Oświetlenie ledowe domu. Jakie LED-y wybrać do pokoju, kuchni i sypialni

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Oświetlenie ledowe domuProdukty LED pod każdym względem przewyższają świetlówki energooszczędne. Po pierwsze nie zawierają rtęci, która jest niebezpieczna dla środowiska, a jest wykorzystywana w produkcji świetlówek energooszczędnych. Po drugie LED-y nie są wrażliwe na niską temperaturę i podobnie jak tradycyjne żarówki osiągają pełną moc w momencie zapalenia.
Oświetlenie ledowe domuProdukty LED pod każdym względem przewyższają świetlówki energooszczędne. Po pierwsze nie zawierają rtęci, która jest niebezpieczna dla środowiska, a jest wykorzystywana w produkcji świetlówek energooszczędnych. Po drugie LED-y nie są wrażliwe na niską temperaturę i podobnie jak tradycyjne żarówki osiągają pełną moc w momencie zapalenia. 123RF
Ledowe oświetlenie domu staje się coraz popularniejsze. Jego zwolennicy cenią je za plastyczność, możliwość stosowania żarówek LED nie tylko jako główne źródło światła, ale również jako element podkreślający detale wyposażenia mieszkania.

LED-y (czyli oświetlenie oparte na diodach elektroluminescencyjnych) stały się popularne głównie ze względu na ich energooszczędność. – Warto pamiętać, że punkty świetlne tego typu zużywają blisko pięć razy mniej energii niż tradycyjne źródła światła. W związku z tym nie tylko świecą dłużej, ale i są bardziej ekonomiczne w użytkowaniu oraz bezpieczniejsze dla środowiska niż tradycyjne żarówki – potwierdza Katarzyna Korek z firmy Nowodvorski Lighting.

Warto przeczytać: Obalamy mity o oświetleniu ledowym

Kierowanie się jedynie ceną i oszczędnością może przynieść inwestującym w takie oświetlenie spore rozczarowania. Wykorzystując oświetlenie LED warto wziąć pod uwagę nie tylko to, do czego ma ono służyć w mieszkaniu i jakie wnętrza oświetlać, ale również barwę i moc oświetlenia. Dwie najważniejsze kwestie, na które powinno się zwrócić uwagę przy zakupie oświetlana ledowego, kryją się pod słowami – kelwiny i lumeny.

Moc oświetlenia LED

Lumeny określają moc światła pochodzącego z oświetlenia LED. W uproszczeniu można założyć, że oświetlenie tego typu o strumieniu wyrażonym 250 lumenami odpowiada tradycyjnej żarówce o mocy 25 W. Przy wybieraniu żarówek LED trzeba zapomnieć o tradycyjnym sposobie dobierania oświetlenia – pod względem mocy wyrażonej w watach. LED-y mają bardzo niewiele Watów, a ich „moc" wyrażana jest właśnie w lumenach.

Żarówki ledowe, czyli kelwiny ciepłe i zimne

Kelwiny z kolei wyrażają temperaturę barwową. W skrócie – im mniej kelwinów, tym barwa światła cieplejsza. Barwa poniżej 3300 kelwinów uznawana jest za ciepłą. Dla porównania barwę wschodzącego słońca „wycenia się" na 3000 kelwinów, jasnego nieba na 20 000 kelwinów, a płomień świecy to tylko 1800 kelwinów.

Zrozumiałe jest więc, że oświetlenie ledowe o barwie poniżej 3300 kelwinów powinno instalować się wszędzie tam, gdzie ciepłe barwy światła są wymagane i pożądane. Tak może być w sypialniach, ale również w salonach, strefach relaksu i odpoczynku. Nic w tym dziwnego, specjaliści podkreślają, że ciepłe barwy sprzyjają zacieśnianiu stosunków międzyludzkich. Barwa oświetlenia LED z niskim wskaźnikiem kelwinów bardzo przypomina standardowe żarówki.

Dowiedz sięLepsza żarówka, neonówka czy ledówka? 

Zimna barwa oświetlenia zaczyna się od 5300 kelwinów. Sprawdza się idealnie w surowych, minimalistycznych wnętrzach i wszędzie tam, gdzie jako ozdobniki wykorzystuje się elementy metalowe. Na co dzień oświetlenie o zimnej barwie wykorzystywane jest w biurach i wszędzie tam, gdzie wykonywana jest praca wymagająca skupienia wzroku. Taka barwa dobrze wpływa na koncentrację i pozwala dłużej zatrzymać się na detalach, nie męcząc szybko wzroku. Zimne światło nadaje się również idealnie do celów dekoracyjnych, ponieważ podkreśla detale, takie jak: półki, szklane barki, czy schody. Zimne światło LED przypomina najbardziej klasyczne świetlówki.

Gdzie warto wykorzystywać ledowe oświetlenie

Warto zauważyć, że większość diod LED emituje zimne światło, które jest charakterystyczne dla tej formy oświetlenia. Osoby, które nie lubią tego typu barw, powinny unikać żarówek LED stosowanych jako oświetlenie główne. W tej roli wykorzystywanie ich jest raczej problematyczne.

Ze względu na swoje właściwości – odporność na wilgoć i uszkodzenia mechaniczne, a także niewielkie rozmiary rozwiązania oparte na technologii LED szczególnie szerokie zastosowania znajdują w kuchniach. Mogą bowiem świecić w miejscach zwykle niedostępnych dla innych rodzajów oświetlenia. Potrafią też dyskretnie oświetlać elementy w kuchni, wyznaczając krawędzie mebli czy drogę do sprzętów AGD. Z tego samego powodu diody LED sprawdzą się również w łazienkach i toaletach. Tam zimne światło, które emitują, idealnie komponuje się z metalem, szkłem i nowoczesnymi płytkami.

Oczywiście oświetlenie ledowe stosować można także w innych pomieszczeniach, ale oświetlenie dużego salonu dobrymi jakościowo żarówkami LED może okazać się na tyle sporym wydatkiem, że bardziej opłacalne będzie zastosowanie zwykłych, energooszczędnych rozwiązań. Z drugiej strony stwierdzić trzeba, że ceny oświetlenia LED znacznie spadły, choć rozwiązania dostępne na rynku są coraz lepsze. Diody mocniej świecą, są wytrzymalsze, mają coraz szerzy kąt padania światła, a paleta barw, którą mogą reprezentować jest coraz szersza.

Przeczytaj również: O dobrych i złych ledówkach

Choć markowe żarówki LED potrafią kosztować kilkadziesiąt złotych za sztukę, to już rozwiązania o nieco gorszych parametrach można kupić za złotych kilkanaście. Jak w każdym przypadku, zalecany jest złoty środek. Najtańsze oświetlenie nie będzie satysfakcjonować kupującego (i to na podstawie obserwacji takiego właśnie oświetlenia ocenia się je negatywnie), a najdroższe LED-y nie zwrócą się nawet przez kilkanaście lat ich użytkowania. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

SIM Zagłębie inwestycje pow. zawierciański

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom