Na rynku mieszkaniowym PRL wciąż żywy

redakcja.regiodom, Emmerson S.A.
Mieszkania z PRLNa rynku mieszkaniowym PRL wciąż żywy
Mieszkania z PRLNa rynku mieszkaniowym PRL wciąż żywy Emmerson S.A.
Narodowy Spis Powszechny przeprowadzony w 2011 roku dostarczył dużo wiedzy temat typu oraz wieku naszych domów i mieszkań.

Z danych dowiadujemy się, że oprócz Pałacu Kultury i Nauki oraz gierkówki, w spadku po poprzednim ustroju otrzymaliśmy ogromny zasób mieszkaniowy. I to właśnie on po dziś dzień stanowi większość w strukturze polskich domów i mieszkań. 

Wiek domów i mieszkań Polaków

Jedną z kluczowych informacji gromadzonych podczas zeszłorocznego Narodowego Spisu Powszechnego był wiek naszych domów i mieszkań. Dzięki tej żmudnej i pracochłonnej operacji otrzymaliśmy wiarygodne dane, które trudno podważyć stosując mniej zaawansowane metody badawcze.

Cały krajowy zasób mieszkaniowy podzielony został na trzy kategorie obejmujące budynki wybudowane:

  • przed wojną,
  • w okresie 1945–1989,
  • po utworzeniu III RP.

Z zestawienia wynika, że zarówno w całym kraju jak i niemal we wszystkich województwach budynki datowane na okres między 1945 a 1989 r. stanowią zdecydowanie dominującą kategorię. Jeśli chodzi o całą Polskę, jest to 56% zasobu. Interesujące, że mimo dynamicznego rozwoju budownictwa mieszkaniowego po 1989 r. najnowszy zasób jest wciąż mniejszy od tego, który powstał jeszcze przez II wojną światową.

Struktura wiekowa zasobu mieszkalnego stanowi dobrą lekcję XIX i XX-wiecznej historii naszego kraju. Województwa ściany zachodniej (dolnośląskie, lubuskie, zachodniopomorskie) charakteryzuje wysoki udział zabudowy przedwojennej. Przed I wojną światową województwa te należały do obszaru zaboru niemieckiego dzięki czemu budowano tam solidnie i dlatego wiele z przedwojennych budynków stoi do dziś.

Z kolei na ścianie wschodniej widoczne było wyraźne niedoinwestowanie. Budowano tanio i nietrwale i dopiero po 1945 r. intensywniej zaspokajano potrzeby mieszkaniowe miejscowej ludności. W konsekwencji województwa podkarpackie, lubelskie czy świętokrzyskie cechuje obecnie bardzo wysoki udział zabudowy z okresu PRL. 

Struktura wiekowa polskiego zasobu rynku mieszkaniowego

 

Na rynku mieszkaniowym PRL wciąż żywy

_ _Zobacz również: Czy monitoring we wspólnocie mieszkaniowej narusza prywatność 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom