Radom: niepełnosprawni mają niewielki wybór na rynku mieszkaniowym

/jp/
Klatka schodowaSchody to bariera nie do pokonania przez osobę poruszającą się na wózku inwalidzkim. To również problem dla osób w podeszłym wieku.
Klatka schodowaSchody to bariera nie do pokonania przez osobę poruszającą się na wózku inwalidzkim. To również problem dla osób w podeszłym wieku. mk
Wszystkie nowo budowane siedziby instytucji publicznych muszą być zaprojektowane z myślą o osobach niepełnosprawnych. Ale co ma zrobić osoba na wózku inwalidzkim, która chce kupić mieszkanie na rynku wtórnym lub pierwotnym?

– Jestem osobą niepełnosprawną od 2,5 roku. Właśnie jestem na etapie poszukiwania mieszkania na parterze i nurtuje mnie dlaczego w nowym budownictwie brakuje przystosowanych domów (bloków). Dobrym tego przykładem jest budownictwo firmy Intersol na ulicy Zbrowskiego w Radomiu na osiedlu Etiuda, gdzie żaden budynek nie jest przyjazny niepełnosprawnym" – pisze do redakcji Sławomir Wilczkowski, 41 – letni mieszkaniec Radomia, chory na stwardnienie zanikowe boczne.

Mieszkania dla niepełnosprawnych to wolna wola dewelopera

Nie udało nam się skontaktować z nikim z zarządu firmy Intersol. W biurze sprzedaży firmy dowiedzieliśmy się, że „raczej żaden z nowo oddanych bloków nie jest specjalnie przystosowany do potrzeb osób poruszających się na wózkach inwalidzkich".

– Nie znam żadnego przepisu, który zmuszałby deweloperów do budowy domów przystosowanych dla osób niepełnosprawnych. Obowiązują jedynie ogólne przepisy budowlane, dotyczące na przykład szerokości drzwi. Zupełnie inaczej wygląda sprawa w przypadku budowy nowych budynków użyteczności publicznej, bo te muszą być przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych – mówi Marcin Gierczak, zastępca dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Radomiu.

Dodaje jednak, że zainteresowani mogą sami wystąpić o dofinansowanie inwestycji niwelującej bariery architektoniczne, a kwota dotacji może pokryć większość kosztów. Tylko w tym roku radomski MOPS wydał na te cele 600 tysięcy złotych.

Wszystkie bloki z wygodnymi windami

Osoba poruszająca się na wózku inwalidzkim może mieć ogromny problem, aby znaleźć w Radomiu odpowiednie mieszkanie na rynku wtórnym. Nieco lepiej jest z nowymi lokalami.

– W zasadzie wszystkie nasze inwestycje są z windami od poziomu garażu podziemnego i są przystosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Budujemy zresztą w taki sposób nie tylko z myślą o niepełnosprawnych, ale też z myślą o kobietach z wózkami albo na przykład osobach w podeszłym wieku, którzy na starość chcą mieć lokum bez barier architektonicznych. Takich klientów mamy coraz więcej – mówi Elżbieta Borkowska – Jazienicka z Grupy Rosa, zajmującej się między innymi budową budynków mieszkalnych.

Warto przeczytać: Jakie warunki powinno spełnić mieszkanie dla niepełnosprawnych

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

SIM Zagłębie inwestycje pow. zawierciański

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom