Podłoga w łazience wykonana z drewna odporna na wilgoć

Anita Koszałkowska, Soudal, Ruck Zuck, DLH Poland
Deska łazienkowa lapachoDrewno na podłogę w łazience powinno pochodzić z tropikalnych rejonów świata, gdzie rośnie w warunkach o podwyższonej wilgotności.
Deska łazienkowa lapachoDrewno na podłogę w łazience powinno pochodzić z tropikalnych rejonów świata, gdzie rośnie w warunkach o podwyższonej wilgotności. Nobless
Wybierając drewnianą podłogę do łazienki trzeba pamiętać, że jest to miejsce szczególnie narażone na działanie wilgoci. Dlatego materiał, z jakiego będzie ona wykonana musi być odporny, nie pęcznieć i nie rozsychać się.

Na drewnianą podłogę w łazience najodpowiedniejsze będą gatunki stabilne, czyli takie, które nie odkształcą się pod wpływem wilgoci. Najlepiej wybierać gatunki drewna o małym współczynniku skurczu, bogate w naturalne oleje, które zabezpieczają kolor. Takie właściwości ma drewno egzotyczne, zawierające sporo żywicy i garbników, będacych naturalnymi impregnatami (są zatem najmniej podatne na działanie grzybów i bakterii).

Zobacz również: Drewno egzotyczne na podłodze 

Drewno takie pochodzi z drzew rosnących w krajach tropikalnych, najczęściej w dżungli, w dużych skupiskach roślin, gdzie panuje wysoka wilgotność i nie dociera zbyt wiele światła. Dzięki temu drewno ma dużą gęstość, jest bardzo twarde i mało nasiąkliwe.

Jakie drewno wybrać na podłogę w łazience

W łazience na podłodze sprawdzi się drewno o najniższym współczynniku skurczu, czyli:

  • teak (ciemny brąz, nie widać zabrudzeń),
  • iroko (pod wpływem promieni słonecznych staje się złoty i miodowy),
  • merbau (ciemny brąz z jasnymi punktami),
  • doussie (niezwykle ciepły, wzbudzające pozytywne skojarzenia, słoneczny),
  • lapacho (od oliwkowej po ciemny orzech, bywa ciemnoczerwony ze smugami),
  • jatoba (zwana też wiśnią brazylijską).

Uwaga! Przed kupnem podłogi drewnianej do łazienki warto upewnić się, czy ma ona optymalną wilgotność (ok. 7-10%). Jeśli jest ona wyższa, drewno może się rozsychać. Jeśli na podłodze ma być ułożony parkiet, trzeba go kupić wcześniej i pozostawić w pomieszczeniu, w którym będzie układany, by się zaaklimatyzował. Specjaliści radzą, by "czekał" w opakowaniu fabrycznym.

Jak dbać o drewno w łazience

Sposób zabezpieczania podłogi drewnianej narażonej na działanie wilgoci zależy od zastosowanego materiału. Niektóre gartunki drewna wystarczy olejować, inne natomiast będą wymagały lakieru.

Podłoga z drewna egzotycznego takiego teak i iroko może być zabezpieczona jedynie poprzez olejowanie. Specjalny olej wniknie w pory drewna i zaimpregnuje je. Ponadto miejsce na podłodze, które z czasem zostanie zniszczone można w każdym momencie poprawić. Olejowanie powinno być przeprowadzone na gorąco, ponieważ wtedy olej dokładniej wniknie w głąb drewna.

Podłogę pokrytą olejem warto następnie wykończyć woskiem lub olejowoskiem. Prepraty te zamykając pory w drewnie i bardzo dobrze zabezpieczają je przed wilgocią. Warstwę wosku nanosi się kilkakrotnie metodą na gorąco. Należy jednak pamiętać, że tak wykończone drewno w łazience można eksploatować dopiero po dwóch tygodniach od zakończenia prac, ponieważ w wyniku zbyt szybkiego kontaku z wodą mogą powstać przebarwienia na podłodze.

Zabieg olejowania jest niewystarczający do zabezpieczenia takich gatunków drewna jak np. mahoń, cedr, badi, merbau. Muszą one zostać pokryte warstwą lakieru elastycznego, który jest przeznaczony do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności. Nadają się do tego celu lakiery uretanowe i uretanowo-alkidowe.

Aby uniknąć sytuacji, że woda dostaje się pod powłokę zabezpieczającą drewno można też w łazience położyć deskę parkietową z wyfrezowanym kanałem, w który wpuszcza się specjalną gumę. Jej zadaniem jest dokładne uszczelnienie przestrzeni między deskami (guma bardzo dobrze skleja się z drewnem), co zabezpiecza przed wpłynięciem między nie wody. Rozwiązanie to stosowane jest m.in. na jachtach. Elastyczna guma się rozszerzać i kurczyć razem z drewnem, co gwarantuje że powierzchnia podłogi będzie gładka.

W łazience będzie przytulnie

Dzięki położeniu w łazience drewnianych podłóg w ciepłych, egzotycznych barwach pomieszczenie stanie się przytulne i ciepłe. Bardzo często projektanci decydują się na położenie tego samego gatunku drewna w łazience i sąsiadującym z nią pomieszczeniu, by tworzyły całość. Drewno pasuje niemal do każdego stylu, zarówno rustykalnego, nowoczesnego, jak i egzotycznego i tradycyjnego. 

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom