Podstawowa stopa procentowa Narodowego Banku Polskiego od marca 2015 roku nie uległy zmianie i są poziomie 1,5 proc., czyli najniższym w historii. Co jakiś czas pojawiają się spekulacje dotyczące jej obniżenia lub terminu, kiedy można spodziewać się podwyżek. Najbardziej prawdopodobne wydaje się jednak, że w tym, a być może także i w całym 2017 roku stopy procentowe nie zmienią się.
Dowiedz się: Jak wygląda procedura przeniesienie kredytu hipotecznego do innego banku
Odsetki z lokat maleją
Stopy procentowe NBP wpływają oczywiście na oprocentowanie lokat czy kredytów w ofertach banków. Choć nie jest to jedyny czynnik. Na przykład na wysokość odsetek z depozytów bankowych wpływ ma również zapotrzebowanie banków na kapitał czy konkurencja istniejąca na rynku. Niestety te czynniki w ostatnim czasie nie pomagały w oszczędzaniu. Akcja kredytowa co prawda rośnie, ale nieznacznie, a więc instytucje finansowe nie mają powodu, żeby rywalizować o nasze oszczędności. Poza tym na rynku jest coraz mniej banków, ponieważ słabsze instytucje są przejmowane przez silniejsze banki.
Warto przeczytać: Na zakup mieszkania trzeba więcej oszczędności. Rośnie wkład własny
W rezultacie, choć od marca 2015 roku stopy NBP nie uległy zmianie, to oprocentowanie lokat spadało. Jeszcze w kwietniu 2015 roku średnio wynosiło ono 1,91 proc., w sierpniu 2016 roku było to już tylko 1,61 proc. (wg danych NBP). Początkowo nie powodowało to jednak spadku zainteresowania lokatami. Od lutego 2016 roku wartość tych produktów o terminie do 2 lat zaczęła jednak maleć i we wrześniu była już o 6,1 mld złotych niższa niż w lutym.
Wzrosło oprocentowanie kredytów hipotecznych
Również w przypadku kredytów hipotecznych nastąpiły negatywne dla klientów zmiany oprocentowania. Według danych NBP ich średnie oprocentowanie wzrosło z 4,24 proc. w kwietniu 2015 r. do 4,48 proc. w sierpniu br. W tym przypadku głównymi przyczynami zmian było wprowadzenie podatku bankowego oraz wyższe koszty składek na BFG, wywołane upadłością SKOK-ów i SK Banku. Trzeba jednak dodać, że w tej sytuacji pogorszenie warunków oferty nie spowodowało spadku zainteresowania. Wartość kredytów hipotecznych udzielonych np. w pierwszej połowie 2016 r., jest o 5,3 proc. wyższa niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Ze względu na wyczerpanie pieniędzy na dopłaty z programu „Mieszkanie dla młodych", drugie półrocze może jednak nie być już tak dobre.
Oprocentowanie kredytów konsumpcyjnych spadło, ale...
Teoretycznie dobrą informacją jest spadek oprocentowania kredytów konsumpcyjnych z 8,6 proc. do 7,79 proc. W rzeczywistości koszt takich zobowiązań niemal się nie zmienił w porównaniu z kwietniem 2015 r. Spadek oprocentowania został bowiem zrekompensowany wzrostem prowizji i innych kosztów. Dane NBP pokazują, że rzeczywiste oprocentowanie, które uwzględnia wszystkie koszty, nie zmieniło się w porównaniu z kwietniem 2015 r. W tym przypadku wartość udzielonych kredytów również rośnie, jednak tempo wzrostu w tym roku jest jeszcze niższe. Według BIK, w pierwszym półroczu ich wartość była tylko o 1,3 proc. wyższa niż przed rokiem. Niestety nic nie wskazuje więc na to, aby w najbliższym czasie poprawiła się oferta lokat czy kredytów.
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?