Nauczyciel musi pracować w trakcie przerwy wielkanocnej czy ma wtedy wolne? Zobacz, co na ten temat mówią przepisy

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Czy czwartek i piątek przed świętami oraz wtorek po świętach to dni wolne dla nauczycieli?
Czy czwartek i piątek przed świętami oraz wtorek po świętach to dni wolne dla nauczycieli? freepik
Czas pracy nauczyciela jest inny niż reszty pracowników. W związku z rozpoczynającą się przerwą wielkanocną w szkole można postawić sobie pytanie, czy wolne dni mają nie tylko uczniowie, ale także nauczyciele. Przyglądamy się bliżej przepisom i sprawdzamy, czy i jak pracują nauczyciele w trakcie wiosennej przerwy.

Spis treści

Wolne dni w szkołach z okazji Wielkanocy

Przypomnijmy, że – zgodnie z rozporządzeniem w sprawie organizacji roku szkolnego – wiosenna przerwa świąteczna rozpoczyna się w czwartek poprzedzający święta i kończy w najbliższy wtorek po świętach (§ 3. ust. 3). W związku z tym w 2024 roku uczniowie na przerwę udają się 28 marca, a do szkół wracają 3 kwietnia.

Nauczyciel ma wówczas wolne? Czy musi zapewnić uczniom opiekę, w momencie gdy rodzic pracuje i nie ma jak się zająć dzieckiem? Okazuje się, że nie ma jasnych przepisów, które regulowałyby tę kwestię. Sprawdźmy, jak to wygląda w praktyce szkolnej oraz w opinii ekspertów.

Nauczyciel musi pracować w czasie przerwy wielkanocnej?

Przerwy świąteczne to czas wolny od zajęć dydaktycznych, ale nie czas wolny od pracy. Mowa oczywiście o czwartku i piątku przed Wielkanocą, ponieważ Poniedziałek Wielkanocny jest świętem i nie można wówczas wymagać od nauczycieli wykonywania obowiązków służbowych.

W przeciwieństwie do dodatkowych wolnych dni od zajęć ogłaszanych przez dyrektora szkoły (tzw. dni dyrektorskie), ustawodawca nie zawarł normatywnego obowiązku organizacji zajęć opiekuńczych w szkole w okresie przerw świątecznych. Nie jest więc prawdą, że dyrektor jest zobowiązany do zorganizowania takich zajęć – jak podkreśla Dariusz Skrzyński, prawnik i specjalista od prawa oświatowego. Dyrektor ma taką możliwość, ale nie obowiązek.

– Skoro rozporządzenie milczy na temat obowiązku organizowania zajęć wychowawczo-opiekuńczych w okresach przerw świątecznych, o których mowa w § 3 ust. 1 pkt 1 i 3 […] to należy podkreślić, że błędna jest tym samym interpretacja, jakoby wystąpienie przerwy świątecznej automatycznie generowało obowiązek organizacji zajęć opiekuńczych po stronie szkoły – czytamy w opracowaniu przygotowanym przez podkarpacki oddział ZNP.

Nauczyciele pracują w czasie przerwy wielkanocnej. Ale nie wszyscy

Z rozmów z dyrektorami i nauczycielami wynika, że najczęstszą praktyką szkolną w tym zakresie jest zbieranie informacji od rodziców, czy jest potrzeba, by zorganizować zajęcia opiekuńcze dla uczniów. Jeśli dyrektor otrzyma taką informację, może zorganizować opiekę dla dzieci, które jej wymagają.

– Jeżeli dyrektor, po dokonaniu rozpoznania wśród rodziców, ustali, że istnieje zapotrzebowanie na realizację zajęć opiekuńczych w okresie przerwy świątecznej, wówczas może wydać nauczycielom polecenie zobowiązujące ich do obecności w szkole w celu zabezpieczenia realizacji tychże zajęć. Natomiast jeżeli takiego zapotrzebowania nie będzie, dyrektor szkoły nie ma obowiązku organizowania zajęć opiekuńczych w okresie przerwy świątecznej, gdyż […] rozporządzenie nie zawiera takiego obowiązku – czytamy dalej w informacji ZNP.

W związku z tym niektórzy nauczyciele mogą zostać zobowiązani do zapewnienia opieki uczniom w czwartek i piątek przed Wielkanocą oraz we wtorek po świętach. Jest to praktyka częstsza w szkołach podstawowych (gdzie są młodsi uczniowie, którzy takiej opieki potrzebują) oraz rzadko spotykana w szkołach średnich (do których uczęszczają nastolatkowie).

Warto jednak podkreślić, że zapewnienie opieki uczniom w czasie przerwy świątecznej powinno odbywać się w drodze ustalenia dyżurów poszczególnych nauczycieli w określonych godzinach i dniach po uzgodnieniu tej kwestii z radą pedagogiczną – jak zaznacza prawnik Dariusz Skrzyński. Jednocześnie należy pamiętać, by organizacja tych dyżurów uwzględniała zasadę równego rozłożenia obowiązków, co wynika z zasady przeciwdziałania dyskryminacji w zatrudnieniu.

Dyrektor może więc – zgodnie z kompetencjami ustalonymi w ustawie Prawo oświatowe (art. 68 ust. 1 pkt 1) – takie zajęcia zorganizować, a nauczyciel, jak czytamy w komunikacie ZNP „jest zobowiązany do realizacji takich zajęć lub czynności, jeżeli zostaną one przez dyrektora zarządzone, gdyż przerwa świąteczna nie jest dla niego okresem urlopu wypoczynkowego”.

Praca nauczyciela w przerwie świątecznej a godziny ponadwymiarowe

Nauczyciel za pracę w czwartek i piątek przed Wielkanocą nie otrzymuje dodatkowego wynagrodzenia, nie jest to bowiem traktowane jako praca w godzinach ponadwymiarowych czy nadliczbowych.

– Dyżury opiekuńcze podczas przerwy świątecznej, o ile zostaną zarządzone przez dyrektora szkoły, są zajęciami opiekuńczymi wynikającymi z celów statutowych szkoły – podkreśla Krzysztof Lisowski, prawnik.

Przerwa świąteczna dla nauczycieli w przedszkolach

Inaczej sytuacja wygląda w przedszkolach, które są placówkami nieferyjnymi. Tam dzieci mają prawo do opieki w ciągu całego roku szkolnego z wyjątkiem przerw ustalonych przez organ prowadzący, w związku z tym nauczycielom przedszkolnym przysługują dni wolne, ale w święta, w przypadku Wielkanocny jest to Poniedziałek Wielkanocny.

Źródła:

  • Ustawa z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe;
  • Rozporządzenie ministra edukacji narodowej z dnia 11 sierpnia 2017 r. w sprawie organizacji roku szkolnego;
  • „Praca nauczycieli w okresie przerw świątecznych, ferii i dodatkowych dni wolnych od zajęć”, Związek Nauczycielstwa Polskiego, oddział podkarpacki;
  • M. Sewastianowicz, „Przerwa świąteczna to nie urlop nauczyciela – harmonogram ustala dyrektor” [w:] prawo.pl;
  • D. Skrzyński, „Opieka nad uczniami w czasie zimowej przerwy świątecznej” [w:] portaloswiatowy.pl.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie.Obserwuj
StrefaEdukacji.pl
!

Podpowiadamy czego życzyć bliskim z okazji świąt wielkanocnych.

Życzenia wielkanocne. Krótkie, mądre, religijne i śmieszne w...

od 7 lat
Wideo

Polacy badają kosmos

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji