Spis treści
Oczary do ogrodu
Oczary nie są w Polsce zbyt popularne, a szkoda, bo to bardzo ciekawe krzew. Pochodzą z Azji i Ameryki Północnej, a ich wielką zaletą jest termin kwitnienia. Ich ciekawe, strzępiaste i pachnące kwiaty pojawiają się na nagich jeszcze gałęziach już pod koniec zimy. Wyjątkiem jest oczar wirginijski, który najczęściej zakwita jesienią.
W Polsce można spotkać kilka rodzajów oczaru:
- oczar japoński,
- oczar omszony,
- oczar wirginijski,
- oczar pośredni, będący mieszańcem oczaru japońskiego i omszonego.
Warto przeczytać:
Jakie warunki lubią oczary
Oczary są rozłożystymi krzewami o luźnym pokroju lub niezbyt wysokimi drzewami. W polskich warunkach oczary zwykle nie przekraczają 3 m wysokości. Lubią wilgotne gleby, więc trzeba je podlewać w czasie suszy. Dobrze rosną w pobliżu oczka wodnego. Krzewy oczaru nie tolerują ziemi o dużej zawartości wapnia, lubią lekko kwaśną. Miejsce dla nich powinno być słoneczne lub lekko ocienione i osłonięte od wiatru.
Zobacz, które rośliny również lubią kwaśną ziemię
Te rośliny mają pewne specyficzne wymaganie. Poznaj krzewy, ...
Narzędzia niezbędne w Twoim ogrodzie!
Zimowanie i cięcie oczaru
Młode oczary dobrze jest okryć na zimę u nasady, by nie przemarzły. Potem radzą sobie same. Rosną wolno i nie znoszą przycinania – rany po cięciu trudno się goją. Usuwać więc trzeba tylko uschnięte lub uszkodzone gałązki oczaru. Rośliny te nie lubią przesadzania w starszym wieku. Trzeba więc od razu wybrać dla nich w ogrodzie stałe miejsce.
Kiedy i jak kwitną oczary
Kwiaty oczarów mogą rozwijać się pod śniegiem. Wytrzymują mrozy nawet do –12°C. Ich płatki przypominają cienkie pasemka bibułki zebrane po kilka na krótkim trzonku. Zwijają się w rolki przy mroźnej pogodzie, rozwijają się w promieniach zimowego słońca. Oczary mogą być żółte, pomarańczowe lub czerwone. Pięknie wyglądają przykryte od góry delikatnymi płatkami śniegu. W zależności od odmiany, oczarowy krzew najczęściej zakwita od grudnia do końca lutego.
Liście, podobne do leszczyny, pojawiają się dopiero wiosną, po zakończeniu zimowego kwitnienia. Jesienią liście oczaru robią się żółte, pomarańczowe lub czerwone. Owoce przypominają zdrewniałe torebki. Pękają z charakterystycznym trzaskiem.
Oczar najlepiej jest posadzić na tle ciemnozielonych iglaków. Wtedy można zimą w pełni docenić jego oryginalne kwiaty, a jesienią kolorowe liście.
Oczary nazywa się też leszczyną czarownicy
Oczary dość rzadko są uprawiane w naszych ogrodach. Popularne są np. w Wielkiej Brytanii. Nazywa się je tam leszczyną czarownicy. W Niemczech mówi się na nie orzechy czarnoksięskie.
Gałęziami z kwiatami oczaru można w środku zimy udekorować mieszkanie. Dodatkową zaletą będzie delikatny słodkawy zapach kwiatowych płatków.
Krzewy kwitnące zimą
Oczar nie jest jedynym „dziwolągiem" kwitnącym zimą. Podobnie zachowuje się też jaśmin nagokwiatowy. Jest pnączem, na którego gałązkach pojawia się już w grudniu mnóstwo złocistych gwiazdek wielkości 2–3 cm. Jak przemarzną, ich miejsce zajmują następne. Pnącze to najlepiej posadzić przy ścianie domu. Kwitnie do marca. Lubi wapienne podłoże. bardzo wcześnie zakwita też zimokwiat wczesny czy wawrzynek wilczełyko.
Zobacz krzewy i byliny, które kwitną zimą
Rośliny ogrodowe, które kwitną zimą. Im nie przeszkadza nawe...
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Wyższy podatek od nieruchomości od 2023 roku - video flesz