Podłączenie prądu do domu. Jak to zrobić krok po kroku

dzialkanadmorzem.pl
Sieć energetycznaPo obustronnym podpisaniu umowy zakład energetyczny rozpoczyna pace przyłączeniowe. Czas przyłączenia sieci energetycznej może wynieść od kilkunastu tygodni nawet do kilkunastu miesięcy.
Sieć energetycznaPo obustronnym podpisaniu umowy zakład energetyczny rozpoczyna pace przyłączeniowe. Czas przyłączenia sieci energetycznej może wynieść od kilkunastu tygodni nawet do kilkunastu miesięcy. Alvimann (morguefile.com)
Udostępnij:
Przyłączenie działki do sieci energetycznej wiąże się z licznymi formalnościami. Może potrwać nawet kilka miesięcy. Na początku trzeba wystąpić do firmy zarządzającej siecią energetyczną z wnioskiem o wydanie technicznych warunków przyłączenia.

Uzyskanie technicznych warunków przyłączenia jest konieczne do uzyskania pozwolenia na budowę. O możliwości podłączenia danego medium decyduje właściciel sieci na podstawie konkretnych warunków technicznych i ekonomicznych takiego przyłączenia.

Wybierz z nami: Projekty domów

Warunki techniczne przyłączenia do sieci energetycznej określają m.in. możliwości podłączenia, zakres koniecznych prac oraz szacunkowy koszt wykonania przyłączenia. 

Problem może pojawić się, gdy działka położona jest w dużym oddaleniu od istniejącej linii zasilającej. Poprowadzenie przyłącza o długości kilku kilometrów może być trudne i nieopłacalne dla dostawcy. Jednak zgodnie z prawem, gdy na danym terenie obowiązuje miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, działka określona jako budowlana powinna mieć zapewnioną możliwość przyłączenia do mediów, w tym do sieci elektroenergetycznej. W rzeczywistości oznacza to najczęściej, że sieci przebiegają w ulicy i właściciel działki sam musi ponieść koszty oraz załatwić formalności związane z doprowadzeniem mediów do działki.

Warunki przyłączenia energii elektrycznej

Podłączenie energii elektrycznej reguluje prawo energetyczne. Zgodnie z nim, na podstawie zawartej umowy z dostawcą prądu, inwestor uiszcza opłatę przyłączeniową, a zakład energetyczny wykonuje przyłącze do granicy działki zakończone skrzynką ZK. Inwestor natomiast samodzielnie wykonuje przyłącze do postawionych budynków czyli Wewnętrzną Linię Zasilającą (WLZ).

Warto wiedzieć: Formalności przy budowie domu po uzyskaniu zgody na budowę 

Nim jednak dojdzie do uzyskania bezpośredniego przyłączenia działki do sieci energetycznej konieczne jest uzyskanie warunków technicznych przyłączenia do sieci. Są one niezbędne do otrzymania pozwolenia na budowę, do wniosku o jego wydanie trzeba bowiem dołączyć oświadczenia dostawców poszczególnych mediów poświadczające plany ich przyłączenia. Ustalenie sposobu dostarczania mediów musi również znaleźć się w projekcie architektoniczno-budowlanym.

Wniosek o wydanie technicznych warunków podłączenia do sieci należy złożyć w oddziale przedsiębiorstwa zarządzającego siecią energetyczną w danym rejonie. Warunki przyłączenia określają:

 • możliwość podłączenia danego medium,
 • zakres oraz sposób wykonania rozbudowy sieci,
 • wymagane parametry techniczne przyłącza,
 • planowany koszt.

Zakład energetyczny wydaje warunki przyłączenia na podstawie złożonego wniosku. Wraz z warunkami przyłączenia wnioskodawca otrzymuje projekt umowy przyłączeniowej. Określa ona m.in. szacunkowy koszt przyłączenia oraz czas realizacji przyłącza. Techniczne warunki przyłączenia do sieci elektroenergetycznej obowiązują przez 2 lata od momentu ich wydania.

Dowiedz się: Jak wybrać działkę pod budowę domu

Co powinien zawierać wniosek o wydanie technicznych warunków przyłączenia

Zakłady energetyczne mają przygotowane formularze. Po wypełnieniu należy złożyć je wraz z załącznikami w formie wniosku o wydanie warunków przyłączenia do sieci energetycznej. We wniosku trzeba podać swoje osobowe (imię i nazwisko, PESEL, adres oraz dane kontaktowe). Należy również określić:

 • nr działki, do której media mają być przyłączone, 
 • charakter obiektu, który ma być przyłączony do sieci (np. budynek mieszkalny, mieszkanie, garaż, altana, plac budowy),
 • wielkość mocy urządzeń, które będą używane w przyłączanym obiekcie,
 • zapotrzebowanie na moc przyłączeniową, 
 • przewidywany termin rozpoczęcia dostaw energii.

Do wniosku mogą być potrzebne załączniki. Są to najczęściej:

 • dokument stwierdzający tytuł prawny do korzystania z nieruchomości (np. akt notarialny, odpis z księgi wieczystej, umowa najmu, dzierżawy, darowizny lub użyczenia), 
 • plan zabudowy, który pozwala określić usytuowanie budynków, czyli mapa do celów projektowych obejmująca działkę wraz z sąsiednimi obiektami z uwzględnieniem istniejącej sieci.

Jeśli prąd ma zostać podłączony najpierw na budowę, a potem do przyszłego domu, trzeba koniecznie zaznaczyć we wniosku oba te cele. W przeciwnym razie całą procedurę przyłączania trzeba będzie powtórzyć. W niektórych zakładach energetycznych oba cele można zaznaczyć na jednym wniosku. W innych konieczne jest złożenie dwóch wniosków – jednego dla budowy, drugiego dla domu.

Przyłączenie do sieci energetycznej

Po podpisaniu umowy przyłączeniowej i uiszczeniu opłaty (lub jej części) zakład rozpoczyna budowę przyłącza elektrycznego. Czas realizacji umowy o przyłączenie zależy od wielu czynników i wynosi od kilku tygodni do kilkunastu miesięcy (najczęściej przyłączenie energetyczne na czas budowy trwa ok. 30–60 dni, na okres stały – ponad 6 miesięcy). Natomiast koszt przyłącza energetycznego do długości 200 m to ok. 2000 zł.

Przyłączenie następuje po wykonaniu przez każdą ze stron swoich obowiązków, w tym:

 • realizacji prac budowlano-montażowych,
 • wykonaniu instalacji odbiorczej w przyłączanym obiekcie, 
 • wniesieniu opłaty za przyłączenie,
 • zgłoszeniu gotowości instalacji do odbioru.

Uruchomienie przyłącza następuje natomiast po zawarciu umowy o świadczenie usług dystrybucji energii i zainstalowaniu układu pomiarowo-rozliczeniowego, czyli licznika.

Jakie obowiązki ma właściciel nieruchomości

Zadaniem właściciela nieruchomości jest przygotowanie zgodnie z warunkami przyłączenia miejsca do zainstalowania przez zakład energetyczny szafki z licznikiem i złączem. Właściciel we własnym zakresie zleca również wykonanie instalacji wewnętrznej w powstałych budynkach. Po zakończeniu robót przeprowadzane są odbiory techniczne instalacji i przyłącza. Wtedy dopiero podpisywana jest z umowa sprzedaży energii elektrycznej, montowany jest licznik i można korzystać z energii elektrycznej. W momencie podpisania umowy trzeba jeszcze zdecydować się na taryfę. Zgodnie z taryfą obliczany będzie koszt zużycia energii. Do wyboru mamy taryfę jednodniową (G11) i dwustrefową (G12). W pierwszej przez całą dobę jest taka sama stawka za kilowatogodzinę (kWh), w drugiej stawka uzależniona jest od pory dnia.

Z mediami czy bez

Formalności związane z przyłączeniem do sieci energetycznej trzeba zazwyczaj powtórzyć w stosunku do pozostałych mediów: sieci wodno-kanalizacyjnej i gazu. Jest to jednak procedura żmudna, ale niezbędna, by rozpocząć budowę, kiedy zakupiona działka nie ma uzbrojenia. Nie bez powodu działki bez mediów są tańsze niż uzbrojone. Jeśli nie zamierza się budować od zaraz, opłaci się samodzielne doprowadzenie mediów do działki. W innym przypadku przy zakupie działki najlepszym rozwiązaniem jest, gdy właściciel ma podpisaną z zakładem energetycznym umowę o przyłączeniu, co pozwala na szybsze rozpoczęcie planowanych na działce inwestycji. 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

KE akceptuje Krajowy Plan Odbudowy - wizyta Ursuli von der Leyen

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Więcej informacji na stronie głównej RegioDom
Dodaj ogłoszenie