Ścienny kamień dekoracyjny do kuchni w stylu retro

Katarzyna Piojda, Bruk Bet
Cegła w stylu retro do kuchniCiekawy efekt uzyskać można przez nadanie większym powierzchniom rysu minionych lat. Na zdjęciu ściana wykończona kamieniem dekoracyjnym Relief.
Cegła w stylu retro do kuchniCiekawy efekt uzyskać można przez nadanie większym powierzchniom rysu minionych lat. Na zdjęciu ściana wykończona kamieniem dekoracyjnym Relief. Bruk Bet
Kamień dekoracyjny na ścianach stylizowany na taki sprzed pół wieku jest coraz częściej spotykanym rozwiązaniem w kuchniach.

Gładkie powierzchnie kuchennych mebli są łatwiejsze do utrzymania w czystości niż te z dekoracjami. Gdy jednak chcemy, żeby kuchnia nie wyglądała jak biuro czy laboratorium, możemy zdecydować się na ozdoby w stylu retro. Efekt otrzymamy przez nadanie pomieszczeniom rysu dawnych lat. Choćby na tle kuchennych ścian w stylu retro, pojawiają się gładkie fronty szafek, prosta armatura i nowoczesny sprzęt AGD. Taka kompozycja ukazuje dobrze wyeksponowane meble, a tło ożywia pomieszczenie.

Podoba Ci się?: Styl retro w aranżacji wnętrz 

Standardową, gładką glazurę kuchenną warto zastąpić okładzinami ściennymi. Popularne są np. materiały z wypalanej ceramiki – cegły i płytki klinkierowe. Trzeba jednak wydać na nie sporo: metrkwadratowy ręcznie formowanej cegły kosztuje nawet 200 złotych. – O połowę tańsze są płytki betonowe, które wyglądem nie odbiegają od swoich ceramicznych pierwowzorów – mówi Tomasz Ługowski, główny projektant z firmy Bruk-Bet. – Odpowiednio dobrane i przygotowane do warunków panujących w kuchni stanowić będą praktyczną dekorację.

Takie płytki podobne są do ręcznie formowanych glinianych cegieł sprzed pół wieku. Popularne są kolory: żółto-szary oraz przecierane odcienie czerwieni, szarości i żółci. Inne mają klasyczny format tradycyjnej czerwonej cegły ceramicznej. Są natomiast o wiele lżejsze od niej, a przez to łatwiejsze w zabudowie. Wybrane płytki mają gładkie powierzchnie z widocznymi wgłębieniami charakterystycznymi dla ręcznie formowanej gliny. 

Niczym wspomnienie z dzieciństwa: Piec kaflowy w stylu retro 

Pojedyncze elementy kamienia dekoracyjnego to cienkie płytki. Można je więc samemu zamontować. Dzięki specjalnym profilowaniom za pomocą zaprawy klejowej montuje się je do ściany. Przed montażem należy pamiętać jednak o zaimpregnowaniu ich specjalnym środkiem. Ten chroni powierzchnię i odcień płytek przed zmywaniem, pryskającym tłuszczem i brudem. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom