Proste sposoby na niższe rachunki za ogrzewanie

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Proste sposoby na niższe rachunki za ogrzewanieNawyk zakręcania kaloryferów szybko przełoży się na niższe rachunki za ogrzewanie.
Proste sposoby na niższe rachunki za ogrzewanieNawyk zakręcania kaloryferów szybko przełoży się na niższe rachunki za ogrzewanie. pixabay.com
Niekiedy wystarczy po prostu zmiana nawyków, by rachunki za ogrzewanie były niższe. Przedstawiamy kilka sposobów na to, jak oszczędzić na rachunkach za ciepło w sezonie grzewczym.

Od czego zacząć oszczędzanie na rachunkach za ogrzewanie? Od nawyku zakręcania kaloryferów. Wymaga to trochę wysiłku i konsekwencji, ale tych, którzy „przypilnują" grzejników czeka nagroda w postaci niższych rachunków. Nie ma powodów, by kaloryfery ogrzewały puste pomieszczenia – tak więc przed wyjściem do szkoły czy pracy warto je zakręcić.

Podobnie sytuacja wygląda wtedy, gdy otwieramy okna. Jeśli kaloryfery zabezpieczają elektroniczne podzielniki w momencie, gdy otrzymają zimny podmuch wiatru, otworzą przepustnicę, a ciepło popłynie do grzejników pełnym strumieniem. Dlatego przed otwarciem okien należy „przykręcić" kaloryfery. Samo wietrzenie powinno odbywać się szybko – najlepiej na kilka minut otworzyć okna i wywołać przeciąg, by powietrze zostało wymienione, ale samo mieszkanie nie zdążyło się wyziębić.

 Dowiedz się więcej: Jak wietrzyć mieszkanie, gdy za oknem smog? 

Po pierwsze: odpowietrzenie i odsłonięcie grzejników

Kaloryfery powinny być drożne, koniecznie trzeba sprawdzić czy nie są zapowietrzone. Może się bowiem okazać, że ciepłe są jedynie od połowy w górę (a więc tam, gdzie znajduje się wskaźnik temperatury), a ich dół jest zimny. Nie warto też kaloryferów zasłaniać i zabudowywać, ponieważ ogranicza to cyrkulację powietrza, które w ten sposób trudniej się nagrzewa. Ogrzewanie można wspomóc – wystarczy ścianę za kaloryferem podkleić specjalną folią odbijającą ciepło. Srebrna folia nie jest widoczna zza grzejnika, za to odbija ciepło, które zamiast w mury, rozchodzi się po pomieszczeniu.

Aby oszczędzić na ogrzewaniu... Warto jest się cieplej ubrać

Jeśli jesteśmy przyzwyczajeni, że latem paradujemy po mieszkaniu w krótkich spodniach i podkoszulku może być nam ciężko przestawić się na tryb zimowy. W takim ubraniu nawet temperatura wewnątrz na poziomie 19–20°C odczuwana będzie jako niedostateczna. Jeśli jednak nałożymy na siebie coś cieplejszego, wtedy okaże się, że temperatura na tym poziomie jest całkiem znośna. Zamiast więc utrzymywać w domu ciepło w okolicach 23°C , lepiej przyzwyczaić się do nieco niższych temperatur. Reguła ta dotyczy również nocy. Zdrowy sen nie wymaga intensywnego ogrzewania, noc to idealny moment na „przykręcenie" kaloryferów i obniżenie temperatury nawet do 17–18°C  (osoby „zimnolubne" mogą zejść jeszcze niżej). Skutek? Niższe rachunki i zdrowszy sen.

 Dowiedz się: Jak zapobiegać parowaniu szyb okiennych 

Chcesz płacić mniej za grzejniki elektryczne? Zmień taryfę u operatora

Osoby, które ogrzewają swoje mieszkania dzięki energii elektrycznej powinny dokładnie przeliczyć, czy obecna taryfa dostawcy prądu na pewno im się opłaca. Operatorzy oferują różne taryfy, co można wykorzystać szukając oszczędności. Na przykład taryfa nocna (zwykle w godzinach 22.00-6.00 z dwugodzinnym „okienkiem" w ciągu dnia) zakłada niemal trzykrotnie niższe opłaty za pobór energii nocą niż w dzień (jednocześnie za dnia podwyższając opłaty). Jeśli ktoś wykorzystuje mieszkanie głównie do nocowania i wieczorem wykonuje takie czynności jak pranie czy mycie naczyń w zmywarce, zmiana może wyjść mu na dobre.

Inne źródła ciepła w sezonie grzewczym

Warto wykorzystywać naturalne ciepło, które wpada do domu przez okna. Jeśli zimą słońce silnie grzeje, warto jest odsłonić zasłony czy żaluzje. Wieczorem z kolei dobrym pomysłem jest odgrodzenie wnętrza mieszkania od szyb – kotary powinny być zasłonięte, a żaluzje zaciągnięte.

Łatwiej mają właściciele mieszkań, które są lokalami środkowymi. Siłą rzeczy są oni bowiem ogrzewani przez sąsiadów i nie muszą intensywnie ogrzewać własnego lokalu (ale działa to w dwie strony – jeśli lokal znajdujący się po sąsiedzku jest niezamieszkany, będzie też zapewne wyziębiony, więc ogrzanie własnego mieszkania będzie wymagało większych kosztów, bo część ciepła będzie uciekać przez ściany).
Nawet w blokach z wielkiej płyty, jeśli przeprowadzono w nich fachową termomodernizację są pomieszczenia, w których właściwie nie trzeba grzać. Tak jest na przykład z kuchniami, w których wielu lokatorów zabudowało meblami grzejniki. Jeśli korzysta się z kuchni i tradycyjnie przygotowuje posiłki, ciepło wytwarzane przy tej okazji w zupełności wystarczy, by w pomieszczeniu było ciepło. Niekiedy, choć zdarza się to coraz rzadziej, mieszkańcy posiadają kuchnie gazowe i zryczałtowane opłaty za gaz – w razie ochłodzenia można wtedy dogrzać kuchnię palnikami w cenie abonamentu za gaz.

Im lepsze ocieplenie, tym niższe koszty ogrzewania

Oczywiście w wielu przypadkach wszystkie te działania mają charakter działań uzupełniających, a prędzej czy później właściciel domu czy mieszkania będzie musiał zdecydować się na termomodernizację nieruchomości. Na przykładzie domu o powierzchni 120 metrów kwadratowych, ogrzewanego kotłem gazowym, ocieplonym w starym standardzie budowlanym – 10 centymetrów izolacji na fasadach i 18 centymetrów na dachu – wskazać można łatwo wynikające z termomodernizacji oszczędności. Ogrzewanie i przygotowanie ciepłej wody użytkowej w takim domu pochłania rocznie około 4600 złotych.
Docieplenie budynku wełną mineralną do ekonomicznie uzasadnionego poziomu 25 centymetrów dla ścian zewnętrznych i 35 centymetrów dla poddaszy to jednorazowy koszt nieprzekraczający kilku procent wartości nieruchomości. Uzyskane oszczędności na poziomie blisko 1700 złotych rocznie oznaczają zwrot nakładów już po siedmiu latach, w trakcie których zużyjemy mniej energii i wydamy mniej pieniędzy na ogrzewanie – twierdzi Adam Buszko z firmy Paroc (producent rozwiązań izolacyjnych).

 Zobacz: Czy warto docieplić ściany od wewnątrz 

Około 20 procent ciepła „ucieka" z mieszkania przez okna, jeśli więc jeszcze tego nie zrobiliśmy, warto przemyśleć wymianę starej stolarki okiennej na nowe, energooszczędne rozwiązania. Absolutne minimum to odpowiednie docieplenie i uszczelnienie starych okien tak, by straty ciepła były jak najniższe. 

Termostaty i głowice termostatyczne

Dzięki termostatom pokojowym i głowicom termostatycznym możliwa jest regulacja temperatury w poszczególnych pomieszczeniach, a to z kolei daje szanse na znacznie niższe rachunki za ogrzewanie. Elektroniczne termostaty pozwalają na zaprogramowanie okeślonej temperatury na poszczególne dni w tygodniu lub na dłuższy okres. Obniżenie temperatury w pomieszczeniach, w których przebywamy stosunkowo rzadko, pozwala uzyskać spore oszczędności na ogrzewaniu.

Przeczytaj też: Czym ogrzewać dom, żeby ograniczyć zjawisko smogu? 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

SIM Zagłębie inwestycje pow. zawierciański

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom