Nie tylko narzędzia. Jak urządzić warsztat majsterkowicza?

Artykuł sponsorowany
Nie tylko narzędziaNie tylko narzędzia. Jak urządzić warsztat majsterkowicza?
Nie tylko narzędziaNie tylko narzędzia. Jak urządzić warsztat majsterkowicza? Bosch
Warsztat majsterkowicza to nie tylko narzędzia, ale również meble, systemy organizacji i urządzenia sprzątające.

Sprawdź, jak wybrać niezbędne sprzęty i wyposażenie by praca była wygodna, bezpieczna i przyjemna a sprzątanie po niej szybkie i bezproblemowe. Wyposaż razem z nami swój nowy warsztat majsterkowicza. 

Podstawowe narzędzia majsterkowicza – jak je wybrać?

Zaczynając kompletowanie wyposażenia domowego warsztatu postaw na urządzenia bezprzewodowe. Za ich pomocą pracuje się po prostu wygodniej. Można je trzymać pod bardzo różnym kątem (kabel w tym nie przeszkadza), a pod nogami nie plączą się przedłużacze, co dodatkowo zwiększa bezpieczeństwo pracy. Ponadto warto pamiętać, że zazwyczaj, gdy już udaje się nam wygospodarować miejsce na warsztat, zwykle jest to przybudówka, garaż (może być przydomowy lub wolnostojący) albo domek na działce. Takie miejsca bardzo często nie mają lub mają ograniczony dostęp do prądu. Dzięki urządzeniom na akumulator nie będzie to dużym utrudnieniem.
Wybierz elektronarzędzia tego samego producenta i o takich samych akumulatorach. To daje możliwość korzystania z baterii wymiennie. Gdy jeden sprzęt się rozładuje, możesz skorzystać z akumulatora innego urządzenia. Nie musisz czekać, aż bateria się na ładuje. Dobrym przykładem takich sprzętów są np. elektronarzędzia marki Bosch z systemem Power of All. 

System Power for All

Zainwestuj w dobre narzędzia solidnych firm – lepiej na początek zakupić kilka sprzętów dobrej jakości niż wydać pieniądze na dużo różnych urządzeń słabej jakości (będą się szybciej psuły i gorzej pracowały). Zawsze można z czasem uzupełnić swoją kolekcję. Nie wszystkie prace wymagają użycia wielu sprzętów. Niektóre urządzenia mogą leżeć w szafie miesiącami. W pierwszej kolejności kup to, z czego naprawdę będziesz często korzystać.

Jeśli nie wykonujesz prac specjalistycznych i chcesz jedynie zajmować się drobnymi domowymi awariami, potrzebujesz najbardziej podstawowych narzędzi używanych do napraw, takich jak:

•młotek (dobrze jest mieć duży i mały),
•śrubokręt płaski i krzyżowy,
•wielofunkcyjne szczypce pomocne w cięciu, podtrzymywaniu i odkręcaniu,
•obcęgi do wyjmowania gwoździ,
•klucze płasko-oczkowe (najlepiej w kilku różnych rozmiarach).

Przydatne będą też takie akcesoria: latarka, miarka, poziomica (konieczna np. do równego zawieszenia półek), nożyk introligatorski (do cięcia tapet, kartonów, papieru i skóry).
Z elektronarzędzi na początek najbardziej przydatne będą:

•wiertarka (plus zestaw wierteł),
•wkrętarka,
•szlifierka.

Z biegiem lat możesz zainwestować też w takie narzędzia majsterkowicza jak opalarka (emituje strumień ciepłego powietrza, przydatna przy usuwaniu starych powłok lakierniczych, wyginania tworzyw, spawania termoplastów), polerka (do obróbki wykończeniowej), pilarka (do mechanicznego podziału drewna i innych tworzyw), tokarka (obrabiarka do brył obrotowych) albo wyrzynarka (do wycinania elementów, precyzyjnych wzorów, tworzenia dekoracji), frezarka (do wycinania otworów, rowków, gwintów itp.).

Gdy masz bardzo mało miejsca w warsztacie, postaw na urządzenia wielofunkcyjne. Wiertarko-wkrętarka zajmie mniej przestrzeni w szafce niż osobna wiertarka i wkrętarka. Możesz znaleźć też narzędzia do warsztatu takie jak wkrętaki z wymiennymi końcówkami. One także nie zajmują wiele miejsca, ale wymagają zachowywania lepszego porządku i dobrej organizacji przestrzeni (końcówki są nieduże i mogła się łatwo gubić). 

Organizacja warsztatu domowego – jakie meble i sposoby przechowywania

To, jak przechowuje się narzędzia, wpływa na wygodę pracy w warsztacie. Im bardziej złożone i liczniejsze jest jego wyposażenie oraz im bardziej różnorodne i fachowe rzeczy w nim wykonujemy, tym istotniejsze jest to, jak jest zorganizowany.

