Zdaniem ekspertów, sytuację małego zainteresowania dopłatami w ramach Mieszkania dla Młodych (MdM) może poprawić ostatnia nowelizacja ustawy o warunkach udzielania finansowego wsparcia. Zaproponowane zmiany mają m.in. bardziej wesprzeć rodziny z co najmniej trójką dzieci.
Do tej pory w województwie podlaskim z pomocy w ramach MdM skorzystało 535 osób – tyle kredytów udzielono bowiem w całym regionie do końca lutego 2015 roku. Statystycznie to jedynie 3,21 proc. wszystkich umów zawartych z pomocą MdM w całej Polsce.
Kwota finansowego wsparcia przyznanego mieszkańcom Podlasia wynosi 10 821 607,31 zł (czyli 2,83 proc. kwoty przyznanej beneficjentom z całego kraju). Z programu dużo chętniej korzystają mieszkańcy województwa mazowieckiego (trafiło tam łącznie ponad 20 proc. całego dofinansowania), pomorskie (prawie 18 proc.) i wielkopolskie (ok. 16 proc.).
3 marca 2015 r. Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o udzielaniu wsparcia przy nabyciu pierwszego mieszkania przez ludzi młodych. Zaproponowane w nim nowe rozwiązania wejdą w życie w drugiej połowie 2015 roku.
Głównym celem wprowadzanych zmian jest poprawa zdolności kredytowej rodzin wielodzietnych i tym samym ułatwienie im nabycia nieruchomości. W praktyce oznacza to zwiększenie dofinansowania wkładu własnego do kredytu hipotecznego. Dla rodzin z dwójką dzieci wzrośnie ono z obecnych 15 proc. do 20 proc.
– Na jeszcze większe wsparcie, aż do 30 proc., mogą liczyć małżeństwa z trójką dziec. Dla rodzin tych podniesiono także metraż mieszkania, do którego można uzyskać dofinansowanie – z 50 do 65 metrów kwadratowych. Łącznie może to zwiększyć kwotę otrzymanego wsparcia nawet o 160 procent – wyjaśnia Dorota Trochimowicz z firmy Eko-System.
To jednak nie jedyne zmiany w programie Mieszkanie dla Młodych. Nowelizacja ustawy znosi również warunek „pierwszego mieszkania" i limit wieku dla rodziców z minimum trójką dzieci (obecnie przynajmniej jeden z kupujących nie może mieć ukończonych 35 lat).
Równie ważne jest o, że od teraz do umowy kredytu wraz z kredytobiorcą będzie mogła przystąpić dowolna osoba, a nie, jak do tej pory, tylko ktoś z najbliższej rodziny. Poszerzeniu ulegnie również katalog dostępnych w ramach programu mieszkań, które będą mogły być budowane przez spółdzielnie mieszkaniowe na rzecz swoich członków lub powstać w wyniku przebudowy lub adaptacji budynku.
Przeczytaj: Plusy i minusy skorzystania z pomocy współkredytobiorcy
– Bez wątpienia wszystkie zaproponowane zmiany ocenić należy ze wszech miar pozytywnie. Dzięki nim kupujący mogą bowiem liczyć na kolejne ułatwienia i wzrost dofinansowania, deweloperzy zaś – szczególnie ci, którzy większość mieszkań oferują w programie MdM – mogą oczekiwać wzrostu sprzedaży – uważa przedstawiciel Eko-System.
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?