Ozdobny czosnek główkowaty ozdobi rabaty wczesnym latem. Sadzenie i uprawa czosnku. Wystarczy niewiele, by pięknie kwitł

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Czosnek główkowaty jest łatwy w uprawie i ma niewielkie wymagania.
Czosnek główkowaty jest łatwy w uprawie i ma niewielkie wymagania. Katarzyna Laszczak
Czosnek ozdobny ma wiele gatunków. Jednym z nich jest czosnek główkowaty, który w ogrodzie prezentuje się bardzo atrakcyjnie, a nie jest wymagający ani trudny w uprawie. To wieloletnia roślina, która dobrze zimuje w gruncie. Radzimy, jak uprawiać ozdobny czosnek główkowaty.

Spis treści

Czosnek ozdobny zachwyca kwiatami, ale też zróżnicowaniem gatunków. Sporą grupę stanowią czosnki o kulistych kwiatostanach i czosnek główkowaty jest do nich podobny. Ale jego kwiaty mają jajowaty kształt, a w dodatku pięknie zmieniają kolor.
Czosnek główkowaty (Allim spherocephalon) pochodzi głównie z regionu Morza Śródziemnego, ale w polskim klimacie czuje się bardzo dobrze i jest w pełni odporny na mróz. Rośnie też dziko w Polsce, choć jest rzadki. Warto go sadzić na rabatach kwiatowych, tym bardziej, że jest łatwy w uprawie.

Jak wygląda czosnek główkowaty?

Czosnek główkowaty tworzy kępy wąskich liści, z których wyrastają nagie łodygi kwiatowe. Na ich szczycie rozwijają się drobne kwiaty, zebrane w gęsty, jajowaty kwiatostan. Młode pąki są zielone, ale z czasem przybierają purpurowy kolor, takie też są rozwijające się już kwiaty. Ponieważ zmiana koloru następuje stopniowo, od góry, kwiaty przez pewien czas są dwubarwne – zielono-purpurowe (są też odmiany o kwiatach różowych i fioletowych). Kwiaty mają do 60 cm wys., liście są nieco krótsze.

Kwiaty tego czosnku ciekawie przebarwiają się, a przez pewien czas są dwubarwne.
Kwiaty tego czosnku ciekawie przebarwiają się, a przez pewien czas są dwubarwne. dendoktoor/pixabay.com

Czosnek główkowaty: uprawa i pielęgnacja

Ten czosnek ozdobny wystarczy posadzić w słonecznym miejscu oraz żyznej, przepuszczalnej i najlepiej lekko wapiennej ziemi. Latem nie wymaga podlewania, natomiast jeśli wiosna jest sucha, warto go nawadniać. Również wiosną można go zasilić nawozem dla roślin cebulowych lub kompostem, jednak nie ma on dużych wymagań pokarmowych.
Trzeba wiedzieć, że czosnek latem zamiera – w czasie kwitnienia jego liście zasychają. Nie obcinajmy ich wcześniej. Co do kwiatu, gdy przekwitnie, możemy go zostawić, bo długo wygląda atrakcyjnie, jednak pamiętajmy, że jeśli roślina będzie zawiązywać nasiona, osłabi to jej cebulę i z czasem może gorzej kwitnąć. Natomiast jeśli zdecydujemy się ściąć kwiaty, to możemy je wykorzystać do bukietów. Są trwałe, ale też dobrze nadają się do suszenia. W okresie spoczynku czosnek nie lubi mokrej ziemi.

Kiedy kwitnie czosnek główkowaty?

Ten czosnek kwitnie na początku lata – w czerwcu i lipcu.

Kiedy i jak sadzić czosnek główkowaty?

Czosnek główkowaty sadzi się jesienią – od września do listopada. Cebule umieszcza się na głębokości równej ich wysokości razy trzy. Ten czosnek ozdobny najlepiej sadzić w grupach, pojedynczo rosnące kwiaty „zgubią” się na rabacie i nie dadzą odpowiedniego efektu.

Czy czosnek główkowaty trzeba wykopywać?

Tej rośliny nie trzeba wykopywać co roku, ale warto to zrobić co kilka lat (kiedy zauważymy, że słabiej kwitnie). Robi się to, po przekwitnięciu, a sadzi ponownie jesienią (cebule należy przechować w suchym miejscu). Przy okazji rozmnożymy czosnek, bo zyskamy cebule potomne, czyli młode cebulki.

Z czym sadzić czosnek główkowaty?

Ten czosnek można sadzić z innymi czosnkami ozdobnymi, ale ponieważ latem zniknie, warto mu dobrać towarzystwo, które wypełni rabatę w tym czasie. Trzeba je wybrać spośród kwiatów, których nie trzeba latem podlewać, i które lubią słońce. Należą do nich między innymi: ozdobne krwawniki, piękne rozchodniki okazałe (rozchodnikowce), lawenda, wiesiołki, zatrwian wrębny, szałwie omszone i łąkowe, przegorzany czy mikołajki. Dobrze też komponuje się z trawami ozdobnymi.

Przechowywanie w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom