Pierwiosnek czyli prymulka - uprawa, pielęgnacja, podlewanie (ZDJĘCIA)

Katarzyna Piojda
PierwiosnekTaka mała roślina, a wytrzymuje ponad 20 stopni mrozu. Pierwiosnki (Primula) są licznym rodzajem. Liczy ponad 500 gatunków. W warunkach naturalnych występuje głównie w górach (w Europie i Azji), na terenach o klimacie umiarkowanym. W naszym kraju występuje kilkanaście gatunków prymulek, np. pierwiosnek lekarski, bezłodygowy czy łyszczak.
PierwiosnekTaka mała roślina, a wytrzymuje ponad 20 stopni mrozu. Pierwiosnki (Primula) są licznym rodzajem. Liczy ponad 500 gatunków. W warunkach naturalnych występuje głównie w górach (w Europie i Azji), na terenach o klimacie umiarkowanym. W naszym kraju występuje kilkanaście gatunków prymulek, np. pierwiosnek lekarski, bezłodygowy czy łyszczak. Condesign (Pixabay.com)
Pierwiosnek zwany jest kluczykiem. Nasze babcie mawiały, że jak zakochany chłopak ofiaruje swojej wybrance taki kwiat, to otworzy drzwi do jej serca. Piszemy o tym, czego jeszcze mogłeś nie wiedzieć o pierwiosnku.

Pierwiosnek (inaczej: prymulka, dzwonek, kluczyk) to niewielki kwiat. Jego kwiatostan ma zazwyczaj 10-15 centymetrów, a liście są krótsze. Z rozet grubych liści wyrastają kolorowe kwiatostany. Kwiaty są białe, fioletowe, czerwone, żółte albo różowe.

Mała, ale silna roślina

Taka mała roślina, a wytrzymuje ponad 20 stopni mrozu. To zwiastun wiosny. Pojawia się jednak po przebiśniegu. – Przebiśniegi widać już wtedy, gdy zima jeszcze nie odeszła, one często wyrastają spod śniegu – mówi Jarosław Mikietyński, ogrodnik Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. – Pierwiosnki mogą pojawić się około półtora, dwa tygodnie później, pod koniec lutego. Wszystko zależy od tego, czy zima będzie dosyć ciepła. Prymula kwitnie z reguły od marca do lipca.

Jak wędrówka ptaków

Legendy głoszą, że pierwiosnek pojawiał się u nas wtedy, gdy ptaki zaczynały odlatywać z ciepłych krajów. Gdy przywędrowały, pierwiosnek już kwitł. – I znowu: wszystko zależy od temperatury – podkreśla Mikietyński. – Bywały zimy, że pierwiosnki pojawiały się u nas już w grudniu.

To też ciekawe: Przebiśniegi pierwszą ozdobą ogrodu 

Pierwiosnek lubi półcień. Dobrze rośnie na łąkach, w ogrodach, choćby na skalnych ogródkach, ale tak samo w doniczkach. Pod drzewami, krzewami i przy oczkach wodnych też dobrze się rozwija. Nie jest wymagający, jeżeli chodzi o glebę. – Sprzyja mu nawet gleba ciężka, czyli gliniasta, nieprzepuszczalna, zbita – wymienia ogrodnik. – To dlatego, że taka gleba zatrzymuje wilgoć na dłużej.

Polecamy poradnik: Wiosenne prace ogrodowe

Rozmnażanie pierwiosnka

Do najpopularniejszych należą pierwiosnki bezłodygowe, omszone oraz ząbkowe. Jest też pierwiosnek lekarski. Nasze babcie robiły z niego napar, który pomagał pozbyć się przeziębienia i wzmacniał odporność. – Rozmnażanie prymuli następuje przez nasiona lub rozkopywanie i rozdwajanie głównej rośliny, podział kęp – kontynuuje nasz rozmówca. Należy to zrobić w maju, ewentualnie na początku czerwca.

Prymulka to kwiatek na Walentynki

W sklepach ogrodniczych kwiaty te można tanio kupić, nawet za 3 złote za sztukę. – Kto dostanie prymulkę w doniczce choćby na Walentynki, może już w marcu spróbować ją zasadzić w ogrodzie – tłumaczy ogrodnik. Czy się przyjmie, zależy od tego, jakie długie były korzenie. Pierwiosnki lepiej rosną, gdy jako młode są sadzone w półcieniu lub cieniu. Potem, gdy urosną, warto je przesadzić w miejsce nieco bardziej nasłonecznione.

Grunt to podlewanie pierwiosnków

Ważne, aby gleba była wilgotna. – Lepiej podlać ziemię raz na tydzień, ale np. 10 litrami wody niż codziennie 200 mililitrami – radzi ekspert. Trzeba jednak uważać. Są np. gatunki pierwiosnków o nazwie omączony oraz Viala, którym nadmiar wody w glebie szkodzi. Powoduje, że gniją.

Prymule nie tracą liści. Gdy jednak zima jest sroga, a rośliny młode, mogą przesuszać się i przemarzać. Z tego względu jesienią warto je otulić np. gazetami, agrowłókniną albo kopczykiem z torfu. 

Dowiedz się: Jak uprawiać sasanki w ogrodzie 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najem krótkoterminowy - czy zmienią się zasady?

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom