Przykłady elewacji betonowych, które warto wykorzystać w aranżacji wnętrz

Materiał informacyjny Jadar
Beton to tworzywo, które całkiem niesłusznie kojarzy się z aranżacyjnym nihilizmem. Warto go docenić zwłaszcza w odniesieniu do budownictwa dekoracyjnego, gdyż nieodłącznie wiąże się on z nowoczesnością i minimalizmem. Oto kilka ciekawych pomysłów na wykorzystanie betonu w aranżacji wnętrz.

Betonowa ścianka działowa

Ścianka działowa wykonana z betonu architektonicznego to prosty sposób na funkcjonalne podzielenie jednego, dużego pomieszczenia. Co ważne, ścianka ta nie musi być jednorodną, betonową bryłą. W ostatnim czasie dużą popularnością cieszą się elewacje w kształcie charakterystycznych lameli, które wzbogacają aranżację wnętrza o zupełnie nowe, wręcz niestandardowe rozwiązania dekoracyjne. Ścianka ta — zależnie od projektu — może całkowicie rozciąć wybrane pomieszczenie na dwie części (ścianka duża) lub też wprowadzić częściowy podział, dzieląc połączone bryły (np. salonu i kuchni) na dwie odrębne funkcyjnie części.

Betonowa płyta dekoracyjna

Firma Jadar - https://jadar.pl/ wprowadziła ostatnio na rynek kilka ciekawych wariacji płyt dekoracyjnych 3D. Nie są to oczywiście typowe ścianki, lecz forma trójwymiarowej dekoracji, za pomocą której można nieco odświeżyć domową aranżację. Grubość takich płytek nie przekracza 5 cm, dzięki czemu nie ograniczają one ilości dostępnej np. w salonie lub pokoju dziennym przestrzeni. Zaletą dekoracji 3D jest przede wszystkim to, że każda z nich prezentuje zupełnie inny, wręcz niepowtarzalny wzór. Jest to idealna propozycja dla osób, które chcą w niestandardowy sposób udekorować wnętrze swojego pokoju, mieszkania, a nawet domu.

Dekory ścienne wypukłe i wklęsłe

Ścienne dekory to dość niestandardowy sposób na aranżację salonu, pokoju dziennego lub sypialni. Są to betonowe bryły, które — odpowiednio przymocowane do ścian — tworzą fantazyjny, uporządkowany kształt. Jak sugeruje sama nazwa, dekory w formie wypukłej i wklęsłej można ze sobą łączyć, tworząc w ten sposób niejednorodny, choć geometrycznie uporządkowany wzór. I jeszcze jedno: dekory naścienne wcale nie muszą być białe. Te wykonane z betonu architektonicznego elementy bardzo często są malowane, co jeszcze bardziej podkreśla ich aranżacyjny potencjał.

Betonowe płyty żebrowane

Ścienną, betonową aranżację można z powodzeniem oprzeć na płytach żebrowanych. O ich wyjątkowości decyduje przede wszystkim ich niestandardowa faktura, która nieodłącznie kojarzy się z formą tożsamą dla stylu neogotyckiego. Bez obaw! Betonowe płyty żebrowane nie wymagają strzelistych łuków i smukłej bryły. Wręcz przeciwnie — są one charakterystycznym elementem wnętrz nowoczesnych, skandynawskich i industrialnych. Co ważne, płyta żebrowana może być dostępna w wielu różnych odmianach kolorystycznych, co jeszcze bardziej zwiększa jej atrakcyjność w oczach inwestora.

Płaskie płyty dekoracyjne

Minimalistyczne, płaskie płyty dekoracyjne to kolejna, interesująca odmiana betonowych elewacji. W przeciwieństwie do trójwymiarowych dekorów są one całkowicie płaskie. Ich grubość oscyluje w granicach około 1,8 - 2 cm. Płyty te wchodzą w skład większych zestawów. Mają one zwykle kształt prostokątów i trójkątów, dzięki czemu można nimi wyłożyć płaszczyznę ścienną w praktycznie dowolny sposób. Ich charakterystyczny, ascetyczny wygląd to prawdziwa gratka dla miłośników stylu nowoczesnego i postindustrialnego. Płyty płaskie dzielą się na gładkie i porowate.

Cegły betonowe

Dostępna w różnych wariantach cegła betonowa to idealne rozwiązanie dla osób, które kochają pieczołowite wzornictwo. Mogą one występować w różnych, aranżacyjnych wariantach, ale najciekawsze z nich przypominają cegłę łupaną. Dzięki temu betonowe elewacje kojarzą się raczej z wydrążonymi, podziemnymi strukturami, które nadają wnętrzu odrobinę tajemniczości. Elewacja taka składa się najczęściej z pojedynczych cegieł, które składają się na niepowtarzalną i wyjątkową kolorystyczną kompozycję.

Jak widać, beton to nie tylko toporne, płaskie powierzchnie i bryły. To również ciekawy sposób na wykorzystanie potencjału nowoczesnego, postindustrialnego budownictwa, które — jak pokazują powyższe przykłady — nie musi być nudne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom
Dodaj ogłoszenie