Ogrzewanie do całorocznej oranżerii – co wybrać?

Materiał informacyjny econovli.pl
Coraz więcej osób decyduje się na stworzenie przy domu całorocznych ogrodów zimowych, które stanowią schronienie nie tylko dla egzotycznych roślin, ale także dla ludzi spragnionych miejsca do przyjemnego wypoczynku, z dala od miejskiego zgiełku. Aby stworzyć funkcjonalne wnętrze, oprócz efektownych okazów flory, trzeba również zadbać o właściwie dopasowane wyposażenie oraz instalacje, w tym choćby ogrzewanie.

Jakie rozwiązania grzewcze zastosować w oranżeriach, by przyjemnie spędzać w nich czas w okresie zimowych chłodów? O tym napiszemy poniżej.

Ogród zimowy – miejsce do relaksu, oaza dla roślin

Ogrody zimowe wznosi się od lat. Spełniają rolę przestrzeni, w której przechowuje się cenne okazy roślinne, które niestety nie dałyby rady przezimować na zewnątrz w naszym klimacie. Bywają to zatem wnętrza, gdzie na chłodniejsze miesiące znosi się kwiaty, zioła i krzewy z przydomowego tarasu, by mogły bez przeszkód doczekać do powrotu ciepła i słonecznych dni.

Niekiedy jednak tworzy się pomieszczenia, w których rośliny trzyma się przez cały rok. Tak powstaje prawdziwy ogród we wnętrzu, do wykorzystania przez wszystkie dni w roku, bez względu na warunki atmosferyczne na zewnątrz.

Oranżerie całoroczne – dodatkowa przestrzeń do rekreacji

Oranżerie całoroczne to zamknięte pomieszczenia rekreacyjne, z dużą liczbą przeszkleń. Najczęściej otwierają się na naturalny ogród, tworząc piękną perspektywę do wypoczynku.

Takie wnętrza stanowią zatem naturalny łącznik między standardowymi pokojami do wypoczynku dla wszystkich domowników i ich gości oraz strefą wokół domu. Aby dało się z nich wygodnie korzystać, wymagają zastosowania odpowiedniego wyposażenia, w tym choćby mebli do relaksu (sofy, foteli). Równie ważne jest także zapewnienie dobrych warunków termicznych nie tylko dla samych roślin, ale też pozostałych użytkowników tego wnętrza. Do tego celu należy zastosować właściwie dopasowane urządzenia grzewcze, jak choćby te, które oferuje Econovli.

Ogrzewanie do ogrodu zimowego – rozwiązania stałe i mobilne

Oranżeria stanowi integralną część domu. Wiele osób decyduje się zatem na wykorzystanie w niej tego samego systemu grzewczego, z którego korzysta się w pozostałych pomieszczeniach. Jeśli tylko pozwalają na to warunki, można wprowadzić do wnętrza klasyczne grzejniki, podpięte do kotła centralnego ogrzewania, lub zdecydować się na ogrzewanie podłogowe wodne lub nadmuchowe kanałowe z wylotami ciepłego powietrza zlokalizowanymi w pobliżu okien.

Nieco więcej trudności pojawia się w organizowaniu oranżerii, która wcześniej nie została przewidziana w projekcie domowego ogrzewania. Wówczas warto rozważyć rozwiązanie powierzchniowe elektryczne, które zastępuje podłogową instalację wodną. Instalacja jest prosta i wygodna, a produkt pozwala uzyskać efekt przyjemnie ciepłej podłogi, bez skomplikowanych prac adaptacyjnych.

Inną opcją są urządzenia przenośne. Mogą to być choćby promienniki elektryczne, ustawiane na podłogach lub montowane do ścian. Dzięki nim da się szybko ogrzać wnętrze, bez konieczności nagrzewania powietrza. Fale podczerwone podnoszą bowiem temperaturę ciał stałych, które następnie oddają ciepło do przestrzeni. Chętnie stosuje się takie grzejniki w pomieszczeniach wykorzystywanych okazjonalnie, bądź jako dodatkowe źródło ciepła.

Dodatkowe wskazówki w kwestii doboru urządzeń grzewczych dostępne są na stronie http://ladnemieszkanie.com.pl/

Jak dobierać grzejniki do oranżerii?

Gdy wybiera się urządzenia grzewcze do ogrodu zimowego, należy oczywiście dobrze oszacować moc produktów. Liczy się przede wszystkim powierzchnia, a także liczba przeszkleń (okien i drzwi), które zwiększają ryzyko wystąpienia sporych strat cieplnych.
Nie można także zapominać o tym, by zaplanować rozmieszczenie grzejników tak, by emitowane przez nie ciepło nie szkodziło najważniejszym lokatorom tego pomieszczenia, czyli roślinom. Nie każdy bowiem okaz lubi bezpośrednie sąsiedztwo urządzeń grzewczych.

Funkcjonalny ogród zimowy o każdej porze roku

Ogród zimowy to prawdziwa miejska oaza do całorocznego wykorzystania. Jeśli zadba się o ciekawą aranżację oraz wprowadzi odpowiednie instalacje, w tym również ogrzewanie, zyska się przyjemne miejsce do wypoczynku na łonie natury. A to naprawdę kusząca opcja, by choć na chwilę uciec od betonowej dżungli i szarości dnia codziennego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom
Dodaj ogłoszenie