Pogoda nie sprzyja spacerom, więc zrób wiosenne porządki. Poznaj 6 sprawdzonych trików. Sprawdź, od czego zacząć domową metamorfozę

Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Powrót zimy i mróz za oknem to idealny moment na zaplanowanie przedświątecznych porządków. Racjonalnie zorganizowany i uporządkowany dom sprzyja relaksowi i pozwala czuć się w nim dobrze. Warto więc zająć się porządkami już teraz, żeby metamorfoza wnętrz, stanowiła jednocześnie nowy początek.
Powrót zimy i mróz za oknem to idealny moment na zaplanowanie przedświątecznych porządków. Racjonalnie zorganizowany i uporządkowany dom sprzyja relaksowi i pozwala czuć się w nim dobrze. Warto więc zająć się porządkami już teraz, żeby metamorfoza wnętrz, stanowiła jednocześnie nowy początek. Liliana Drew/Unspalsh.com
Śnieg i mróz za oknem nie sprzyjają spacerom, ani jeździe na rowerze. Warto więc pomyśleć o przedświątecznym odgruzowaniu domu. Wiosenne porządki to kluczowy punkt wielkanocnych przygotowań. Powitanie wiosny stanowi idealny moment, żeby powalczyć z manią gromadzenia rzeczy. Segregowania i racjonalnego przechowywania przedmiotów można się szybko nauczyć. To bardzo przydatna wiedza, dzięki której uda nam się wreszcie poradzić sobie z domowym bałaganem i nadmiarem przedmiotów. Podsuwamy sześć sprawdzonych porad, jak znaleźć stałe miejsce dla rzeczy i wreszcie nad nimi zapanować. Te sprytne wskazówki ułatwią porządki i pomogą zapomnieć o zimowej aurze.

Spis treści

Przedświąteczne porządki zacznijmy od pozbycia się zbędnych rzeczy

Wykorzystujemy różne okazje, żeby regularnie segregować rzeczy i pozbywać się nadmiaru przedmiotów. Nadchodząca wiosna i Wielkanoc to idealne momenty na zaplanowanie takich porządków w swoim harmonogramie. Zastanówmy się: jakich rzeczy mamy za dużo i co zajmuje najwięcej miejsca?

Stwórzmy w domu miejsce, gdzie będziemy odkładać przedmioty, których planujemy się pozbyć – nietrafione prezenty, nieużywane ubrania, zabawki i książki, z których dzieci już wyrosły, przeczytane czasopisma, zużyte baterie itd. Przejrzyjmy dokładnie poszczególne szafy i półki, a następnie zastanówmy się, z jakich przedmiotów dawno nie korzystaliśmy, z których możemy bez żalu zrezygnować oraz czy sprzęty w domu się nie dublują. Im częściej będziemy to robić, tym łatwiej będzie nam systematycznie pozbywać się nadmiaru rzeczy.

Następnie posegregujmy rzeczy na te, którym można dać drugie życie i te do wyrzucenia. Ubrania i przedmioty nadające się do użytku przekażmy osobom potrzebującym, a rzeczy zniszczone i zużyte (baterie, płyty CD, pendrive'y, akumulatory, sprzęt elektryczny i elektroniczny, opakowania po lekach) zawieźmy w miejsca do tego przeznaczonego, ale nie zostawiajmy ich w przydomowym śmietniku.

Oszacujmy, ile mamy wolnego miejsca na przechowywanie rzeczy i je optymalizujmy

Kiedy już opróżnimy wszystkie półki w pomieszczeniu, powinniśmy się spokojnie zastanowić, czy starczy nam miejsca na sensowne ułożenie rzeczy. A może jednak warto czegoś się pozbyć i zyskać dodatkowe miejsca na nowe przedmioty, np. związane z naszymi przyszłymi pasjami?

Robiąc porządki i eliminując zbędne rzeczy ze swojego otoczenia, odzyskamy wolną przestrzeń, której nie powinniśmy maksymalnie zapełniać. Zostawmy trochę pustego miejsca, dzięki czemu będziemy mieli mniej powierzchni do sprzątania.

Wiosenne sortowanie przedmiotów

Rzeczy ze sobą powiązane pogrupujmy i umieśćmy razem w pojemnikach, na wieszakach i na półkach. Ustalony podział powinien być logiczny i zrozumiały dla wszystkich domowników.

Najlepsze pomysły na sortowanie przedmiotów:

  • wg kolorów – sprawdzi się m.in. przy wieszaniu ubrań w szafie,
  • wg kategorii i przeznaczenia – grupujemy przedmioty według cech, które je ze sobą łączą (np. akcesoria rowerowe, dekoracje na Wielkanoc i Boże Narodzenie, gwarancje i instrukcje, leki, kable, baterie i żarówki, akcesoria do pakowania prezentów),
  • wg rodzaju – tak najlepiej jest segregować dokumenty, osobiste pamiątki, ubrania i bieliznę w szafie lub komodzie,
  • wg gabarytów – duże przedmioty łatwiej jest przechowywać w większych przestrzeniach, na pawlaczu czy w szufladzie pod łóżkiem,
  • wg częstotliwości użytkowania.


Najbardziej sprawdzonym rozwiązaniem jest posortowanie rzeczy wg przeznaczenia i kategorii.

Pudła, kosze, organizery pomogą zapanować nad chaosem

Przed zakupem pojemników do przechowywania spokojnie zastanówmy się, gdzie będziemy przechowywać określone kategorie przedmiotów i oszacujmy, ile zajmą nam miejsca. Zmierzmy wysokość, szerokość i głębokość półek oraz szuflad, a potem zaplanujmy dokładnie, jakie rodzaje i wielkości pojemników będą najwygodniejsze i najlepsze do przechowywania.

Rodzaje pojemników do przechowywania:

  • pudła,
  • skrzynie,
  • kosze,
  • organizery,
  • segregatory.

Do wyboru mamy m.in. pojemniki z kartonu i tworzywa sztucznego, otwierane z boku i z góry, ażurowe i transparentne, z kółkami, składane i układane jeden na drugim. Takie zakupy najlepiej robić w sieci, bo w każdej chwili możemy sprawdzić, czy wybrane w sklepie pudło zmieści się na półce. Pamiętajmy, żeby dokładnie mierzyć wnętrza szafek, a nie korzystać z zewnętrznych wymiarów mebla, bo pojemniki mogą się nam nie zmieścić.

Starajmy się optymalizować przestrzeń i nie zostawiać zbyt dużo wolnego miejsca, a rzeczy ciężkie przechowujmy na dole, aby łatwo można było je wyjąć i przy sięganiu po nie nikomu nie stała się krzywda.

Zapanujmy nad bałaganem opisując, co kryje się w środku

Żeby nie tracić czasu na poszukiwanie przedmiotów w pudłach, warto każde z nich czytelnie podpisać albo narysować na opakowaniu obrazek, np. w kształcie żarówki na froncie pojemnika. Takie oznaczenia ułatwią życie wszystkim domownikom.

Warto też poszukać w sieci dekoracyjnych pudeł, np. z grafiką, w których będziemy mogli przechować bożonarodzeniowe dekoracje.

Znajdźmy stałe miejsce dla rzeczy i zawsze je tam odkładajmy

Dla przedmiotów, z których korzystamy na co dzień, wybierzmy miejsce, do którego będziemy mieli szybki i łatwy dostęp. Rzeczy używane sporadycznie (akcesoria sylwestrowe, ozdoby choinkowe, dmuchany materac, poduszki dla gości) czy przedmioty sezonowe (łyżwy, rolki, szaliki i czapki) umieśćmy na półkach trudniej dostępnych, bo rzadziej będziemy z nich korzystać.

Jeśli poszczególne przedmioty będziemy przechowywać w dedykowanych pudłach i strefach oraz zawsze po ich użyciu odłożymy rzeczy do odpowiedniego pojemnika, to uda nam się utrzymać porządek na dłużej. Starajmy się nie zagracać pomieszczenia nadmiarem bibelotów, na których tylko będzie zbierał się kurz.

Największym wrogiem porządku są przedmioty, które nie mają swojego miejsca i leżą na wierzchu, albo ze zwykłego lenistwa nie chowamy ich z powrotem, bo a nuż za kilka dni znowu nam się przydadzą.

od 7 lat
Wideo

Gdynia Orłowo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom