Polacy późno idą na swoje

Emmerson S.A.
Młody Polak na swoimJedna z ostatnich publikacji Eurostatu powstała w ramach Europejskiego badania warunków życia ludności (EU-SILC) umożliwia porównanie Polski do innych krajów UE pod kątem wieku opuszczania rodzinnego domu przez osoby młode. Okazuje się, że wbrew mitowi samodzielnych i zaradnych Polaków, daleko nam do średniej unijnej pod tym względem.
Młody Polak na swoimJedna z ostatnich publikacji Eurostatu powstała w ramach Europejskiego badania warunków życia ludności (EU-SILC) umożliwia porównanie Polski do innych krajów UE pod kątem wieku opuszczania rodzinnego domu przez osoby młode. Okazuje się, że wbrew mitowi samodzielnych i zaradnych Polaków, daleko nam do średniej unijnej pod tym względem. dharder
Jak Polacy radzą sobie w dorosłym życiu z usamodzielnianiem się? Statystyki pokazują, że niestety późno idziemy na swoje.

Europejskie badanie dochodów i warunków życia jest kompleksowym i powszechnym w krajach UE badaniem mającym na celu dostarczenie aktualnych i porównywalnych na poziomie krajów członkowskich danych dotyczących dochodów, ubóstwa, wykluczenia społecznego i warunków życia mieszkańców Unii Europejskiej. Badanie to zostało uruchomione w 2003 r. a w Polsce realizowane jest od 2005 r. przez Główny Urząd Statystyczny.

Jednym z obszarów badania są warunki mieszkaniowe obywateli krajów Unii Europejskiej. W ramach badania określany jest odsetek osób w wieku 25-34 lata mieszkających z rodzicami. Jak zauważa sam Eurostat powyższe dane należy interpretować w kontekście uwarunkowań ekonomicznych, wzorców kulturowych, obserwowanego upowszechnienia wyższego wykształcenia, a także problemów napotykanych przez młode osoby na rynku pracy.

Z opublikowanych danych wynika, że w 2011 r. w Polsce aż 44,4% młodych osób w wieku 25-34 lata mieszkało ze swoimi rodzicami. Średnia unijna dla tego okresu wynosiła 28,3%. Najniższy wskaźnik występował w krajach północnej Europy:

  • w Danii - 1,9%,
  • w Finlandii - 4,1%,
  • w Szwecji - 4,1%.

Wyniki badania potwierdzają mity na temat późnego usamodzielniania się osób w krajach Europy południowej. Włochy, Hiszpanię, Grecję czy Maltę charakteryzują wskaźniki w przedziale od 44,5% do prawie 52%.

Wskaźnik osób w wieku 25–34 lata mieszkających z rodzicami w wybranych krajach Unii Europejskiej, dane za 2011 roku  

Polacy późno idą na swoje

Źródło: Opracowanie Dział Badań i Analiz firmy Emmerson S.A. na podstawie danych Eurostat 

Wydaje się, że wskaźnik obliczony dla Polski jest zaskakująco wysoki. I to nie tylko na tle innych krajów europejskich, ale też na tle powszechnego przekonania, jak faktycznie wygląda ta sytuacja w naszym kraju.

Można przypuszczać, że Eurostat opiera swoje wyliczenia o dane meldunkowe. Tymczasem wiadomo, że te odbiegają u nas od rzeczywistości. Przykładowo bardzo wielu studentów lub absolwentów mieszkających w dowolnym z dużych ośrodków miejskich pozostaje zameldowanymi w swoich rodzinnych stronach. Moment przemeldowania następuje z reguły dopiero po zakupie własnej nieruchomości mieszkaniowej. W tym kontekście dane Eurostatu można uznać za dość wiarygodne jeśli chodzi o liczbę Polaków w tej kategorii wiekowej, która nie ma własnego mieszkania lub domu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom