Plumeria – kwiat zakochanych. Czym charakteryzuje się plumeria

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Plumeria o różowych kwiatachPlumeria – kwiat zakochanych. Czym charakteryzuje się plumeria
Plumeria o różowych kwiatachPlumeria – kwiat zakochanych. Czym charakteryzuje się plumeria Aloha_Mahalo (Pixabay.com)
Nie tylko róża jest kwiatem zakochanych. Pary – nie tylko w Walentynki – mogą wybrać też mniej popularną plumerię. Przedstawiamy tę roślinę.

Legenda głosi, że kwiaty plumerii najintensywniej pachną w nocy, a zbłąkani wędrowcy, kierując się ich zapachem, właśnie pod osłoną nocy odnajdują prawidłową drogę. Piszemy o tej magicznej roślinie.

Polecamy zwiastuny wiosnyPierwiosnki w doniczce – jak o nie dbać

Plumeria to roślina oszustka

Silna woń kwiatów plumerii – chociaż nie mają nektaru – wabi też ćmy. Mówi się, że plumeria to roślina-oszustka. Taki przydomek zyskała, ponieważ udaje kwiaty produkujące nektar, tym samym przyciągając owady. One ją zapylają, ale nektaru nie ma.

Plumeria, wywodząca się z Ameryki Środkowej, to niewielkich rozmiarów drzewo lub większy krzew, osiągający z reguły maksymalnie 8 metrów wysokości. Bywa, że jest tak samo wysoka, jak szeroka – to dotyczy niższych plumerii, mających około metra.

Plumeria kwiatem zakochanych

Kwiaty plumerii są znane też jako hawajskie kwiaty zaślubin albo kwiaty zakochanych oraz kwiaty Lei. Hawajskie kobiety wkładają sobie niekiedy plumerię za ucho, traktując ją jako biżuterię. Ma to swoją symbolikę: dziewczyna z plumerią we włosach oznacza, że jest ona panną, ale szybko chce zmienić swój stan cywilny. Im większy kwiat plumerii, tym ponoć młoda kobieta intensywniej szuka partnera na całe życie. Młodzi mężczyźni też czasem wtykają sobie plumerię za ucho, ale w ich przypadku nie ma to żadnej symboliki. To z plumerii tworzy się bukiety ślubne i hawajskie łańcuchy na szyję wyglądające niczym kwieciste girlandy. Zakłada się je np. podczas ceremonii zaślubin.

Wyjaśniamy: Dlaczego grudnik nie kwitnie albo zrzuca pąki? Podpowiadamy, co robić**

Ciemna strona plumerii

W niektórych krajach Dalekiego Wschodu plumeria zyskała jednak złą sławę. Wierzy się, że to symbol śmierci, a silnie pachnące nocą kwiaty przyciągają wampiry i nieczyste moce. To jej kwiaty znajdują się w cmentarnych wiązankach, kojarzone są ze smutkiem oraz płaczem.

Kolorowe kwiaty plumerii

Plumerie kwitną na biało, kremowo, różowo, czerwono, niebiesko albo są wielobarwne. Kwiaty kwitną przeważnie od wiosny do lata, zdarza się, że nawet do jesieni. Jej liście są ciemnozielone, mogą być z połyskiem albo matowe. W naszych warunkach z powodzeniem plumeria nadaje się do uprawy w doniczce. Latem można ją trzymać na balkonie.

Warto przeczytać:  Zroślicha w doniczce – jak ją uprawiać

A tak pięknie prezentuje się plumeria z hibiskusem. Plumerie są chętnie sadzone w przydomowych ogrodach na południu Europy (np. w Grecji).
A tak pięknie prezentuje się plumeria z hibiskusem. Plumerie są chętnie sadzone w przydomowych ogrodach na południu Europy (np. w Grecji). Fot. Katarzyna Laszczak

Plumeria lubiąca słońce

Plumeria dobrze rośnie w zwykłej ziemi doniczkowej albo w ziemi przeznaczonej dla kaktusów. Preferuje nasłonecznione i ciepłe miejsca, dlatego warto postawić doniczkę (koniecznie z dziurkami pod spodem) na parapecie od strony wschodniej lub południowej. Lubi również wilgoć – i taka też powinna być ciągle ziemia w doniczce – ale jeżeli jest zbyt mokra, korzenie rośliny mogą gnić i może ją zaatakować choroba grzybowa. Jeśli zdecydujemy się w ogóle na nawożenie, to najlepiej wybrać nawóz o zwiększonej dawce fosforu, który poprawia jakość rośliny. To natomiast oznacza, że roślina rośnie zdrowo.

Ciekawostki o plumerii

Intensywny zapach plumerii wykorzystuje się w branży kosmetycznej, jej nuta zapachowa spotykana jest przede wszystkim w perfumach. Roślina stanowi dodatek do drinków. Dziesiątki lat temu była używana – w formie naparów - jako środek zwalczający gorączkę i przeziębienie. Produkowano z niej też maści na świąd i wykwity skórne. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom