Spis treści
Ostnica Pony Tails, czyli falujące trawy do ogrodu i na taras
Trawy ozdobne są niezwykle modne. Ale wśród nich są gatunki, które szczególnie się wybijają. Jednym z hitów ostatnich lat jest ostnica Pony Tails, czyli „ogon kucyka”, ale bywa też znana jako „koński ogon”. To trawa o niezwykle delikatnym wyglądzie, a jej oficjalna nazwa to ostnica cieniutka (Stipa tenuissima), co dobrze oddaje jej wygląd.
Liście ostnicy Pony Tails są długie i bardzo wąskie, a wśród nich pojawiają się pędy zwieńczone delikatnymi, nitkowatymi kwiatostanami. Są one kremowe, z czasem nabierają beżowego zabarwienia. Ta trawa dorasta do ok. 60 cm wys., ale może częściowo przewieszać się, co sprawia, że wydaje się niższa. Wielkim walorem ostnicy Pony Tails jest to, że pięknie faluje przy najlżejszym powiewie wiatru.
Ostnica Pony Tails uprawa. Ta trawa ma niewielkie wymagania
Ostnica Pony Tails należy do łatwych w uprawie, trzeba jednak spełnić jej podstawowe wymagania. Przede wszystkim potrzebuje słońca. Poza tym musi mieć przepuszczalną ziemię, nawet piaszczystą, która nie musi być zbyt żyzna. Nie sadźmy jej na podłożach gliniastych i podmokłych, bo w takich warunkach nie poradzi sobie. Warto wiedzieć, że nie wymaga ona nawożenia, a już szczególnie należy unikać nawozów azotowych, które sprawią, że będzie zbyt wybujała i mało atrakcyjna. Podlewania mogą wymagać tylko młode rośliny po posadzeniu (jeśli nie pada).
Ostnica w ogrodzie i doniczce. Jak ją wykorzystać?
Ostnica Pony Tails to wyjątkowo wszechstronna trawa. Można ją sadzić w kompozycjach z kwiatami, np. jeżówkami, werbeną patagońską, ozdobnymi krwawnikami i innymi, które lubią słońce i nie wymagają częstego podlewania. Pięknie też wygląda falujący łan Pony Tails posadzonej samodzielnie. Zarówno solo, jak i w towarzystwie innych roślin można ją także uprawiać w donicach, na balkonach i tarasach, ale większych niż typowe balkonowe skrzynki (pamiętajmy, że ziemia musi być przepuszczalna!).
Ostnica doskonale wygląda w ogrodach naturalistycznych, romantycznych i angielskich, ale równie dobrze sprawdza się w nowoczesnych, np. posadzona wśród kamiennych płyt, czy w prostych donicach.
Kiedy siać i sadzić ostnicę Pony Tails
Sadzonki ostnicy można kupić w sklepach ogrodniczych wiosną, ale można ją także wyhodować z nasion (również samodzielnie zebranych). Termin siewu ostnicy Pony Tails to koniec lutego i początek marca. Początkowo roślinom trzeba zapewnić temperaturę ok. 22 st., kiedy zaczną rosnąć, może być nieco niższa. Muszą mieć światło oraz lekko wilgotną ziemię. Uważajmy na nadmiar wody, sadzonki trzeba podlewać umiarkowanie. Ostnicę pikuje się do pojedynczych doniczek, gdy ma 3-4 liście. Do ogrodu lub doniczki na zewnątrz przenosimy ją w połowie maja (wcześniej hartujemy). Bywa, że ostnice rozsiewają się same, ale nie są uciążliwe.
Czy ostnica jest wieloletnia i zimuje w Polsce?
Ostnicę w Polsce często uprawia się jako roślinę jednoroczną, bo jej zimowanie nie zawsze się udaje. Szczególnie niebezpieczne dla niej są mrozy bez śniegu, mokra ziemia oraz mocne wiatry. Dlatego, jeśli nie ma śniegu, ostnicę należy okryć. Trzeba też zadbać o to, by ziemia była przepuszczalna, a woda spływała z niej (nie sadźmy ostnicy w zagłębieniach terenu). Wybierzmy też miejsce osłonięte przed mocnym wiatrem (do tego, by falowała, wystarczą delikatne podmuchy).
Jeśli nasza ostnica rośnie w doniczkach, muszą one być zabezpieczone przed mrozem (można je też przenieść do chłodnego pomieszczenia).
Kiedy przycinać ostnicę Pony Tails?
Z cięciem ostnicy trzeba być cierpliwym – robi się to w kwietniu. Sprawdź też, kiedy przycinać różne trawy ozdobne w ogrodzie.
To przyda Ci się w ogrodzie
