Najpopularniejsze rośliny pnące — odmiany epipremnum i inne kwiaty pnące

Materiał informacyjny hortorus.pl
Przygotowaliśmy dla Ciebie zestawienie najpopularniejszych roślin pnących, które ozdobią wnętrze domu, mieszkania a także świetnie poradzą sobie w biurach. Poznaj epipremnum, filodendrona i scindapsusa, pośród których znajdziemy gatunki świetnie rosnące na stanowiskach bardzo jasnych, a także całkiem cienistych.

Epipremnum — najpopularniejsza roślina pnąca

Najpopularniejsze rośliny pnące — odmiany epipremnum i inne kwiaty pnące

Najbardziej rozpowszechniony gatunek epipremnum, to epipremnum aureum, czyli złociste. Przydomek ten zawdzięcza żółto-złotym przebarwieniom na liściach, których jest tym więcej, im bardziej słoneczne stanowisko. Ta szybko rosnąca i prosta w uprawie roślina uprawiana przy podporach potrafi produkować olbrzymie liście. Jeśli zdecydujesz się na formę zwisającą luzem z doniczki, liście będą mniejsze. Ogromną zaletą tych roślin jest fakt, że nadają się niemalże na każde stanowisko uprawy, zarówno jasne, jak i półcieniste a nawet zacienione. Wystarczy mu jakikolwiek dostęp do światła słonecznego. Epipremnum występuje w wielu atrakcyjnych odmianach barwnych przyjmujących różne kształty i tekstury liści. Najpopularniejsze odmiany tego gatunku to marble queen, n’joy, neon, cebu blue oraz variegata. Wszystkie są łatwe w uprawie i odporne na różne warunki, jednak należy pamiętać, że odmiany o większym udziale koloru białego potrzebują dostępu do większej ilości światła.

Poznaj najlepsze sposoby na uprawę monstery deliciosy.

Wymagania do uprawy epipremnum

Epipremnum nie ma zbyt wiele wymagań związanych z pielęgnacją. Do najważniejszych należą: rzadkie lecz obfite podlewanie, wilgotność powietrza na poziomie minimum 40%, przepuszczalne, lekkie i oddychające podłoże oraz stanowisko z jakimkolwiek dostępem do światła słonecznego. Szybko rośnie i niezwykle łatwo można je rozmnożyć poprzez sadzonki pędowe. Dzięki temu możemy uzyskać bardzo gęstą, imponującą roślinę, lub kilka mniejszych egzemplarzy, którymi zazielenimy ciemniejsze kąty w pokoju.

Filodendron sercolistny

Najpopularniejsze rośliny pnące — odmiany epipremnum i inne kwiaty pnące

Filodendron sercolistny to jeden z najpopularniejszych przedstawicieli swojego gatunku. Jest niezwykle prosty w uprawie, rośnie szybko i posiada wiele barwnych odmian, takich jak pstrokaty brasil, welwetowy micans, wielobarwny cream splash, sercokształtny scandens czy energetyczny lemon lime. Odmiany te świetnie się ze sobą komponują i można posadzić je w jednej doniczce, tworząc jeszcze ciekawszy efekt kolorystyczny. Roślina ta idealnie nadaje się do uprawy w formie wiszącej, tworząc gęste, zielone, lub zielono-limonkowe kule. Niesamowicie szybko rośnie i bardzo łatwo można ją rozmnożyć wykonując sadzonki pędowe.

Przeczytaj artykuł “Strelicje i helikonie - uprawa i pielęgnacja”.

Wymagania w uprawie roślin pnących — filodendronów

Do wymagań pielęgnacyjnych filodendronów zaliczają się: rzadsze lecz obfitsze podlewanie, wilgotność powietrza na poziomie minimum 40% oraz przepuszczalne, lekkie i oddychające podłoże. Rośliny najlepiej rosną na stanowiskach ze sporą ilością światła rozproszonego, ale poradzą sobie także w ciemniejszych zakątkach. Nie są jednak aż tak odporne na małą ilość światła jak epipremnum.

Scindapsus — co warto wiedzieć o tej roślinie?

Najpopularniejsze rośliny pnące — odmiany epipremnum i inne kwiaty pnące

Scindapsusy to wciąż zyskująca na popularności grupa roślin, występująca w wielu odmianach, które w większości charakteryzują się srebrzystą barwą liści. Podobnie jak poprzednicy, jest rośliną bardzo łatwą w uprawie. Świetnie odnajduje się na każdym stanowisku, o ile nie będzie narażone na bezpośrednią operację słoneczną oraz całkowitą ciemność. Często polecana jest na ciemniejsze stanowiska, ponieważ dobrze sobie na nich radzi, oraz optycznie rozjaśnia je srebrzystą barwą liści. Scindapsusy charakteryzują się grubymi, mięsistymi liśćmi, co pozwala im dobrze znosić niższą wilgotność powietrza wokół nich. W sezonie wzrostu z pewnością docenią regularne nawożenie nawozami do roślin zielonych z kompleksowym składem bogatym w mikro i makroskładniki. Najpopularniejsze odmiany tej rośliny to argyraeus, trebie, silver ann, oraz nieco rzadziej spotykane, często określane kolekcjonerskimi moonlight i dark form.

Wymagania w uprawie scindapsusa

Do wymagań pielęgnacyjnych scindapsusa zalicza się rzadsze, lecz obfite podlewanie, wilgotność powietrza na poziomie minimum 30% oraz przepuszczalne, lekkie i oddychające podłoże. Zwłaszcza u roślin rosnących na ciemniejszych stanowiskach należy uważać z podlewaniem, ponieważ ich zapotrzebowanie na wodę jest obniżone.

Jakie kwiaty pnące w cieniu?

Wszystkie wymienione w tym artykule pnącza dobrze poradzą sobie na ciemniejszych stanowiskach. Należy jednak pamiętać, że odmiany o liściach pstrych, z dużym udziałem bieli potrzebują nieco więcej światła. Jeżeli na białych fragmentach zaczną pojawiać się brązowe plamy, oznacza to iż roślinę należy przestawić w jaśniejsze miejsce. Pnączami, które dobrze rosną w ciemniejszych miejscach są także hoje, których dodatkowym walorem są pachnące kwiaty.

Jak prowadzić pnącza w domu?

Pnącza dobrze prezentują się zwłaszcza w oryginalnej donicy zamocowanej na ścianie lub w wiszącym koszu czy makramie umieszczonej pod sufitem. Zawieszone w oknie w niedługim czasie mogą zwieszać się aż do podłogi. Pnącza można także poprowadzić wokół ramy drzwi, obrazu czy lustra, lub po sznurkach rozpiętych pod sufitem, uzyskując dżunglowy efekt. Jeżeli chcemy postawić pnącze w przestrzennym salonie, świetnie prezentować się będzie epipremnum rosnące gęsto przy wysokim paliku. Roślina w krótkim czasie całkowicie go zarośnie i będzie tworzyć wielkie, wybarwione liście.

Jak sadzić rośliny pnące?

Większość pnączy nie wymaga częstego przesadzania i może tworzyć bardzo długie pędy nawet w małej doniczce. Zabieg ten najlepiej wykonywać wiosną, do doniczki o rozmiar większej, wybierając ziemię przepuszczalną, lekką i zasobną. Warto pamiętać, że pnącza w szybkim tempie produkują dużo masy zielonej, która przewieszając się z doniczki może doprowadzić do jej przewrócenia. Zarówno doniczki jak i paliki powinny być solidne, aby utrzymać ciężar rośliny. Przesadzając roślinę i mocując ją na nowym paliku często pędy nie chcą się układać i wyglądają na nieuporządkowane. Jednak po kilku dniach roślina układa liście dachówkowato w stronę światła i ładnie zasłania puste miejsca, a całość uzyskuje spójny wygląd.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom