarzystw, bierze pod uwagę tylko 30-dniową karencję, co w praktyce oznacza odpowiedzialność za szkody po 30 dniach od daty zawarcia, podpisania i opłacenia polisy. Nie ma tu znaczenia, czy dany teren jest zaklasyfikowany jako powodziowy, czy też nie.

Dla miejsc narażonych na wylanie wód składka za polisę jest wyższa. Warto jednak zapłacić więcej i być spokojnym, że w razie kataklizmu towarzystwo ubezpieczeniowe pokryje straty, przez co szybciej będzie można odremontować i wysprzątać zniszczone mienie. Składka za polisę zawsze i w każdym TU może zostać rozłożona na raty (dwie lub nawet cztery), przez co płatność nie będzie aż tak dużym obciążeniem dla domowego budżetu, jak wpłata jednorazowa.

Pomoc deklarowana przez państwo w sytuacjach konieczności usuwania skutków katastrofy to kwota rzędu około 1000 zł, więc wystarczy jedynie na pokrycie najważniejszych potrzeb. Ewidentnie jednak nie wystarczy na generalny remont zniszczonych pomieszczeń. Stąd zwłaszcza osoby mieszkające na terenach zalewowych, bądź w ich pobliżu powinny wygospodarować w swoim rocznym budżecie pieniądze na polisę ubezpieczeniową.

Zobacz, na co uważać podczas podpisywania polisy: Ubezpieczenie domu lub mieszkania: na co zwrócić uwagę podpisując polisę 

Składka roczna za kompleksowe ubezpieczenie mienia włącznie z ryzykiem powodzi przy polisie na mieszkanie to koszt około 300, 400 zł, a przy polisie na dom 500, 600 w zależności oczywiście od towarzystwa ubezpieczeniowego i regionu, w którym mamy nieruchomość. Podany orientacyjny koszt dotyczy polisy zawierającej standardowe ubezpieczenie mienia.

– Zawarcie polisy ubezpieczeniowej powinno być dla każdego z nas priorytetem, ponieważ tylko świadomie chroniąc nasze mienie nie tylko od powodzi, ale od różnych ryzyk losowych – esteśmy w stanie ustrzec się przed zbędnym stresem i nieprzewidzianymi wydatkami, które mogą zrujnować nasz domowy budżet – tłumaczy A. Strzelecka-Bajon. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nakarm psiaka, zgarnij kwiatka: Rozmowa Adrianem Meyerem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom