Opuncja – uprawa w ogrodzie. Jaką odmianę opuncji wybrać i jak o nią zadbać

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Opuncja brązowokolczastaCiekawą propozycją do stworzenia egzotycznego zakątka w ogrodzie są mrozoodporne kaktusy. Jednym z tego typu gatunków opuncja brązowokolczasta, która pięknie owocuje na przełomie lata i jesieni. Należy jednak wiedzieć, że owoce te są niejadalne.
Opuncja brązowokolczastaCiekawą propozycją do stworzenia egzotycznego zakątka w ogrodzie są mrozoodporne kaktusy. Jednym z tego typu gatunków opuncja brązowokolczasta, która pięknie owocuje na przełomie lata i jesieni. Należy jednak wiedzieć, że owoce te są niejadalne. Jarosław Mikietyński
Opuncja brązowokolczasta przyciąga wzrok swoim wyglądem, ale lepiej jej nie dotykać. Inaczej można się ukłuć, a wtedy mogłoby boleć bardziej niż gdybyśmy się zranili cierniem. Opuncja brązowokolczasta to roślina dekoracyjna. Warto ją mieć w ogrodzie, tym bardziej, że jest mrozoodporna.

Opuncje wywodzą się z rodziny kaktusowatych. Tylko w obu Amerykach występuje około 150 gatunków opuncji. Kaktusy z kolei kojarzą się nam z roślinami, uwielbiającymi słońce, ciepło i dobrze radzącymi sobie z suszą, ale przegrywającymi z zimnem. – Z tego względu większość kaktusów spotykamy przede wszystkim w domowej uprawie doniczkowej – mówi Jarosław Mikietyński, ogrodnik Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. – Tymczasem istnieją sukulenty, którym zimno z reguły nie szkodzi. Do tych roślin zalicza się opuncja brązowokolczasta, czyli kaktus mrozoodporny. Nawet więcej: w przypadku opuncji brązowokolczastej im zimniej, tym bardziej stymuluje kwitnienie.

Opuncja brązowokolczasta, czyli roślina rodem z Ameryki

Opuncja brązowokolczasta (Opuntia phaeacantha), pochodząca z Ameryki Północnej, to niewysoki krzew, zazwyczaj sięgający nam do kolan lub nieco wyżej. Z reguły nie przekracza pół metra wysokości. To wieloletnia roślina ogrodowa, której raczej nie atakują szkodniki i choroby.

Przeczytaj poradnikKwitnące kaktusy do uprawy w domu 

Pod koniec wiosny, czasem na początku lata, opuncja brązowokolczasta kwitnie. Jej kwiaty są różowe, ewentualnie żółte. – Prezentuje się ładnie, ale nie radzę dotykać tej rośliny ozdobnej – zaznacza Mikietyński. – Opuncja brązowokolczasta jest pokryta włoskami, przypominającymi kolce. To tzw. glochidy, czyli ciernie w wersji mini, wokół których znajdują się pewnego rodzaju haczyki. One potrafią tak wbić się człowiekowi w skórę, że trudno je wyjąć nawet pęsetą. Poza tym mogą wywołać stan zapalny skóry.

Owoce opuncji brązowokolczastej

Opuncja brązowokolczasta na przełomie lata i jesieni wydaje czerwone owoce. – Należy uważać, ponieważ owoce opuncji brązowokolczastej są niejadalne – kontynuuje ekspert. – To inaczej niż w przypadku popularnej opuncji figowej. Owoce tej drugiej można jeść, chociaż to wcale nie są znane nam figi.

Nie tylko owocami różnią się te dwie opuncje. – Opuncja brązowokolczasta dobrze znosi chłód, nawet mróz, zaś jej figowa odpowiedniczka u nas w ogrodzie jesienią i zimą nie jest w stanie przetrwać, ani owocować, ponieważ w ogóle nie jest odporna na mróz – tłumaczy ogrodnik.

Obejrzyj wideoRośliny domowe bardzo łatwe w pielęgnacji. Zobacz, jakie kwiaty wybrać 

Uprawa opuncji brązowokolczastej w ogrodzie

Uprawa tej opuncji nie powinna przysporzyć problemów nawet amatorom. Najlepiej jest zasadzić ją w ogrodzie, w miejscu osłoniętym od wiatrów, choćby przy ścianie budynku, ale tak, żeby nie pozostawała w cieniu. Może być to zatem południowa ściana domu. – Opuncja brązowokolczasta najlepiej rośnie i rozwija się w słońcu – radzi Mikietyński. – Już półcień potrafi jej zaszkodzić. Roślina ta wymaga regularnego podlewania, przy czym ziemia ma być wilgotna, lecz nie mokra, bo wtedy opuncja zgnije. Jeśli opuncja brązowokolczasta ma zdobić nasz ogród, dobrze jest zasadzić ją na niewielkim wzniesieniu, wykonanym choćby ze żwiru. To dlatego, żeby np. w razie ulewy woda jej nie zalała, tylko spłynęła. W sezonie letnim opuncję brązowokolczastą można posilić małymi dawkami nawozu przeznaczonego do kaktusów. Przed zimą opuncji brązowokolczastej nie okrywamy, natomiast zimą jej nie podlewamy. 

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom