Nowy program dopłat do kredytów Mieszkanie dla młodych (MdM) ma wejść w życie w połowie 2013 lub na początku 2014 roku. Czyli w kilka lub kilkanaście miesięcy po zakończeniu Rodziny na swoim. Choć nowe dopłaty mogą wzmocnić popyt na mieszkania, to wpływ nowego programu dofinansowania na rynek nieruchomości nie będzie duży – oceniają doradcy Home Broker.
Zobacz również: Program Mieszkanie dla młodych: komentarz do projektu
Ceny mieszkań wciąż mogą spadać
Jeszcze miesiąc temu spodziewali się oni, że ceny mieszkań w horyzoncie 12-miesięcznym zanotują dalszą 1-proc przecenę. Dziś, gdy znane są już zasady zapowiadanego programu dopłat, skala spodziewanej przeceny nieznacznie stopniała do 0,7%. Wśród badanych dominujące jest jednak przekonanie, że ceny spadną o 5%.
Prognoza zmiany cen mieszkań w największych polskich miastach

Nowe dopłaty do zakupu mieszkania będą niższe niż w Rodzinie na swoim
Czemu zapowiedź nowego programu nie wpływa znacząco na oczekiwania co do kierunku zmian cen? Póki co jest to jedynie koncepcja, która nie opuściła jeszcze murów Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej. Przed nami jeszcze konsultacje społeczne i międzyresortowe, a potem cały proces legislacyjny. Nie ma więc pewności czy, kiedy i w jakim ostatecznie kształcie wejdzie w życie zapowiadany program dopłat.
Zobacz również: Mieszkanie dla młodych: program skierowany do uzgodnień wewnętrznych
Na razie wiadomo, że MdM ma polegać na jednorazowym dofinansowaniu, a nie dopłatach do odsetek. Dofinansowanie, na które będzie można liczyć w Mieszkaniu dla młodych będzie jednak niższe niż w przypadku Rodziny na swoim. Co więcej nieruchomość będzie można kupić jedynie od dewelopera, a rynek wtórny będzie wykluczony. Ponadto dopłatami będą objęte tylko mieszkania, podczas gdy w Rodzinie na swoim dopłaty można też uzyskać do kredytu na dom. Korzyści z tytułu dopłat będą też mniej odczuwalne w budżecie domowym spłacających kredyt.
Co może mieć wpływ na kształtowanie się cen mieszkań?
W kolejnych miesiącach na rynek może mieć wpływ spodziewane dalsze spowolnienie wzrostu Produktu Krajowego Brutto (PKB) w pierwszym półroczu 2013 roku, które może doprowadzić do spadku zatrudnienia i realnego poziomu wynagrodzeń. W tym samym czasie jednak może dojść do liberalizacji rekomendacji S przez Komisję Nadzoru Finansowego oraz obniżenia stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej, co znowu pozytywnie może wpłynąć na koszt obsługi długu i możliwości pożyczkowe potencjalnych kredytobiorców.
Dziewięciomiesięczny kontrakt terminowy na WIBOR 3M notowany jest na poziomie 3,74%. Jest to więc o 1 pkt. proc. niżej niż dzisiejszy poziom WIBOR 3M. Gdyby rzeczywiście doszło do takiego spadku kosztu pieniądza, można się spodziewać, że trzyosobowa rodzina z dochodem 5 tys. zł netto mogłaby za trzy kwartały pożyczyć od banku ponad 400 tys. zł zamiast obecnych 360 tysięcy (kredyt hipoteczny na 30 lat). Faktycznie wynik ten może jednak okazać się niższy, bo cyklowi obniżek stóp procentowych może towarzyszyć wzrost marż kredytowych.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

Ideal Lux Le Roy 73439
Lampa stołowa Le Roy TL1 Small 073439 Ideal Lux De…
kup teraz

Ideal Lux Lampka Nocna Led Okrągła Biała Cerchio Tl (1000112092)
Lampa stołowa CERCHIO TL sprawdzi się w pomieszcze…
kup teraz

Zuma Line Adana (5525BK)
Lampa stołowa ADANAKolekcja lamp stołowych ADANA t…
Polska w czołówce Europy! Jest raport CBRE