Pompa ciepła split i monoblok – co warto o nich wiedzieć?

Materiał informacyjny Viessmann

Szukając komfortowego, niedrogiego w eksploatacji urządzenia grzewczego, coraz więcej inwestorów zwraca uwagę na powietrzne pompy ciepła. Wśród nich dostępne są pompy ciepła typu split i monoblok. Czym się różnią?

Pompy ciepła szybko stają się standardowym rozwiązaniem dla nowych budynków, zapewniając niedrogie i czyste ogrzewanie. Największym zainteresowaniem w naszym kraju cieszą się pompy ciepła typu powietrze/woda, które pobierają energię zakumulowaną w powietrzu i zmieniają ją w ciepło przekazywane wodzie grzewczej w instalacji. Decydując się na system grzewczy bazujący na powietrznej pompie ciepła inwestorzy mogą wybierać spośród urządzeń monoblok i split. Z czym wiąże się wybór konkretnego urządzenia?

Efektywność pomp ciepła split i monoblok

Zarówno pompy ciepła typu monoblok, jak i split mogą pracować bardzo efektywnie i osiągać podobne wydajności. Zarówno pompa ciepła typu split Vitocal 200-S jak i monoblokowa pompa ciepła Vitocal 200-A o mocy grzewczej od 5 do 17,4 kW charakteryzują się klasą efektywności energetycznej A++ i zapewniają niskie koszty eksploatacji dzięki wysokiemu współczynnikowi efektywności COP do 5,0 (A7/W35)). Oba rodzaje urządzeń mogą też zapewniać chłodzenie budynków, a także być zasilane prądem wytworzonym przez domową instalację fotowoltaiczną. Takie rozwiązanie pozwala maksymalnie zredukować koszty ogrzewania i chłodzenia domu i umożliwia w pełni ekologiczną pracę pompy ciepła.

Budowa pompy ciepła monoblok i split

Zasadnicza różnica pomiędzy powietrznymi pompami ciepła monoblok i split tkwi w ich budowie. W pompach ciepła typu Split układ chłodniczy jest rozdzielony na dwie jednostki – wewnętrzną i zewnętrzną. Są one połączone ze sobą przewodami, którymi krąży czynnik chłodniczy. W przypadku monoblokowych pomp ciepła cały układ chłodniczy znajduje się w jednej jednostce, gdzie jest hermetycznie zamknięty na etapie produkcji. Pompy ciepła monoblok mogą, tak jak split, składać się z dwóch jednostek. Wówczas w jednostce zewnętrznej znajduje się hermetycznie zamknięty układ chłodniczy, a w jednostce wewnętrznej np. zasobnik wody grzewczej, zbiornik wody użytkowej, pompa obiegowa, regulator. Jednostki wewnętrzna i zewnętrzna monoblokowej pompy ciepła łączy się przewodami wodnymi.

Instalacja powietrznej pompy ciepła

Kolejna kluczowa różnica pomiędzy pompą ciepła monoblok i split tkwi w ich montażu. W przypadku pomp ciepła typu split część instalacji chłodniczej wykonuje instalator w czasie montażu, dlatego musi on posiadać uprawnienia chłodnicze (tzw. uprawnienia F-gazowe). W przypadku monoblokowych pomp ciepła instalator nie ingeruje w układ chłodniczy, wykonując tylko podłączanie po stronie wodnej, dlatego nie musi posiadać dodatkowych uprawnień. Hermetycznie zamknięty układ chłodniczy daje pewność, że pompa ciepła jest szczelna. Eliminuje to zagrożenie występowania ewentualnych wycieków i ogranicza ryzyko popełnienia błędów instalacyjnych.

Użytkowanie pompy monoblok i split

Pompy ciepła Vitocal, zarówno monoblok jak i split, charakteryzuje cicha praca i wysoki komfort obsługi – sterowanie urządzeniami może odbywać się zdalnie za pomocą bezpłatnej aplikacji mobilnej ViCare. Ponadto powietrzne pompy ciepła Vitocal typu split i monoblok dostępne są m.in. w wersji kompaktowej. Jednostka wewnętrzna tych urządzeń zawiera zintegrowany zbiornik wody użytkowej, co pozwala zaoszczędzić miejsce w pomieszczeniu technicznym lub innym miejscu montażu pompy ciepła.

O czym należy pamiętać?

Z uwagi na to, że układ chłodniczy w pompach ciepła typu split nie jest hermetycznie zamknięty urządzenie wymaga przeprowadzania corocznych kontroli szczelności. Pompy ciepła typu split o mocy ponad 10 kW wymagają również założenia tzw. karty produktu. Kontrole szczelności ani zakładanie kart nie są natomiast wymagane w przypadku pomp typu monoblok. Monoblokowe pompy ciepła, w przeciwieństwie do splitów wymagają z kolei zabezpieczenia przed zamarzaniem wody krążącej między budynkiem, a jednostką zewnętrzną, na wypadek dłuższej przerwy w dostawie prądu w czasie mrozów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom
Dodaj ogłoszenie