Ogród tani w utrzymaniu. Co zrobić, by nie wydawać majątku na rośliny, nawozy, środki ochrony roślin i podlewanie

Katarzyna Józefowicz
Szukając oszczędności, warto pamiętać, że deszczówka „spada nam z nieba", jest więc bezpłatna. Warto wykorzystać ten fakt, by zmniejszyć opłaty za zużycie wody do podlewania.
Szukając oszczędności, warto pamiętać, że deszczówka „spada nam z nieba", jest więc bezpłatna. Warto wykorzystać ten fakt, by zmniejszyć opłaty za zużycie wody do podlewania. trgowanlock/123RF
Założenie, a później utrzymanie ogrodu, może nas sporo kosztować. Radzimy, co zrobić, by nie wydawać majątku na nasiona, rośliny, nawozy i inne rzeczy niezbędne w ogrodzie.

Tego dowiesz się z naszego poradnika

Chociaż ogród to wspaniale miejsce wypoczynku, jego utrzymanie może być kosztowne. Zakup nawozów i środków ochrony roślin, nawadnianie, kupno nasion i sadzonek czy oświetlenie ogrodu może pochłonąć pokaźną część naszego budżetu, dlatego warto poszukać sposobów, które pomogą uniknąć nadmiernych wydatków.

Nawożenie roślin w ogrodzie to spory wydatek. Jak na nim zaoszczędzić?

Pierwsza sprawa to nawożenie. Zwykle gleba w ogrodzie nie jest idealna, a w trakcie intensywnej eksploatacji traci na wartości jeszcze bardziej, dlatego wymaga systematycznego wzbogacania w składniki pokarmowe. Można oczywiście pójść na skróty i kupić w centrum ogrodniczym potrzebne nawozy, ale po pierwsze będzie to kosztowne, a po drugie może negatywnie wpłynąć na środowisko. Dlatego lepszym rozwiązaniem są nawozy naturalne, przygotowane we własnym zakresie za ułamek ceny nawozów gotowych lub całkowicie bezkosztowo.

Przeczytaj również na temat:

Podstawowym nawozem tego typu jest oczywiście kompost, nazywany nawet „złotem ogrodnika”. Uzyskamy go, składując na pryzmie odpadki organiczne z ogrodu (np. skoszoną trawę, opadłe liście bez objawów choroby, zwiędłe kwiaty, chwasty bez nasion itp.) i kuchni (np. obierki owoców i warzyw itp.).

Doskonałym i niezwykle odżywczym nawozem organicznym jest też obornik. Za niewielką kwotę można zamówić go u rolnika i zastosować w ogrodzie. Ponieważ jednak świeży obornik to nawóz bardzo mocny, nie można używać go w dowolny sposób, gdyż łatwo może zaszkodzić roślinom (np. spalić im korzenie). Stosuje się go zwykle jesienią, przekopując z wierzchnią warstwą gleby, najlepiej na pustych grządkach w warzywniku, przed uprawą wymagających warzyw (np. dyniowatych).

Godnym polecania naturalnym nawozem organicznym jest również gnojówka roślinna. Można przygotować ją z różnych roślin (szczególnie cenna jest gnojówka z pokrzywy) i zastosować w ogrodzie na różne sposoby. Gnojówką można nawozić rośliny w tradycyjny sposób, podlewając je odpowiednio rozcieńczonym z wodą preparatem. Można zastosować ją także do oprysku roślin w celu ich wzmocnienia lub ochrony przed chorobami i szkodnikami.

Warto przeczytać też:

Koszty ochrony roślin ogrodowych możesz obniżyć. Poznaj te proste sposoby

Szczyt sezonu w ogrodzie oznacza spore wydatki na środki ochrony roślin. Gotowe preparaty są nie tylko drogie, ale też szkodliwe dla nas i dla środowiska, dlatego warto poszukać takich sposobów ochrony roślin, które nie będą ani ryzykowne ani kosztowne.

Pierwsza sprawa to profilaktyka. Wybierając rośliny do uprawy, szukajmy gatunków wytrzymałych i mało wymagających, a także odmian o podwyższonej odporności na pospolite choroby. Pamiętajmy, by rośliny sadzić na rabatach w odpowiednich odległościach, gdyż zbytnie zagęszczenie sprzyja rozwojowi chorób grzybowych.

Zadbajmy też o odpowiednie warunki uprawowe, dopasowane do wymagań danej rośliny, dzięki czemu nie będzie ona narażona na choroby fizjologiczne. Natychmiast usuwajmy też wszystkie części roślin z objawami chorób i zakopujmy je głęboko w ziemi lub palmy.

Jeśli jednak mimo wszystko będziemy zmuszeni zmagać się z chorobami i szkodnikami roślin, w pierwszej kolejności zastosujmy samodzielne przygotowane preparaty ochronne w postaci wyciągów, wywarów czy gnojówek roślinnych bądź opryski z sody oczyszczonej lub wody utlenionej. W ten sposób możemy znacząco ograniczyć ekspansję patogenów i szkodników, a tym samym zaoszczędzić na zakupie gotowych preparatów chemicznych.

Jak oszczędnie podlewać rośliny ogrodowe?

Kolejny zabieg generujący w ogrodzie znaczne koszty to podlewanie. W tym przypadku też możemy sporo zaoszczędzić, zbierając do odpowiednich zbiorników lub beczek deszczówkę. Pojemnik należy ustawić w cieniu pod wylotem rynny, najlepiej na podwyższeniu (np. palecie) i uzbroić go w kranik. Podpinając do niego wąż ogrodowy, będziemy mogli podlewać rośliny nawet bez użycia prądu.

Jak tanio pozyskać nasiona i rośliny?

Jest jeszcze jedna rzecz, na której możemy sporo zaoszczędzić, czyli zakup nasion oraz nowych roślin do naszego ogrodu. Jeśli będziemy zbierać własne nasiona z gatunków łatwych w uprawie (np. kopru, aksamitki, fasolki szparagowej itp.) i rozmnażać posiadane już rośliny np. przez podział lub sadzonki, zyskamy potrzebne nasadzenia i to bez wydawania na nie gotówki. Oczywiście rośliny możemy pozyskać również od zaprzyjaźnionych sąsiadów lub rodziny.

Warto przeczytać:

W ogrodzie możemy też oszczędzić na oświetleniu, wykorzystując do tego celu niedrogie lampki solarne, napędzane słońcem.

Zadbaj o swój ogród przy pomocy niezbędnych narzędzi!

kup najtaniej

Hecht

Hecht 14L 3,6Km 459

1 145,00 zł

kup najtaniej

Metabo

Metabo RSG 18 LTX 15 602038850

1 573,07 zł

kup najtaniej

Ryobi

Ryobi Opryskiwacz RY18FGA-0

399,00 zł

kup najtaniej

Esschert Design

Esschert Design Składana Taczka Zielona Gt138 (421284)

471,42 zł

kup najtaniej

Greenworks

Greenworks Taczka ogrodowa GR7400007

2 299,00 zł

kup najtaniej

Marolex

Pompa uniwersalna Marolex

42,50 zł
Materiały promocyjne partnera
Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Warszawa, ul. Wspólna 30
Autopromocja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polska w czołówce Europy! Jest raport CBRE

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom
Dodaj ogłoszenie