Spis treści
- Pelargonie to kwiaty na balkony i rabaty
- Jakie nasiona pelargonii wybrać?
- Kiedy i jak siać pelargonie?
- Wybieramy podłoże do siewu pelargonii
- Miejsce dobre dla pelargonii
- Podlewanie młodych pelargonii
- Pikowanie pelargonii
- Rozmnażane pelargonii z sadzonek
- Kiedy pobierać i jak przygotować sadzonki pelargonii?
- Ukorzenianie pelargonii w podłożu
- Ukorzenianie pelargonii w wodzie
- Jak dbać o sadzonki pelargonii?
- Co zrobić ze „starą” pelargonią?
- Kiedy posadzić pelargonie na balko?
Pelargonie (łac. Pelargonium) kwitną bardzo długo, bo aż do późnej jesieni, a ich kwiaty tworzą duże kwiatostany. Wyglądają pięknie i są niezbyt wymagające, dlatego ich popularność od lat nie słabnie. Wystarczy im zapewnić słoneczne miejsce i w miarę regularne podlewanie (warto wiedzieć, że lepiej znoszą czasowy niedostatek wody niż jej nadmiar). Warto je też zasilać, najlepiej nawozem do pelargonii lub roślin kwitnących (zgodnie z zaleceniami producenta).
Pelargonie to kwiaty na balkony i rabaty
Najbardziej klasyczne są pelargonie czerwone, ale są także różowe, łososiowe, białe, bordowe, mogą mieć także paskowane płatki lub pełne kwiaty. Najczęściej dzieli się je na:
- pelargonie rabatowe – o wzniesionych pędach,
- pelargonie bluszczolistne (kaskadowe) – o długich, wiszących pędach.
Pelargonie rabatowe nadają się nie tylko na balkony, ale, zgodnie z nazwą, także na rabaty. Bardzo dobrze rosną w gruncie. Natomiast pelargonie bluszczolistne uprawia się tylko w pojemnikach, i to wyżej umieszczonych, bo ich pędy muszą mieć miejsce, by się zwieszać. Coraz popularniejsze są różne mieszanki, np. o pędach, które lekko przewieszają się. W uprawie spotyka się przeróżne odmiany ozdobne.
Zarówno pelargonie rabatowe, jak i bluszczolistne można samodzielnie rozmnożyć w lutym i marcu.
Jakie nasiona pelargonii wybrać?
Nasiona pelargonii najlepiej kupić. W lutym jest ich spory wybór, a ceny nie są wysokie. Wprawdzie jeśli mieliśmy pelargonie w poprzednim sezonie i zebraliśmy nasiona, możemy je również wykorzystać. Musimy mieć jednak świadomość, że nasze pelargonie najprawdopodobniej były jakąś krzyżówką. W takim przypadku nie uzyskamy roślin wyglądających jak te, z których zebraliśmy nasiona. Dotyczy to szczególnie bardziej fantazyjnych odmian o kolorowych, wzorzystych lub pełnych kwiatach.
Jeśli chcemy uzyskać mocne, zdrowe rośliny o określonych cechach, zainwestujmy w dobre nasiona, najlepiej oznaczone symbolem F1. Ceny nasion pelargonii są dość zróżnicowane – od 3-4 zł do ponad 10 zł. Zależy to od ilości nasion, ale także odmiany.
Polecamy też:
Kiedy i jak siać pelargonie?
Z siewem nasion pelargonii nie należy zwlekać. Można to zrobić już w styczniu, ale dobrym terminem jest też luty. Nasiona przed siewem warto namoczyć w przegotowanej, ostudzonej wodzie (przez około dobę). Uprawę pelargonii można rozpocząć w wielodoniczkach lub niewielkich pojedynczych doniczkach (średnicy ok. 10 cm). Najwygodniej będzie umieścić nasiona pojedynczo, bo inaczej czeka nas pikowanie siewek. Nasiona kładzie się na powierzchni i przysypuje jedynie cienką warstwą podłoża.
Zadbaj o piękne i zdrowe rośliny w domu i ogrodzie!
kup teraz

Nawóz Pałeczki Plonar Active Kwiaty Balkonowe 30SZ
Nawóz Pałeczki Plonar Active Kwiaty Balkonowe 30SZ
kup teraz

Biohumus extra kwiaty kwitnące 0,5L Ekodarpol
Biohumus extra kwiaty kwitnące 0,5L Ekodarpol
kup teraz

Dolomit 10kg Nawóz Wapno Nawozowe Magnez
Dolomit 10kg Nawóz Wapno Nawozowe Magnez
kup teraz

2x30ml Nawóz odżywka do roślin zielonych Monstera
2x30ml Nawóz odżywka do roślin zielonych Monstera
Wybieramy podłoże do siewu pelargonii
Najwygodniej zaopatrzyć się w gotowe podłoże do siewu – bez problemu kupimy je w sklepach ogrodniczych i marketach budowlano-ogrodowych. Można też przygotować samodzielnie mieszankę z ziemi uniwersalnej (dobrej jakości) i perlitu. Podłoże musi być przepuszczalne i niezbyt żyzne.
Bez względu na rodzaj pojemników, w których rozpoczniemy uprawę pelargonii muszą one mieć dziurki w dnie. Doniczki warto ustawić na tacy o podwyższonych krawędziach lub podstawkach.
Doniczki napełniamy ziemią i lekko ugniatamy (lepiej delikatnie postukać o podłoże, dzięki temu ziemia dobrze osiądzie w pojemniku).
Sprawdź:
Miejsce dobre dla pelargonii
Posiane pelargonie trzeba ustawić w jasnym i ciepłym miejscu, odpowiednia temperatura to 20-25ºC. Doniczki początkowo można nakryć folią, najlepiej podziurkowaną, ale kiedy pojawia się kiełki, usuńmy ją (sprawdzajmy też na bieżąco, czy nie pojawia się pleśń!). W praktyce rozsady pelargonii najczęściej przygotowuje się na parapetach okien. Pamiętajmy, żeby ich nie otwierać albo na czas wietrzenia przestawiać doniczki!
Podlewanie młodych pelargonii
Nasze pelargonie powinny wykiełkować po około dwóch tygodniach. Przez cały czas powinniśmy dbać o to, żeby podłoże było wilgotne, ale nie mokre. Pamiętajmy, że siewki są delikatne i dopiero zaczynają się ukorzeniać, dlatego trzeba je podlewać delikatnie. Najlepiej zraszać podłoże za pomocą spryskiwacza lub podlewać od dołu, czyli wlewając wodę do tacki czy podstawki. Pamiętajmy jednak, że nie może ona tam stać cały czas. Po ok. pół godziny po podlaniu trzeba odlać wodę, której podłoże nie wchłonęło.
Warto przeczytać:
Pikowanie pelargonii
Jeśli nasiona umieściliśmy w doniczkach gęściej, będziemy musieli je przepikować. Oznacza to, że kiedy siewki mają po 2-3 liście właściwe, wybiera się najsilniejsze i delikatnie przesadza do pojedynczych doniczek.
Rozmnażane pelargonii z sadzonek
Jest też inny sposób na rozmnożenie pelargonii wiosną, czyli pozyskanie sadzonek. Jednak jest to możliwe tylko wtedy, gdy w poprzednim sezonie mieliśmy te rośliny i postanowiliśmy je przezimować. To właśnie z tych zimowanych roślin pobiera się sadzonki.
Doniczki i osłonki w atrakcyjnych cenach!
Kiedy pobierać i jak przygotować sadzonki pelargonii?
Na pobranie sadzonek mamy nieco więcej czasu niż na wysiew nasion, bo robi się to w lutym-marcu. W marcu, kiedy jest więcej światła, pelargonie „biorą się do życia” i łatwiej o mocne sadzonki. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, by przygotować je już w lutym.
Warto wiedzieć, że rozmnażając w ten sposób pelargonie uzyskamy rośliny identyczne, jak te, z których pobraliśmy sadzonki.