Minimalistyczne rynny - najmodniejsze na dachu

Materiał informacyjny Galeco

Rynna kwadratowa, rynna ukryta, rynna bezokapowa, rynna za maskownicą - choć nazw wiele, to systemjeden: Galeco BEZOKAPOWY. Tajemnice tego pionierskiego w skali światowej systemu odkrywa przed nami DAMIAN DYLEWSKI, doradca techniczno-handlowy Galeco

- Rynna to jeden z najważniejszych elementów systemuGaleco BEZOKAPOWY...

- To prawda. Jej zadaniem jest nie tylko odbiór wody, ale także przetransportowanie jej do pionu spustowego. Prostokątny profil, o polu przekroju 100 cm2, jest porównywalny z systemem półokrągłym, określanym mianem systemu przemysłowego, czyli 150 mm. To kompromis między przepustowością a estetyką. Wywinięcie przednie jest skierowane na zewnątrz, co umożliwia montaż maskownicy w taki sposób, aby nie było widoczne odkształcenie w miejscu występowania haka doczołowego. Sam profil rynny jest bardzo uniwersalny i możemy go zastosować aż do trzech systemów rynnowych: Galeco BEZOKAPOWY, Galeco STAL2 z maskownicą oraz Galeco STAL2 bez maskownicy.

- Jakie zadanie do spełnienia ma hak doczołowy?

- To element niezbędny do stabilnego osadzenia i wypoziomowania rynny. Hak doczołowy do maskownicy zapewnia stabilizację i trwałość montażu. Dzięki niemu z łatwością wypoziomujemy rynny, co jest niezwykle ważne dla zachowania estetyki (tylko w przypadku prawidłowego montażu maskownica będzie cieszyła nasze oczy). Jest to system uniwersalny, umożliwia bowiem montaż maskownicy doczołowej (do Galeco BEZOKAPOWY), a także podsufitkowej (do Galeco STAL2).

- Nie można też zapomnieć o specjalnym pasie podrynnowym…

- Do jego zadań należy „obróbka gzymsu” i zabezpieczenie elewacji. Jest też swego rodzaju „parapetem” dla rynny. To element zabezpieczający i zamykający cały system od spodu. Jego głównym zadaniem jest wyłapanie kropel wody i bezpieczne wyprowadzenie ich na zewnątrz poza lico elewacji.

- Skoro system jest szczelny, to skąd biorą się owe krople?

- Rynna jest oczywiście szczelna, nie unikniemy jednak kondensacji pary wodnej. Kondensat, czyli wytrącanie skroplin, to nieodłączne zjawisko na skraju połączenia różnych elementów wystawionych na działanie warunków atmosferycznych. Aby skropliny nie podciekały na elewację, przeciwdziała temu minimalna odległość kapinosa pasa podrynnowego względem lica elewacji. Zalecamy minimum 1,5-2 cm.

- Maskownica…

- …to jedyny element systemu widoczny w pełnej krasie. Osadzana jest na wywinięciu rynny i mocowana - na zatrzask - na hakach. Poszczególne części na jej długości łączone są przez pióro-wpust. Gdy zostaną prawidłowo zamocowane, zapewnią odpowiednią wentylację przestrzeni między rynną a pasem podrynnowym - niezbędną dla odparowania wspomnianych wcześniej skroplin kondensatu.

- Co wyróżnia Galeco BEZOKAPOWY od innych systemów?

- Jego całkowita grubość wynosi tylko 16 cm!

- To ważne?

- Bardzo ważne. Każdy centymetr ma duże znaczenie. Na przykład przy murze o grubości 24 cm i murłacie 16 x 16 cm oraz dociepleniu 20 cm nie ma obawy, że będziemy zmuszeni przesuwać całość więźby, aby zmieścić system rynnowy wylicowany z elewacją.

- Pion spustowy też ukryty jest w murze. Nie grozi to powstaniem tzw. mostków cieplnych?

- Nasz system został tak zaplanowany, aby maksymalnie zniwelować mostki cieplne, które generują rury spustowe montowane wewnątrz elewacji. Podam taki przykład. Zwykła rura spustowa o średnicy 11 cm (do tego po 1 cm po obwodzie rury - x2 - dla zapewnienia przestrzeni wentylacyjnej oraz minimum 2 cm maskowania) wymaga wygospodarowania co najmniej 15 cm! To ogrom przestrzeni zabieranej na rzecz pustki powietrznej. W elewacjach o grubości docieplenia 20 cm jest to prawie nie do zniwelowania. W ten sposób powstaje mostek termiczny liniowy na całej długości pionu spustowego.

- W Galeco BEZOKAPOWYM tak się nie dzieje?

- Nie. Pod ten system przygotowaliśmy specjalną rurę spustową. Do 70 mm dorzucamy po 1 cm po jej obwodzie (x2) dla zapewnienia przestrzeni wentylacyjnej, a także minimum 2 cm na maskowanie. To 11 cm. W ten sposób zyskujemy aż 4 cm, co przy elewacji grubości 20 cm daje nam 9 cm na zastosowanie np. płyty PIR, która całkowicie wyeliminuje mostek cieplny albo w najgorszym przypadku zredukuje go do minimum.

- Pion spustowy, aby można było go zamontować w elewacji, musi więc być bardzo szczelny!

- To prawda. Dlatego rury spustowe muszę być bezszwowe, a to jest możliwe tylko wtedy, gdy wybierzemy jednorodne rury PVC. Ich łączenie na długości również musi być szczelne, to zaś zapewnia tylko kielichowa mufa z uszczelką. Widać więc, że system Galeco BEZOKAPOWY został opracowany z myślą o każdym aspekcie budowli.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom
Dodaj ogłoszenie