Odkurzacz akumulatorowy z elektroszczotką, jaki wybrać? Ranking cen

Materiał informacyjny Bosch

Porównaliśmy ze sobą odkurzacze akumulatorowe Bosch z różnych półek cenowych (niskiej – do 599 zł, średniej – od 600 do 1099 zł i wysokiej od powyżej 1500 zł). Sprawdź, jakie modele wypadły najkorzystniej w każdej z tych kategorii. Jakich funkcjonalności i możliwości możesz się spodziewać za daną cenę i dla kogo polecamy wybrane modele.

5. Bosch Readyy'y Serie 2 BBHF220B - odkurzacz 2 w 1 z niskiej półki cenowej

Szukając taniego odkurzacza akumulatorowego (do ok. 600 zł), przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na jego maksymalny czas pracy. Model Bosch Readyy'y Serie 2 jest jednym z lepszych urządzeń pod tym względem, gdyż bez przerwy może być uruchomiony nawet do 44 minut. Ponadto jest bardzo lekki – waży zaledwie 2,5 kg, a także samostojący. Wygodnie się go przenosi, przechowuje i transportuje. Jest więc idealnym wyborem dla osób, które myślą o odkurzaczu bez kabla pod kątem sprzątania na działce czy domku letniskowym. Nadaje się też idealnie dla osób starszych, ponieważ jest intuicyjny i łatwy w obsłudze. Nie ma wielu elementów w zestawie, jednak mimo to jest urządzeniem bardzo uniwersalnym.

Przede wszystkim trzeba zauważyć, że kupując Bosch Readyy'y Serie 2 w cenie ok. 600 zł (w zależności od sklepu koszt ten może się wahać między 399 zł, a 600 zł) otrzymujemy nie tylko odkurzacz stojący, ale i odkurzacz ręczny. Dzięki wypinanemu modułowi ręcznemu model szybko można przekształcić z urządzenia do sprzątania dużych powierzchni w wygodny odkurzacz do trudnodostępnych miejsc, sprzątania, odkurzania tapicerek, okolic listew i różnych szczelin.

Jako odkurzacz pionowy Bosch Readyy'y Serie 2 także pozwala na dokładne sprzątanie. Z łatwością wjeżdża pod meble. Posiada też obrotową elektroszczotkę typu AllFloor, którą można bezpiecznie odkurzać zarówno kafelki, wykładziny, dywany, jak i parkiety. Wałek wewnątrz szczotki wykonuje do 3500 obrotów na minutę. Jest też naprawdę łatwy w czyszczeniu z kurzu i włosia – wystarczy umieścić go pod bieżącą wodą. Samo wypinanie i ponowny montaż wałka trwa przy tym zaledwie sekundy – robi się to jednym ruchem.

Jak na tani odkurzacz akumulatorowy Bosch Readyy'y Serie 2 ma także dość pojemny kosz na odpadki (rozmiar L). Nie trzeba go wypróżniać co chwila i można sprzątnąć całe mieszkanie za jednym zamachem.

W razie rozładowania akumulatora model ładuje się podłączając go do gniazdka. Jako że jest samostojący, nie zajmuje przy tym dużo miejsca, nie rzuca się bardzo w oczy i nie plącze pod nogami (można go bez trudu ukryć za fotelem czy regałem). Ładowanie do pełnego stanu baterii trwa zaledwie 5 godzin. Jest więc wyjątkowo szybkie, jak na urządzenie z niskiej półki cenowej. Dużo droższe odkurzacze potrafią ładować się nawet ponad 5-6 godzin.

Odkurzacze akumulatorowe z różnych półek cenowych

4. Bosch Flexxo ProAnimal Serie 4 BBH3ZOO25 – odkurzacz dla właścicieli zwierząt ze średniej półki cenowej

Między modelami najtańszymi a tymi ze średniej półki cenowej (ok. 800-1000 zł) są już spore różnice. Przede wszystkim lepsza jakość baterii np. model Bosch Flexxo ProAnimal Serie 4 może pracować ciągiem nawet do 55 minut (o 10 minut dłużej niż powyższy Bosch Readyy'y Serie 2). Posiada także akumulator wykonany z użyciem technologii litowo-jonowej marki Bosch, która przedłuża ich żywotność i sprawia, że bateria utrzymuje wysoką efektywność pracy przez lata. Model także ładuje się, dokując go do gniazdka, a pełne ładowanie baterii trwa ok. 4-5 godzin. Biorąc pod uwagę niewiele wyższą cenę (średnio Bosch Flexxo ProAnimal Serie 4 kosztuje 800 zł), to spore usprawnienie.

