Firmę prowadzi od 15 lat. Tuż po szkole wyjechał na Zachód. Doświadczenie w zawodzie dekarza zdobywał we Frankfurcie. Wrócił do kraju, gdzie uzyskał dyplom czeladniczy, potem mistrzowski i założył własną firmę. Obecnie zatrudnia 20 osób.
- Doświadczenie zdobyte w Niemczech pozwoliło mi wprowadzić w firmie nowe technologie i produkty, wówczas jeszcze rzadko spotykane w Polsce - mówi Henryk Labisz, który drugi raz z rzędu otrzymał tytuł Superdekarza w Opolskiem. - Dachówka ceramiczna w Polsce dopiero się pojawiała.
Henryk Labisz uważa, że dziś polskie, a szczególnie opolskie firmy dekarskie (z których wiele powstało w taki sam sposób jak jego - na bazie zdobytego za granicą doświadczenia) nie odstają jakością wykonania i używanych produktów od tych zagranicznych.
Zobacz: Kiedy odśnieżać dach
Jak poznać dobrego dekarza?
– Po jego realizacjach i rozmowie z nim, na temat konkretnego projektu. Ważna jest też rekomendacja zadowolonego klienta – uważa superdekarz z Opolszczyzny. To jego firma Dacher wykonała dach i elewację nowego hotelu Arkas w podopolskim Prószkowie, zabytkowego kościoła w Chrząszczycach czy kamienic na ulicy Katedralnej i Powstańców Śląskich w Opolu.
W pracy Henryk Labisz kieruje się dewizą, że co najtańsze, to niekoniecznie najlepsze. - Stajemy czasami do przetargów na realizacje ciekawych inwestycji, ale trudno nam wygrywać, gdy najważniejszym kryterium jest cena - przyznaje właściciel firmy "Dacher". - Żeby dać kilkuletnią gwarancję na nasze dachy, polecamy też sprawdzone produkty, które niekoniecznie są najtańsze. Klient musi pamiętać, że dach składa się z kilkudziesięciu elementów i wszystkie one muszą do siebie pasować, żeby konstrukcja spełniała swoje zadanie - wyjaśnia.
Superdekarz zapewnia, że najważniejsze dla niego jest zadowolenie klienta, który widząc dach, mówi, że właśnie o to mu chodziło i nic by w nim nie zmienił. Dlatego wykonawca dokładnie analizuje projekt i omawia wszelkie detale z klientem, żeby nie doszło do nieporozumienia.
Dziś projektanci z fantazją podchodzą do domów
Na pokrycie dachowe proponują nie tylko popularną dachówkę czy blachę w różnych kolorach ale i np. gonty bitumiczne. Najnowszy trend w budownictwie mieszkaniowym to dachy łączone – płaskie ze spadzistymi. To prawdziwe wyzwanie dla dekarzy – żeby wykonać je tak, aby nie przeciekały na łączniach powierzchni.
W 2011 r. Henryk Labisz rozwinął firmę. Do części usługowej dołączył Centrum Budowlano-Dekarskie, w którym klienci mogą się zaopatrywać w materiały. Stworzył też centrum szkoleniowe dla dekarzy. - Prowadzenie sprzedaży pozwala mi na bezpośredni dostęp do produktów, co ograniczy koszty i czas ich pozyskania - tłumaczy Henryk Labisz.
Temu samemu służy też centrum szkoleniowe. Pracownicy firmy Dacher (większość z nich jest z nią związana od lat) na miejscu przygotowuję część elementów do budowy dachu, które potem łącza na placu budowy. To zdaniem właściciela firmy pozwala na uzyskanie odpowiedniej jakości prac i oszczędzenie czasu. - Na placu budowy nie zawsze jest miejsce na zainstalowanie naszych maszyn - wyjaśnia.
W konkursie na superdekarza, organizowanym przez firmę Monier Brass, brana była głównie pod uwagę ilość produktów tej firmy wykorzystywanych przez dekarzy, udział w szkoleniach oraz jakość wykonanych usług sprawdzana przez ekspertów firmy.
Monier Braas zapowiada też, że wkrótce rozpocznie proces certyfikacji dekarzy, do którego zaprosi
najlepszych, najbardziej doświadczonych uczestników programu Superdekarz.
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?