Przede wszystkim w warsztacie (jeśli jest w zaadaptowanym na te potrzeby garażu czy osobnym pomieszczeniu) musisz umieścić stół lub biurko. W małych przestrzeniach i pokojach wielofunkcyjnych, gdzie mamy tylko swój kącik do majsterkowania (np. w piwnicy, przybudówce, która jest też schowkiem czy w garażu, w którym trzymamy też auto) może być to rozkładany blat przytwierdzony do ściany. Należy jednak pamiętać, by mebel był solidny, stabilny i odporny na obciążenia (miał mocne nóżki). W końcu będziemy korzystać na nim też z cięższych urządzeń oraz i kłaść na nim obrabiane przedmioty.

Do przechowywania narzędzi do majsterkowania potrzebne będą też odpowiednie regały. Takie z otwartymi półkami sprawdzają się w przypadku narzędzi, z których często korzystamy i chcemy mieć do nich szybki dostęp. Warto jednak mieć też kilka zamykanych szafek na mniejsze narzędzia, akcesoria i preparaty (niektóre koniecznie muszą być przechowywane w ciemnym miejscu).

Szuflady przydają się na nakrętki, śrubki, gwoździe i inne małe elementy. Dobrze jest przy tym zadbać o organizację takich drobiazgów – kupić pojemniki z przegródkami. Wtedy uniknie się bałaganu.

Przydatna jest także tablica warsztatowa, na której można zawiesić narzędzia na ścianie. Można dokupić też specjalne pojemniki na małe przedmioty, które lubimy mieć pod ręką. Półki także mogą być dobrym pomysłem, jednak należy pamiętać, że muszą być wytrzymałe (urządzenia swoje warzą). Dobrze, by były drewniane i wyposażone we wsporniki techniczne o wysokiej odporności obciążeniowej.

Może się przydać także krzesło do biurka lub blatu roboczego. Zapomnij o modelach na kółkach – są niepraktyczne przy precyzyjnych pracach i niezbyt stabilne.

Przy wyborze mebli do warsztatu nie kieruj się głównie ich estetyką, a wytrzymałością. Są bardziej niż inne narażone na uszkodzenia mechaniczne i chemiczne, więc muszą być solidniejsze i wykonane z dobrych materiałów. Lepiej by było to np. drewno niż sklejka. Drewniane meble lepiej się starzeją i dłużej zachowają estetyczny wygląd. 

Sprzątanie domowego warsztatu – jak utrzymać go w czystości?

Tworząc domowy warsztat, warto pomyśleć także o tym, jak będziemy utrzymywać go w czystości. W wysprzątanym miejscu pracy nie tylko przyjemniej się majsterkuje, ale również łatwiej jest wszystko znaleźć. Porządek wpływa też na bezpieczeństwo pracy. Zalegające pyły mogą być przez nas wdychane i działać niekorzystnie na działanie układu oddechowego. Warto więc zainwestować w porządny odkurzacz do warsztatu dla majsterkowicza. Najwygodniejszy będzie tu model pionowy. Dlaczego? Nie zajmuje tak dużo miejsca, jak tradycyjny odkurzacz. Nie wymaga też wymiany worków. Wszystkie zanieczyszczenia trafiają do pojemnika, więc jeśli wciągniemy nim przy okazji jakąś małą śrubkę, łatwo ją odzyskamy. Co najważniejsze jednak jest urządzeniem akumulatorowym, a więc nie wymaga stałego podłączenia do prądu. To cenne, szczególnie gdy pracujemy w wolnostojącym garażu czy przybudówce. Nie trzeba wtedy ciągnąć przedłużacza z domu. Odkurzacze pionowe Bosch są jednym z ciekawszych rozwiązań tego typu – mają identyczne akumulatory (System Power for All), co narzędzia elektryczne Bosch, więc można z ich baterii korzystać wymiennie, co przekłada się praktycznie nieograniczony czas pracy. Sama wymiana akumulatorów jest też bardzo prosta (na klik). 

 

Odkurzacz pionowy Bosch

Dowiedz się więcej o odkurzaczach pionowych Bosch na sprawdzono.pl >>>  

To, co sprawia, że odkurzacz pionowy jest cenny w warsztacie, to również możliwość pracy pod różnymi kątami, dobra mobilność (bardzo lekki, bardzo poręczny, nieduży) oraz to, że nadają się do różnych powierzchni. Dzięki teleskopowej rączce można odkurzać też sufity czy ściany.

W warsztacie przydatne mogą być także inne narzędzia sprzątające np. myjka ciśnieniowa. Warto wyposażyć się też w silniejsze środki chemiczne. Zwykłe płyny nie poradzą sobie z plamami z olejów, klejów czy smarów. 

Advertisement

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom
Dodaj ogłoszenie