Samodzielne rozmnażanie roślin. Poradnik o sposobach na przygotowanie sadzonek

Grażyna Zwolińska
Rdest AubertaRdest Auberta można rozmnażać przez zdrewniałe sadzonki.
Rdest AubertaRdest Auberta można rozmnażać przez zdrewniałe sadzonki. Grażyna Zwolińska
Najprościej jest kupić w sklepie ogrodniczym gotową roślinę. Jednak wielu ogrodnikom amatorom więcej radości sprawia ta własnoręcznie wyhodowana. Nie jest to aż tak trudne. Zobacz, jak rozmnożyć rośliny.

Rośliny, zarówno ogrodowe jak i domowe, można rozmnażać m.in. przez podział, odkłady, ukorzenianie sadzonek oraz oczywiście przez wysiew nasion.

Rozmnażanie roślin przez odkłady

Nawet początkujący ogrodnicy mogą spróbować tego sposobu. Polega on na ukorzenieniu pędów bez odcinania ich od rośliny matecznej. Wystarczy przygiąć pęd i przykryć go ziemią w odległości ok. 25 cm od jego wierzchołka. Dobrze jest lekko naciąć wcześniej i zanurzyć w ukorzeniaczu spód pędu w miejscu, gdzie styka się z ziemią. Pęd ten nadal jest częścią rośliny matecznej. Odcinamy go dopiero, jak się dobrze ukorzeni. Potem przesadzamy na stale miejsce.

W ten sposób można rozmnażać np. hortensję ogrodową, tawuły, żylistek, jaśminowiec, magnolię, kalinę, porzeczkę krwistą itp. Podobnie można rozmnażać rośliny o długich i giętkich pędach, uzyskując a jednego pędu kilka sadzonek.

Czytaj też: Jak wybierać i kupować nasiona i cebule kwiatowe. Poradnik 

Rozmnażanie przez podział

To najprostsza metoda rozmnażania roślin. Stosuje się ją głównie do bylin. Wystarczy wykopać roślinę i podzielić ostrym nożem lub sekatorem karpę lub kłącza. Młode byliny można czasem rozdzielić ręcznie. W przypadku dużych karp trzeba posłużyć się np. szpadlem.

Po podziale wszystkie powierzchnie cięć posypujemy środkiem grzybobójczym. Rośliny sadzimy na takiej samej głębokości, na jakiej rosły. Najlepszym terminem do takiego podziały jest późna jesień lub wczesna wiosna.

Rozmnażanie przez odrosty

Niektóre rośliny wytwarzają wokół siebie młode pędy odrostowe. Wystarczy je wykopać i posadzić, odciąć i posadzić w inne miejsce. Oczywiście dopiero wtedy, gdy odrost ma odpowiednio rozbudowany system korzeniowy.

Rozmnażanie przez sadzonki niezdrewniałe

Koniec maja i początek czerwca to dobry moment na rozmnażanie roślin poprzez pobranie tzw. sadzonek zielnych, czyli końców nie zdrewniałych jeszcze pędów. Tak można rozmnażać głównie krzewy i drzewa zrzucające liście na zimę. A więc np. pięciorniki, kaliny, wrzosy, irgi, fuksje, forsycje, perukowiec podolski, ale też powojniki, bluszcz, glicynię, hortensję pnącą.

Niezdrewniałe sadzonki ukorzeniają się szybciej niż te które już zaczęły drewnieć, albo są już zdrewniałe. Od rośliny matecznej odcinamy je ostrym nożem lub sekatorem i natychmiast sadzimy. Wcześniej miejsce odcięcia maczamy w ukorzeniaczu. Obrywamy też dolne listki. Sadzonki takie nie powinny mieć więcej niż 10 cm długości.

Czytaj też: Nasiona z własnego ogródka - kiedy warto je zbierać 

Rozmnażanie przez sadzonki półzdrewniale i zdrewniałe

Nieco później, bo od lipca do początku września pobiera się z drzew i krzewów sadzonki półzdrewniałe. To pędy, które u nasady zaczynają już brązowieć, ale ich góra jest jeszcze zielona. Tak rozmnaża się głównie zimozielone krzewy liściaste. Tu również dobrze jest wspomóc się ukorzeniaczem.

Późną jesienią pobieramy z drzew i krzewów zrzucających liście na zimę sadzonki zdrewniałe. Robimy to dopiero, gdy zgubią liście. Takie sadzonki potrzebują dużo czasu na ukorzenienie się. Tę metodę stosujemy, gdy chcemy rozmnożyć np. rdest Auberta, wiciokrzew, złotlin, ligustr, dereń, budleję Dawida, jaśminowiec, pęcherznicę, tamaryszek.

Co to jest ukorzeniacz

To specjalny proszek zwiększający znacznie szanse rośliny na lepsze i szybsze ukorzenienie się. Jego podstawowym składnikiem są syntetyczne auksyny, czyli stymulatory korzenienia. Odpowiadają za szybszy i prawidłowy rozwój systemu korzeniowego.

Jest wiele rodzajów ukorzeniaczy. Każdy z nich zawiera dodatek kaptanu, który oprócz działania grzybobójczego, stymuluje tworzenie się młodych korzeni.

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom