Rankingi kredytów hipotecznych – jak powstają i czy są wiarygodne

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Ranking kredytówRanking kredytów pozwala na wybór najlepszej oferty kredytowej na rynku.
Ranking kredytówRanking kredytów pozwala na wybór najlepszej oferty kredytowej na rynku. OpenClipArtVectors (Pixabay.com)
Przed zaciągnięciem kredytu hipotecznego nie tyle można, co trzeba, zapoznać się z ofertami różnych banków. Sprawę ułatwi ranking kredytów hipotecznych. Wyjaśniamy, w jaki sposób jest on tworzony.

Podpisanie umowy kredytowej na budowę domu czy zakup mieszkania wiąże nas z bankiem nawet na 30 lat. Jeżeli już na początku popełnimy błąd i wybierzemy kredyt w banku, do którego zawitaliśmy po raz pierwszy, bez sprawdzania ofert konkurencji, może nas to kosztować nawet ponad 60 tysięcy złotych albo więcej. Tyle bowiem przepłacimy. Zalecane jest więc wcześniejsze spotkanie z doradcą kredytowym. I to nie z tym, który reprezentuje konkretny bank, tylko z niezależnym ekspertem.

 Zobacz: Jak wybierzesz zły kredyt hipoteczny, przepłacisz nawet 300 tysięcy złotych 

Sprawdzenie za darmo

Jeżeli jednak nie mamy czasu na kontakt z doradcą, warto choćby prześledzić rankingi kredytów hipotecznych. Można je zazwyczaj zobaczyć za darmo w internecie. Rankingi są tworzone najczęściej co miesiąc. Mogą być również rankingi kredytów mieszkaniowych przygotowywane kwartalnie, co pół roku lub rocznie. Dzięki rankingowi można – nawet bez wychodzenia z domu – sprawdzić, który bank przoduje w ofertach kredytowych na dany moment.

Niezależni autorzy rankingu

Eksperci (m.in. analitycy finansowi, doradcy kredytowi) to osoby, które najczęściej nie reprezentują określonego banku i nie współpracują z nim. Gdyby były związane z którymkolwiek bankiem, ranking mógłby być sporządzony tak, że bank, reprezentowany przez ekspertów, zająłby wysoką lokatę w ogólnym zestawieniu. To z tego względu ważna jest niezależność i wiarygodność ekspertów. Zespół takich ludzi zbiera dane od banków współpracujących, a więc tych, które zgodzą się udostępnić swoje informacje i odpowiedzieć na zadane pytania.

Jak powstaje ranking kredytów hipotecznych

Otrzymane z poszczególnych banków dane są porównywane dla identycznego przypadku. Przykładowo: zakup 5-pokojowego mieszkania w bloku z 2000 roku. Mieszkanie liczy 120 metrów kwadratowych, a jego cena wynosi 240 tysięcy złotych. 4-osobowa rodzina (małżeństwo z dwójką dzieci), która zamierza kupić to mieszkanie, posiada miesięczne dochody w wysokości 6200 złotych łącznie. Nie ma zaciągniętego innego kredytu. Małżonkowie w wieku 34 i 36 lat są zatrudnieni na pełne etaty, na czas nieokreślony. Chcą zaciągnąć kredyt na 25 lat, zebrali 20 procent wkładu własnego. Pytanie brzmi: który z banków zaproponuje rodzinie najlepszą ofertę kredytową?

Złożone wnioski kredytowe a wydanie pozytywnej opinii

Pod uwagę przy tworzeniu rankingów brane są różne czynniki. To choćby liczba złożonych wniosków o przyznanie kredytu przez dany bank. Trzeba przy tym pamiętać, że liczba złożonych wniosków a liczba wydanych pozytywnych decyzji kredytowych to dwie różne sprawy. W pierwszym przypadku chodzi o samo złożenie kompletu dokumentów, a więc liczbę osób zainteresowanych zaciągnięciem kredytu w określonym banku czy innej placówce bankowej. W drugiej natomiast sytuacji rzecz dotyczy liczby osób, którym bank zgodził się udzielić kredytu. Z tym drugim bywa różnie. Zdarza się, że tzw. bardziej wymagające banki (o jakich mówi się, że trudno w nich zaciągnąć kredyt), odrzucają nawet ponad 60 procent wniosków. Banki mniej popularne lub dopiero wchodzące na rynek, aby przyciągnąć klienta, wymogi sprowadzają do minimum. Efekt jest taki, że nawet 9 na 10 osób starających się o kredyt, go dostaje.

Warunki kredytowania prosto z promocji pod lupą

Eksperci od budowania rankingów biorą również pod uwagę całkowity koszt kredytu, miesięczną ratę, oprocentowanie oraz prowizję banku. Dodatkowe warunki też są poddawane analizie, choćby to, że z promocyjnej marży oferowanej przez konkretny bank mogą skorzystać jedynie klienci, którzy spełnią ekstra warunki. To m.in. ci, którzy mają prowadzone albo zgodzą się otworzyć konto w tym banku, posiadają albo wykupią ubezpieczenie do konta, zgodzą się na kartę kredytową, ubezpieczenie mieszkania, na które zamierzają zaciągnąć kredyt. Po zebraniu i wprowadzeniu danych przez ekspertów wystarczy chwila, żeby system utworzył ranking. 

  PrzeczytajBanki nie będą już mogły tak łatwo żerować na niewiedzy kredytobiorców 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom