Zanim dobierzemy pnącza, należy poznać ich wymagania i nie zawsze kierować się tylko i wyłącznie kryterium estetycznym. Warto wiedzieć, co lubią, jakie warunki trzeba im zapewnić i na jakie choroby są narażone.
Warto zobaczyć: Pomysły na pergole ogrodowe
Uwaga!**Osoby uczulone na jad pszczeli** powinny unikać pnączy miododajnych, np. wiciokrzewu.
Bardzo istotna jest też strona świata, od której będą rosły pnącza. Od północy najlepiej posadzić kokornak, bluszcz, hortensję pnącą, a od południa – większość pozostałych roślin. Pamiętajmy, by od zachodu nie sadzić roślin, które nie tolerują wiatrów.
Bluszcz pospolity
Rośnie ze średnią szybkością, za to łodygi ma długie. Potrafi oplatać wysokie drzewa, słupy energetyczne i fasady budynków. Pozwalają mu na to korzenie przybyszowe. W odpowiednich warunkach bluszcz może się piąć nawet po kilkupiętrowych budynkach. Może też płożyć się po ziemi lub trawniku, wystarczy go tylko odpowiednio poprowadzić.
Liście są zimozielone. Bluszcz to roślina długowieczna i jedna z najbardziej mrozoodopornych. Należy sadzić ją w półcieniu, na glebie wilgotnej. Nie wymaga cięcia. Przed nadejściem zimy należy bluszcz obficie podlać, by nie stracił liści.
Powojnik wielkokwiatowy
Występuje w kilkuset odmianach w różnorodnych, okazałych kolorach. Kwitnie, zależnie od odmiany wiosną lub latem, często drugi raz jesienią. Powojnik wymaga podpory, najlepiej posadzić go przy pergoli lub specjalnej kratce ogrodowej. Dobrze rośnie na żyznej ziemi. Lubi miejsca zaciszne, w których ma ocienione korzenie i kwiaty wystawione na słońce.
Przeczytaj: Clematisy, czyli powojniki wielokwiatowe w ogrodzie
Jeśli powojniki znajdą się w odpowiednim dla siebie miejscu i będą regularnie nawożone mogą wytrwać w jednym miejscu i pięknie kwitnąć nawet kilkanaście lat. Wymagają corocznego cięcia.
Winobluszcz pięciolistkowy
Posadzony z gotowej sadzonki szybko się rozrasta, na zimę zrzucając liście. Roślina wyposażona jest w specjalne przylgi i wąsy, którymi chwyta się pergoli, płotu czy muru. Liście składają się z pięciu części, które już we wrześniu zaczynają przebarwiać się na czerwono. Rośnie szybko, każdego roku pędy wydłużają się o ok. 1– 2 metrów, a w ciągu całego życia nawet 10–20 metrów.
Malutkie, niezbyt dekoracyjne kwiaty pojawiają się pod koniec lipca i przyciągają pszczoły. Po przekwitnieniu zamieniają się w niewielkie jagody, które dojrzewają jesienia.
Wielobluszcz pięciolistkowy nie jest zbyt wymagający. Lubi słońce, ale uda się także w półcieniu i cieniu, ziemia powinna być przepuszczalna. Jeśli winobluszcz rośnie w mocnym słońcu, jesienią liście będą bardziej szkarłatne od tych rosnących w cieniu.
Winobluszcz trójklapowy
Ekspansywne pnącze, które do wspinania się nie potrzebuje podpór. Jego przylgi mocno chwytają się nawet gładkich powierzchni. Są tak mocne, iż przetrwają nawet silne wiatry.
Liście mają trzy klapy, młode egzemplarze są błyszczące i wyraziste, starsze mogą być pozbawione klap. Jesienią przebarwiają się na pomarańczowo, czerwono i bordowo. Gdy nadejdą jesienne chłody, opadają liście, a potem ogonki, które, jeśli winobluszcz rośnie w osłoniętym miejscu, mogą się utrzymywać nawet do wiosny.
Polecamy poradnik: Kolorowe pnącza jako ozdoba ogrodu
Nie jest zbyt wybredny. Będzie rósł nieźle nawet na przeciętnych glebach, byle nie były gliniaste. Lubi stanowiska słoneczne, choć będzie rósł także w cieniu.
Nie powinien być sadzony na wystawie południowej, bo mocne słońce może uszkodzić liście.
Nie znosi silnego mrozu, dlatego jesienią należy winobluszcz osłonić.
Oba gatunki trzeba w trakcie gorącego i suchego lata podlewać.
Róża pnąca
Pnąca odmiana róży jest równie urodziwa jak inne krzewy tego gatunku. Łodygi obsypane są zazwyczaj drobnymi kwiatami w wielu kolorach, w zależności od odmiany. Doskonała do obsadzenia altan i pergoli. Wiele odmian pachnie. Róża dobrze czuje się na przepuszczalnych, gliniastych i piaszczystych glebach. Lubi wilgoć, stanowiska ciepłe i dobrze oświetlone. Słabo znosi mróz i ataki szkodników oraz chorób. Należy ją przywiązywać do podpór, a na zimę zabezpieczać.
Jak zbudować dom i się nie rozwieść? Zobacz 3 sposoby NA
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?