Jeśli chodzi o funkcjonalności Bosch Flexxo ProAnimal Serie 4 i Bosch Readyy'y Serie 2 mogą się wydawać podobne, jednak tutaj również wprowadzono dodatkowe udoskonalenia. Odkurzacz nie tylko jest urządzeniem 2 w 1 (odkurzaczem stojącym z wyjmowanym modułem ręcznym), ale również sprzętem, który do 30% szybciej usuwa sierść zwierząt dzięki dedykowanym akcesoriom. Jego elektroszczotka uniwersalna (do każdego typu podłóg) o wydajności 3500 obrotów na minutę wyposażona jest w dodatkowy wałek wyczesujący dywany i wykładziny dywanowe. Dodatkowo w zestawie znajduje się także końcówka do tapicerek, przydatna, gdy zwierzaki lubią wylegiwać się na kanapie. Ciekawym rozwiązaniem jest też możliwość umieszczenia akcesoriów w tylnej części odkurzacza, dzięki czemu ma się je zawsze przy sobie podczas całego sprzątania i łatwiej jest po nie sięgnąć.

Samo czyszczenie urządzenia także nie sprawia problemów. Dostęp do dużego pojemnika na odpadki (rozmiar L) oraz wyjmowanie i czyszczenie filtra i szczotek obrotowych jest wygodne i szybkie.

Odkurzacze akumulatorowe z różnych półek cenowych

3. Bosch Athlet ProSilence Serie 6 BCH86SIL1 - odkurzacz akumulatorowy z długim czasem pracy ze średniej półki cenowej

W średniej półce cenowej – do 1099 zł mieści się także model Bosch Athlet ProSilence Serie 6, jest to odkurzacz o nieco innej konstrukcji niż dwa powyższe. Przede wszystkim nie jest urządzeniem 2 w 1. Funkcjonuje wyłącznie jako model pionowy. Nadal jest lekki (zaledwie ok. 3 kg) i jest samostojący. Jednak dzięki bardziej tradycyjnej konstrukcji jego funkcjonalności są dużo bardziej zaawansowane. Silnik LongLife o wysokiej wydajności i długiej żywotności, pozwala na dostosowanie skuteczności sprzątania (dzięki regulacji mocy) do odkurzanych powierzchni.

Odkurzacz może funkcjonować w 3 trybach:

  • poziomie 1: do łatwego czyszczenia, z maksymalnym czasem pracy;
  • poziomie 2: do normalnego czyszczenia i ze średnim czasem pracy;
  • poziomie Turbo: do trudnych zabrudzeń, z krótszym czasem pracy.

Ustawienie oszczędzające energię pozwala na aż 60 minut pracy bez przerwy. Mocna elektroszczotka AllFloor HighPower, która nadaje się do wszystkich rodzajów podłóg pracuje też z dużo wyższą prędkością – 5000 obrotów na minutę i jest szersza, dzięki czemu duże powierzchnie sprząta się znacznie wydajniej. System EasyClean sprawia też, że wyjmowanie szczotek i mycie wałka jest wyjątkowo proste i wymaga tylko jednego ruchu. Dla alergików istotna będzie też obecność filtra rotacyjnego, który można czyścić bez kontaktu z kurzem i brudem.

Odkurzacz zawiera również system SmartSensor Control, który monitoruje pracę odkurzacza i sygnalizuje konieczność opróżnienia lub czyszczenia filtra za pomocą wskaźnika LED. Pokazuje także spadek efektywności pracy (np. konieczność przełączenia trybu na wydajniejszy przy zmianie podłoża). A dla osób mających małe dzieci i sprzątających wieczorami ważną funkcją będzie też innowacyjny SoundReducer. System ten w kombinacji izolacji akustycznej wewnątrz urządzenia wygłusza je i redukuje dźwięki do 78-79 db.

Odkurzacze akumulatorowe z różnych półek cenowych

2. Bosch Unlimited 8 ProAnimal Cena adekwatna do jakości. Odkurzacz akumulatorowy z wyższej półki dla właścicieli zwierząt

Odkurzacze akumulatorowe z wyższej półki cenowej (powyżej 1500 zł) cechują się dużo bardziej elastyczną i mobilną konstrukcją, dzięki czemu jeszcze łatwiej docierają w trudnodostępne miejsca. Mają także dużo więcej końcówek do specyficznych powierzchni. Największą różnicą jest tu konstrukcja, zapewniająca odkurzaczowi lepszą skuteczność. Przykładowo model Bosch Unlimited Serie 8 ProAnimal ma silnik wykonujący do 82 000 obrotów na minutę. Co ważne jest on bardzo żywotny i wytrzymały na usterki, o czym może świadczyć 10-letnia gwarancja.

Ponadto dzięki wydajnym akumulatorom Bosch Unlimited 8 ProAnimal może pracować nawet do 65 minut bez przerwy. Pełne załadowanie baterii za pomocą stacji dokującej trwa tu 4,5 godziny, jednak dokupując specjalną ładowarkę, można go zmniejszyć nawet do 51 minut. Możliwe jest także dokupienie dodatkowych akumulatorów. Stosując baterie wymiennie (jedna pracuje, gdy druga się ładuje) i stosując szybki system ładowania, można więc pracować praktycznie bez przerwy. Jest to świetne rozwiązanie dla osób, które posiadają duże domy.

Jak już Bosch Unlimited 8 ProAnimal zawiera w zestawie też znacznie więcej końcówek. Podstawową jest elektroszczotka do twardych podłóg i dywanów, która ma specjalne podświetlenie pozwalające z daleka dojrzeć, czy odkurzacz nie wciąga żadnych cennych przedmiotów spod kanapy (panie docenią uratowanie drogiego kolczyka czy pierścionka przed zagubieniem). Drugim interesującym rozwiązaniem jest końcówka do szuflad i klawiatur. Ma ona specyficzny kształt, który pozwala na szybkie wciąganie okruchów z trudnodostępnych przestrzeni. Jedną z końcówek przystosowano też do potrzeb właścicieli zwierzaków - mini elektroszczotka ProAnimal, wyposażona jest w dodatkowy obrotowy wałek, który doskonale pozbywa się sierści z dywanów.

Sprawdź, dlaczego Bosch Unlimited 8 ProAnimal to idealny model dla właścicieli zwierząt >>

Wysoka cena modelu wiąże się także z opcjami dla alergików – filtrem, który usuwa do 99,99% zanieczyszczeń i szkodliwych drobnoustrajów, co sprawia, że wypuszczane przez urządzenie powietrze jest znacznie czystsze niż to normalnie znajdujące się w naszych pomieszczeniach. Osoby uczulone na kurz docenią też fakt, że czyszczenie filtra i opróżnianie pojemnika na zanieczyszczenia minimalizujące kontakt z tym alergenem.

Na koniec warto wspomnieć, że odkurzacz jest lekki i ma małe gabaryty – zmieści się w szafie, bagażniku auta, a nawet w nieco głębszej szufladzie. Rodzice maluchów i osoby posiadające drażliwych sąsiadów docenią także to, jak cicho chodzi urządzenie. Generuje ono tylko 78 db, czyli dźwięk odbierany przez nasz słuch podobnie jak dźwięki radia grającego w tle.

Odkurzacze akumulatorowe z różnych półek cenowych

1. Bosch Unlimited 8 ProPower - najdroższy, ale najlepszy. Odkurzacz akumulatorowy do 3000 zł

Kupując odkurzacz akumulatorowy do 3000 zł, chcemy mieć gwarancję jakości, wydajności i wygody użytkowania. Bosch Unlimited 8 ProPower spełnia te wymagania z nawiązką. Nie tylko uzyskuje aż 86 000 obrotów silnika na minutę przy niskim poziomie hałasu (do 79 db), ale również jest bardzo żywotny. Potwierdza to aż 10-letnia gwarancja na silnik urządzenia. Ponadto odkurzacz ma regulację wydajności. Zawiera trzy wygodne tryby – Eco, automatyczny i TURBO, które pomogą dostosować moc do rodzaju powierzchni i trudności pracy. Superszybki tryb TURBO pozwala sprzątać nawet najbardziej uporczywe zanieczyszczenia (doskonale zbiera wysypaną ziemię, drobne okruszki, sierść i gruboziarnisty piasek), dzięki czemu model może konkurować nawet z potężnymi odkurzaczami tradycyjnymi.

W trybie oszczędnym ECO model może pracować przez 40 minut bez przerwy. Mało? Wcale nie – w zestawie otrzymujemy aż dwa akumulatory, które można stosować wymiennie. Ponadto dołączona jest szybka ładowarka skracająca czas pełnego ładowania baterii z 5,5 godziny do 46 minut. Dzięki temu, gdy używamy jednego akumulatora i w tym samym czasie ładujemy kolejny, możemy osiągnąć potencjalnie nieskończony czas ciągłej pracy. Co ciekawe do odkurzacza można wpiąć także baterie z innych elektronarzędzi Bosch (pochodzących z zielonej linii).

Urządzenie ma też szereg istotnych końcówek. Poza elektroszczotką do podłóg i dywanów znajdziemy tu elektroszczkotkę z miękkim wałkiem, szczotkę 2 w 1 do tapicerek i odkurzania regałów, elastyczną końcówkę szczelinową z dyszą do szuflad i klawiatur a także giętki wąż, który pozwala na precyzyjne odkurzanie pod meblami, we wnękach i innych trudnodostępnych zakątkach mieszkania. Model można też traktować jako odkurzacz ręczny np. sprzątając samochód.

Zobacz test Bosch Unlimited 8 ProPower i poznaj wszystkie jego możliwości >>

Na koniec słowo o funkcjach istotnych dla osób z uczuleniem na kurz. Dzięki filtrowi Pure Air Bosch Unlimited 8 ProPower zapewnia filtrację na poziomie 99,99%. Ponadto jest to filtr rotacyjny, którego nie trzeba czyścić ręcznie pod wodą. Dzięki samoistnemu systemowi rotacyjnemu kontakt z alergenami nie jest konieczny.

Odkurzacze akumulatorowe z różnych półek cenowych

Czytaj też: Jak dobrać odkurzacz do powierzchni mieszkania?>>>

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom