Prawie wszyscy dekorujemy domy na święta! Raport

Materiał informacyjny Black Red White
Przeprowadzone badanie przez zespół analityczny Black Red White potwierdziło, że Polacy kochają świąteczne dekoracje – aż 92,8% respondentów zadeklarowało, że ozdabia domy i mieszkania na święta. Jeszcze więcej osób ubiera choinkę - 96,5% robi to każdego roku. Chociaż częściej wybieramy choinki sztuczne, to żywe również cieszą się dużą popularnością (52,6% vs 47,4%). Najpopularniejsze świąteczne dekoracje to światełka, bombki i ozdoby na stół. W domach zdecydowanej większości Polaków w okresie świątecznym pojawiają się jednak ozdoby różnego rodzaju – także stroiki, świeczki, serwetki, figurki, koce czy poduszki. Główny powód dekorowania domów to chęć wprowadzenia świątecznej atmosfery: taką deklarację złożyło aż 55,7% osób.

Jak wynika z badań – Polacy lubią regularnie zmieniać dekoracje. Aż 21% kupuje ozdoby świąteczne kilka razy do roku, a 63,3% robi to przynajmniej raz rocznie. Co kilka lat takich zakupów dokonuje zaledwie 15,7%. W 2021 na dekoracje nasi rodacy przeznaczają też stosunkowo duże sumy. Tylko 22,8% wyda na ozdoby mniej niż 100 złotych.

Co ciekawe: duża grupa osób rozpoczyna dekorowanie domów na Boże Narodzenie stosunkowo wcześnie. Chociaż 34,6% robi to dopiero w trzecim tygodniu grudnia, to 29,1% umieszcza w domu dekoracje już w połowie miesiąca, a 28,3% dekoruje mieszkanie na samym początku grudnia.

Polacy nie planują świątecznych wyjazdów

W badaniu zapytano Polaków czy planują wyjeżdżać w okresie świątecznym. 69,8% nie planuje wyjazdów – także do rodziny, a 9,5% jeszcze nie zdecydowało. W porównaniu z rokiem 2020 liczba wyjeżdżających wzrosła, ale daleko nam jeszcze do liczby wyjazdów z lat poprzednich. Takiego stanu rzeczy można dopatrywać się w zmianach pandemicznej sytuacji. Z jednej strony – „przywykliśmy”, więc wyjazdy planujemy częściej niż w 2020. Z drugiej, obawa o zdrowie bliskich, ale też zapewne zmiana zwyczajów wyjazdów, sprawiają, że podróżuje znacznie mniej osób niż w 2018 czy 2019.

Wydatki na prezenty

Ankietowani zostali zapytani również, ile planują wydać na prezenty w przeliczeniu na jedną osobę. Niemal połowa Polaków (47,3%) ma zamiar przeznaczyć na prezent dla jednej, bliskiej osoby, mniej niż 200 złotych. 21,6% wyda pomiędzy 200 a 399 złotych, a 31,1% ma zamiar podarować upominki o wartości przekraczającej 400 złotych.

Raport powstał w oparciu o badanie ankietowe przeprowadzone w październiku i listopadzie 2021 na grupie 1425 osób i jest dostępny pod adresem: https://www.brw.pl/blog/swiateczne-zwyczaje-polakow-raport-2021/

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom
Dodaj ogłoszenie