Poskromić śmieci. Co wrzucić do żółtego, a co do zielonego pojemnika?

Izabela Mortas
Segregacja odpadówEwelina Nartowska z Wydziału Środowiska i Usług Komunalnych w Urzędzie Miasta w Kielcach wyjaśnia, jak segregować odpady.
Segregacja odpadówEwelina Nartowska z Wydziału Środowiska i Usług Komunalnych w Urzędzie Miasta w Kielcach wyjaśnia, jak segregować odpady. Aleksander Piekarski
Wraz z nową ustawą śmieciową, 1 lipca pojawiły się wątpliwości mieszkańców dotyczące nowych sposobów segregacji odpadów. Okazuje się, że reguły ustawy nie są takie jasne.

Segregacja odpadów nie jest obowiązkowa. Według nowych zasad odbioru odpadów komunalnych mieszkaniec gminy sam decyduje w deklaracji, czy będzie prowadził selektywną zbiórkę odpadów komunalnych, czy też nie.

W śmietnikach, oprócz pojemników zbiorczych na zmieszane odpady komunalne, znajdują się inne, przeznaczone na wyselekcjonowane śmieci. Mieszkańcy domów jednorodzinnych otrzymują specjalne pojemniki do segregacji śmieci. Dostępne są trzy rodzaje: 120-, 240- lub 1100-litrowe. Dla tych, którzy zdecydują się na segregację odpadów przeznaczono pojemnik 120-litrowy wraz z workami do selektywnej zbiórki.

Na miesiąc otrzymuje się 1 zielony worek na szkło, 2 żółte na papier, metal, tworzywa sztuczne i opakowania wielomateriałowe. Mieszkańcy stolicy województwa świętokrzyskiego dodatkowo otrzymają 2 worki koloru brązowego na rok z przeznaczeniem na odpady zielone.

– Pojemniki i worki przeznaczone do segregacji otrzymuje się od firm, które zajmują się wywozem śmieci na danym terenie. W przypadku, gdy okaże się, że wielkość danego pojemnika jest niewystarczająca, można zmienić deklarację i wymienić pojemnik na większy. Do czasu, gdy zamiana nie nastąpi, a mieszkańcy nagromadzą więcej odpadów, należy wrzucić je do zwykłych worków na śmieci i ustawić obok pojemników w śmietniku – tłumaczy Ewelina Nartowska z Wydziału Środowiska i Usług Komunalnych w Urzędzie Miasta w Kielcach.

Co wrzucać, a czego nie

Wiele problemów przysparzają niektóre kategorie odpadów. – Sporo telefonów dostajemy z pytaniem, czym są opakowania wielomateriałowe. Są to na przykład opakowania po mleku, czy sokach kartonowych. Zalecane jest również, żeby w przypadkach szklanych butelek z plastikową nakrętką, oddzielać elementy i wrzucać je do różnych worków i pojemników – tłumaczy Ewelina Nartowska.

Wątpliwości pojawiają się w definicji odpadów zielonych. Do tego typu śmieci kwalifikujemy skoszoną trawę, liście, a także kawałki gałęzi i drzew. Są to śmieci, które nadają się do kompostowania. Mieszkańcy mogą je wykorzystać na własne potrzeby, przekazać firmie odbierającej odpady na danym terenie lub do Gminnego Punktu Zbierania Odpadów Komunalnych.

Do brązowych worków nie należy wrzucać natomiast odpadów z jedzenia, skórek z owoców i warzyw czy fusów z herbaty i kawy. Śmieci tego typu umieszcza się w workach ze zmieszanymi odpadami komunalnymi, w które wyposażone jest każde gospodarstwo. Podobnie należy postępować z popiołem, który, w małych ilościach i po wystudzeniu również może trafiać do worka ze zmieszanymi odpadami.

Inne postępowanie dotyczy wybranych rodzajów śmieci. W przypadku przeterminowanych leków, należy wyrzucać je do specjalnych pojemników w aptekach, ponieważ są one szczególnie groźne dla środowiska. Problemy stwarzają również elektrośmieci, czyli urządzenia AGD, zabawki sterowane komputerowo, sprzęty audiowizualne. Te należy oddawać do Gminnych Punktów Zbierania Odpadów Komunalnych. Podobnie należy postępować z odpadami wielkogabarytowymi, czyli takimi, które ze względu na swe rozmiary i wagę nie mieszczą się w pojemnikach. Są wyznaczone również kwartalne terminy, w których zabiera się tego typu śmieci. Są one zamieszczone w harmonogramie jednostek zajmujących się wywozem.

Wywóz odpadów

Częstotliwość wywozu śmieci może być różna w zależności od firmy, która się tym zajmuje na danym terenie. Zależy to także od rodzaju budynków, z których się go przeprowadza. Są jednak pewne stałe ustalenia.

– Z domów jednorodzinnych wywóz śmieci odbywa się nie rzadziej, niż raz na dwa tygodnie, z budynków wielorodzinnych w zabudowie zwartej, na przykład z kamienic w centrum Kielc - co najmniej raz na tydzień, natomiast z zabudowy blokowej co najmniej 3 razy w tygodniu – informuje Ewelina Nartowska.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom