Okna i drzwi - na straży domowego ciepła i budżetu

Materiał informacyjny ALUPROF
Za pomocą odpowiednich okien i drzwi można nie tylko utrzymać ciepło w domu, ale też zminimalizować zużycie energii elektrycznej przeznaczonej na cele grzewcze
Za pomocą odpowiednich okien i drzwi można nie tylko utrzymać ciepło w domu, ale też zminimalizować zużycie energii elektrycznej przeznaczonej na cele grzewcze Aluprof

Jakie drzwi i okna wybrać, by podnieść izolacyjność termiczną budynku?

 
W kontekście nowych Warunków Technicznych dotyczących budynków szczególnego znaczenia nabiera kwestia podniesienia izolacyjności termicznej obiektów, na którą istotny wpływ ma ślusarka okienna i drzwiowa. Ekspert marki Aluprof podpowiada, jak za pomocą odpowiednich okien i drzwi utrzymać ciepło i tym samym zminimalizować zużycie energii elektrycznej przeznaczonej na cele grzewcze.
 
Sposób na ciepły dom
 
Na izolacyjność termiczną budynku, czyli jego zdolność do utrzymywania ciepła, ogromy wpływ mają zastosowane elementy konstrukcyjne, a zwłaszcza okna i drzwi. To właśnie one w dużym stopniu przyczyniają się do strat cieplnych, czyli niekontrolowanej wymiany ciepła pomiędzy wnętrzem a otoczeniem. Warto podkreślić, że dochodzi do niej nie tylko w sytuacji, gdy ślusarka jest źle zamontowana, ale też wtedy, gdy zastosowane produkty są słabej jakości i cechują się niskimi parametrami technicznymi. Jeśli więc zależy nam na spełnieniu nowych wymagań określonych w Warunkach Technicznych, poprawie komfortu termicznego oraz ograniczeniu wysokości rachunków za ogrzewanie, postawmy na wysokiej jakości systemy wykonane z aluminium - materiału, który nie tylko zapewnia doskonałe parametry izolacyjne i tym samym minimalizuje straty ciepła, ale też jest wyjątkowo trwały, lekki i odporny na korozję. Pamiętajmy również, że na szczelność okien i drzwi istotnie wpływają komponenty wykorzystane do ich produkcji takie jak uszczelki oraz okucia.
 
„Producenci okien i drzwi coraz częściej sięgają po zaawansowane rozwiązania, takie jak dodatkowe uszczelki czy wkłady izolujące, dzięki którym oferowane przez nich systemy są w stanie spełnić podwyższone wymagania izolacyjności termicznej i tym samym podnieść poziom energooszczędności budynków. Przykładem może być firma Aluprof, która w swojej ofercie posiada systemy okienno-drzwiowe z izolacją termiczną MB-79N oraz MB-86N. Zostały one opracowane z myślą o spełnieniu nowych wymagań a dzięki zastosowaniu kształtowników wyposażonych w przekładki termiczne najwyższej jakości, wartość współczynnika przenikania ciepła Uw dla systemu okien MB-79N i MB-86N spełnia parametr 0,9 W/(m²K), co pozwala na zapewnienie bardzo dobrej izolacyjności cieplnej budynku”, wyjaśnia Michał Marcinowski, dyrektor rozwoju systemów budowlanych firmy Aluprof. „Warto przy tym zaznaczyć, że oferowane przez Aluprof systemy MB-79N i MB-86N dostępne są w różnych wariantach budowy, różniących się poziomem izolacji - dodaje Michał Marcinowski.
 
Doskonała izolacja i smukła konstrukcja
 
Na izolacyjność termiczną ślusarki istotny wpływ ma zastosowany w niej pakiet szybowy. Jeśli zależy nam na spełnieniu wyśrubowanych norm określonych przepisami, postawmy na okna z pakietem 3-szybowym. Każda zastosowana szyba stanowi bowiem kolejną warstwę izolacyjną, a przestrzeń między szybami jest dodatkowo wypełniona gazem szlachetnym podnoszącym izolacyjność okna. Mimo że takie rozwiązanie z pewnością okaże się droższe niż w przypadku zastosowania okien 2-szybowych, jest to jednak opłacalna inwestycja, która z pewnością zwróci się wraz z niższymi rachunkami za ogrzewanie. Warto przy tym pamiętać, że zastosowanie pakietu 3-szybowego nie oznacza, że musimy wybierać wyłącznie spośród nieatrakcyjnej, masywnej ślusarki pozbawionej dodatkowych funkcji. W ofercie renomowanych producentów znajdziemy systemy, dzięki którym nie tylko będziemy w stanie poprawić komfort termiczny budynku, ale też nadać mu efektowny, nowoczesny wygląd.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom