Skrzydłokwiat marnieje, nie kwitnie, żółknie albo zasycha? Sprawdź, jak zadbać o tę roślinę i ciesz się pięknymi kwiatami

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Skrzydłokwiaty należą do roślin doniczkowych łatwych w uprawie. Ale czasem pojawiają się problemy. Zobacz, na co zwrócić uwagę.
Skrzydłokwiaty należą do roślin doniczkowych łatwych w uprawie. Ale czasem pojawiają się problemy. Zobacz, na co zwrócić uwagę. Olga Ostapenko/Getty Images
Skrzydłokwiat to popularny i ładny kwiat doniczkowy. Jest łatwy w uprawie, jednak czasem sprawia problemy. Bywa, że skrzydłokwiat marnieje, więdnie, a na jego liściach pojawiają się plamy. Niekiedy też roślina żółknie, albo nie chce kwitnąć. Wyjaśniamy, dlaczego tak się dzieje i jak pielęgnować skrzydłokwiat w domu.

Spis treści

Skrzydłokwiat ozdobi mieszkanie i biuro

Skrzydłokwiaty to częsty widok w naszych domach i biurach. Te atrakcyjnie wyglądające rośliny przez cały rok mają stosunkowo duże, ciemnozielone liście, osadzone na długich ogonkach. Jednak ich wielkim atutem są także piękne kwiaty. Złożone są one z tzw. pochwy kwiatostanowej, która jest biała, oraz kolby kwiatostanu. Co ciekawe, prawdziwe kwiaty skrzydłokwiatu to te maleństwa osadzone na kolbie.
Przeważnie w doniczkach uprawiamy dwa gatunki tej rośliny i ich odmiany. Są to:

  • skrzydłokwiat kwiecisty – bardziej okazały,
  • skrzydłokwiat Wallisa – nieco mniejszy i mający węższe liście oraz kwiaty.

Jednak obydwie rośliny mają takie same wymagania, a przy ich uprawie możemy napotkać te same problemy.

Dlaczego warto mieć skrzydłokwiat? Oczyszcza i nawilża powietrze

Poza atrakcyjnym wyglądem, skrzydłokwiaty mają też inne plusy. Okazuje się, że ich liście skutecznie oczyszczają powietrze z toksyn. Radzą sobie m.in. z takimi substancjami jak benzen, formaldehyd, trójcholoroetylen. A występują one jako element smogu, ale mogą być też wydzielane przez różne kosmetyki, domową „chemię” czy niektóre elementy wyposażenia i wykończenia wnętrz (farby, lakiery).

Jak pielęgnować skrzydłokwiaty?

Kolejną zaletą skrzydłokwiatów jest to, że są łatwe w uprawie i radzą sobie z nimi nawet mniej wprawni miłośnicy kwiatów. Skrzydłokwiatowi wystarczy zapewnić w miarę regularne podlewanie, wilgotne powietrze (należy go często zraszać), żyzną ziemię o lekko kwaśnym odczynie (typowa ziemia do kwiatów) oraz rozproszone światło.

Najczęstsze problemy w pielęgnacji skrzydłokwiatu w doniczce

Jednak o ile utrzymanie skrzydłokwiatu przy życiu jest stosunkowo łatwe, o tyle sprawienie, że będzie wyglądał rzeczywiście pięknie i regularnie kwitł, już nie jest takie pewne. Jest bowiem kilka problemów, które dość często pojawiają się w uprawie skrzydłokwiatów. Do najczęstszych należą zasychające końcówki liści, żółknące liście oraz brak kwitnienia. Jest też kilka innych problemów. Jednak wystarczy wiedzieć, na co zwrócić uwagę, by cieszyć się nieskazitelnym pięknem tych roślin.

Dlaczego schną końcówki liści skrzydłokwiatu?

Jednym z najczęściej spotykanych kłopotów, jakie sprawia skrzydłokwiat, są zasychające końcówki liści. Żółkną one, a potem brązowieją. Najczęściej problem zatrzymuje się na samym końcu liścia. Najczęstsze przyczyny brązowienia końcówek liści i zalecane działania to:

  • zbyt suche powietrze – regularnie zraszaj skrzydłokwiat przegotowaną wodą;
  • zbyt suche lub zbyt mokre podłoże – podlewaj roślinę gdy górna warstwa podłoża lekko przeschnie;
  • przenawożenie – zmniejsz dawkę lub częstotliwość stosowania nawozu.

Zaschnięte końcówki liści można obciąć, żeby nie szpeciły rośliny.

Czytaj także:

Dlaczego brązowieją liście skrzydłokwiatu? Uwaga na podlewanie!

Zdarza się też, że liście skrzydłokwiatu przybierają czarnobrązowy kolor. Może to się zacząć od końcówki liścia i rozszerzać się na dalszą część blaszki lub pojawić się w postaci plam lub sczernienia brzegu liścia. Dlaczego liście skrzydłokwiatu czernieją i co robić? Oto przyczyny i zalecane działania:

  • nadmiar wody – podlewaj rzadziej lub mniejszą ilością wody; pomiędzy jednym i drugim podlaniem, wierzchnia warstwa ziemi powinna lekko przeschnąć;
  • brak odpływu wody lub drenażu – jeśli nie podlewasz kwiatów często, a ziemia jest ciągle mokra, sprawdź, czy w doniczce jest odpływ. Jeśli skrzydłokwiat rośnie w modnym pojemniku bez odpływu, upewnij się, że jest w nim warstwa drenażu (np. z keramzytu, żwiru).

Pamiętaj, że ciągle mokre podłoże to problem nie tylko z wyglądem liści. One są sygnałem tego, że zaczynają gnić korzenie, a to prosta droga do utraty rośliny. Przelane rośliny są także podatne na choroby grzybowe (objawiające się plamami na liściach), które również mogą zakończyć się źle. Jeśli nadmiernie podlewaliśmy roślinę lub woda długo stała w doniczce, najlepiej przesadźmy ją do nowej ziemi.

Inny powód czernienia liści skrzydłokwiatu to zimny przeciąg. Uważajmy na to szczególnie zimą, podczas wietrzenia.
Liście skrzydłokwiatu mogą także czernieć na skutek podlewania tzw. twardą wodą, czyli zawierającą wapń, którego ta roślina nie lubi. Jeśli w doniczce pojawił się biały, żółty lub brązowy, twardy osad, to potwierdzenie tej teorii. Podlewaj skrzydłokwiat przegotowaną wodą i przesadź go do ziemi o lekko kwaśnym odczynie (taki ma większość typowych podłoży dla kwiatów – pH 5,5-6,5).

Co robić, gdy skrzydłokwiat żółknie?

Liście skrzydłokwiatu mogą żółknąć z kilku powodów:

  • zbyt mocne nasłonecznienie – jeśli żółknie lub blednie większość liści, to znak, że roślina stoi w zbyt nasłonecznionym miejscu. Pamiętajmy, że skrzydłokwiat lubi rozproszone światło (np. przez firankę);
  • przędziorki – obejrzyjmy liście, czy nie widać na nich drobnych pajęczynek (szczególnie od spodniej strony). Jeśli tak, to mamy do czynienia ze szkodnikami. Przędziorki można zwalczać chemicznie, ale warto zacząć od: zwiększenia wilgotności powietrza, mechanicznego usunięcia, np. wacikiem, oprysku z wywaru z czosnku lub cebuli;
  • starość – jeśli pojedyncze liście zaczynają równomiernie żółknąć i wyglądać jak jesienne liście na drzewie, to znak, że są po prostu stare i roślina wymienia je na nowe. Jeśli problem dotyczy pojedynczych liści, a reszta wygląda zdrowo, nie mamy się czym przejmować. Takie żółknące liście należy usunąć.

Białe plamy na liściach skrzydłokwiatu

Czasem na powierzchni liści skrzydłokwiatu pojawiają się mniejsze lub większe białe plamy (lub obwódki). Najczęściej udaje się je zetrzeć. To wynik zraszania rośliny twardą wodą, a białe plamy to nic innego, jak osad wapienny. Takie plamy przede wszystkim szpecą roślinę, ale osad zatyka też aparaty szparkowe, służące do wymiany gazowej („oddychania”), a pamiętajmy też o niechęci skrzydłokwiatu do wapnia. Istniejące plamy zetrzyjmy, używając przegotowanej wody i miękkiej szmatki, a do zraszania rośliny używajmy przegotowanej wody.

Dlaczego skrzydłokwiat opada?

Jeśli liście skrzydłokwiatu rozkładają się na boki, opadają i wydają się wiotkie, przyczyna jest jedna – brak wody. Natychmiast podlej roślinę!

Skrzydłokwiat nie kwitnie

Skrzydłokwiat wprawdzie ma piękne liście, ale oczekujemy od niego również kwiatów. Jest kilka powodów dlaczego skrzydłokwiat nie kwitnie:

  • zbyt mało światła – przestaw doniczkę w jaśniejsze miejsce, ale pamiętaj, że nie może być bezpośrednio, mocno nasłonecznione;
  • niewłaściwe podlewanie – wody nie może być zbyt mało, ani zbyt dużo – podłoże powinno lekko przesychać; pamiętajmy o podlewaniu przegotowaną wodą (lub deszczówką);
  • błędy w nawożeniu – skrzydłokwiaty zasilamy nawozami do roślin kwitnących. Nie przesadzajmy z dawką nawozu, bo nadmiar bardziej zaszkodzi roślinie niż jego niedostatek;
  • zbyt duża doniczka – jeśli przesadziliśmy roślinę do dużo większej doniczki najpierw zacznie ona wytwarzać większą ilość korzeni, a nie kwiatów.

Kwiaty skrzydłokwiatu zielenieją

Kiedy już doczekamy się kwiatów, może okazać się, że zamiast białych są one zielonkawe. To również może wynikać z kilku przyczyn:

  • odmiana – niektóre odmiany skrzydłokwiatów mają właśnie lekko zielonkawe kwiaty;
  • za mało światła – jeśli kwiaty szybko zielenieją w trakcie kwitnienia, to znaczy że roślina ma nieco zbyt mało światła, przestawmy ją w jaśniejsze miejsce;
  • przekwitanie – starsze kwiaty zielenieją i jest to normalne zjawisko.

Pamiętajmy, żeby usuwać przekwitłe kwiaty! To zachęca roślinę do wytwarzania nowych.

Polecamy:

Dziury w liściach skrzydłokwiatu

Mniejsze i większe dziury w liściach skrzydłokwiatu to wynik żerowania przede wszystkim różnych owadów (najczęściej w postaci gąsienic), ale również np. ślimaków. Najczęściej zdarzają się latem, szczególnie jeśli nasz skrzydłokwiat spędza wakacje na balkonie. Ale może zdarzyć się też w mieszkaniu. W takim przypadku obejrzyjmy dokładnie roślinę w poszukiwaniu niechcianych gości i po prostu usuńmy szkodniki ręcznie. Natomiast jeśli mamy kota czy inne domowe zwierzę, które może podgryzać liście natychmiast przestawmy roślinę w niedostępne dla nich miejsce! Skrzydłokwiat jest toksyczny, a jego sok powoduje silne podrażnienia i zatrucia!

Zobacz, jakie są najczęstsze problemy ze skrzydłokwiatem

Polecjaka Google News - RegioDom

Zadbaj o swoje rośliny

Materiały promocyjne partnera
od 7 lat
Wideo

Gdynia Orłowo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom