Przyłączenie nieruchomości do sieci – kto za to płaci?

redakcja.regiodom, Saveinvest Sp. z o.o., www.grunttozysk.pl
Działka budowlanaPrzyłączenie nieruchomości do sieci – kto za to płaci?
Działka budowlanaPrzyłączenie nieruchomości do sieci – kto za to płaci? 123RF
Gmina nie może nakładać na mieszkańców obowiązku uiszczania opłat za podłączenie nieruchomości do sieci wodociągowych lub kanalizacyjnych. Kto więc ponosi koszty wykonania przyłączy?

Rada gminy nie ma prawa obciążać swoich mieszkańców opłatami na wykonanie przyłączy do wodociągów i  kanalizacji. Może jedynie odzyskać część poniesionych kosztów budowy sieci. Możliwe jest to na drodze opłat adiacenckich lub w formie samoopodatkowania się mieszkańców.

Co robić w sytuacji gdy rada gminy ustala, że opłatę za podłączenie nieruchomości do urządzenia zbiorowego zaopatrzenia w wodę powinni uiścić właściciel lub użytkownik wieczysty danej nieruchomości?

Zdaniem specjalistów z Saveinvest takie uchwały podejmowane przez gminy nie mają żadnych podstaw prawnych. Nie istnieją przepisy ustawowe, które nadawałyby organom gminy uprawnienia do uregulowania w formie aktu prawa miejscowego kwestii finansowego uczestnictwa mieszkańców gminy w budowie sieci wodociągowej lub kanalizacyjnej. Na ewentualne pokrycie części kosztów budowy sieci organy gminy mogą liczyć jedynie w drodze opłat adiacenckich – czyli już po jej wybudowaniu – albo zarządzając przeprowadzenie referendum dotyczącego sprawy samoopodatkowania się mieszkańców, właśnie by zwrócić gminie poniesione przez nią koszty.

Przeczytaj: Kanalizacja niskoszumowa sposobem na walkę z hałasem dochodzącym z rur 

Inne formy finansowania przez wspólnotę samorządową działań gminy (mniej lub bardziej ukryte) niezależnie od faktu, czy dokonywane są w drodze aktów administracyjnych, czy też umów prawa cywilnego, nie mogą być dowolnie kreowane przez organy samorządowe. Taką interpretację przepisów potwierdzają, w tej materii zazwyczaj jednolite, orzecznictwa sądowe (np.: WSA w Poznaniu – wyrok z 22 sierpnia 2013 roku; wyrok NSA z 9 listopada 2011 roku; WSA w Krakowie – wyrok z 18 kwietnia 2011 roku).

Dowiedz się: Czym jest samowola budowlana i co za nią grozi

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom