Miłek wiosenny – piękna roślina pod ścisłą ochroną, ale w ogrodzie można ją mieć

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Miłek wiosennyMiłek wiosenny, chociaż delikatnie wygląda, jest generalnie odporny na choroby i szkodniki.
Miłek wiosennyMiłek wiosenny, chociaż delikatnie wygląda, jest generalnie odporny na choroby i szkodniki. Jarosław Mikietyński
Zielarze i znachorzy tak eksploatowali miłka wiosennego, że ten musiał wreszcie zostać objęty ochroną. Przedstawiamy tę roślinę.

Miłek wiosenny to bylina, która zwykle kwitnie na przełomie kwietnia i maja (niekiedy zaczyna już w marcu), a kwitnie nawet przez 5–6 tygodni. Ma duże żółte lub złotożółte kwiaty. Ma również soczyście zielone, pierzaste liście, z daleka przypominające liście kopru.

Polecamy równieżDziewięćsił bezłodygowy w ogrodzie i jego lecznicze właściwości

Miłek wiosenny ściśle chroniony

Miłek wiosenny dorasta przeważnie do 30–40 centymetrów wysokości. – Roślina znajduje się pod ścisłą ochroną gatunkową, co oznacza, że nie wolno jej zrywać w miejscach, stanowiących jej naturalne siedlisko – wyjaśnia Jarosław Mikietyński, ogrodnik Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. – Miłek wiosenny jest spotykany w całej Europie, lecz występuje w coraz mniejszych ilościach.

Przeczytaj: **

Narcyz – wiosenny kwiat, który lubi samotność 

**

Właściwości lecznicze

Dziesiątki lat temu miłek wiosenny był popularną rośliną. Zielarze i znachorzy doceniali jego właściwości lecznicze. Na bazie tej rośliny przygotowywali herbatkę (i tzw. nalewkę miłkową), która pomagała m.in. na choroby serca, zapobiegała miażdżycy i działała uspokajająco, przeciwobrzękowo oraz moczopędnie. Bylinę upodobali sobie również miłośnicy pięknych kwiatów, którzy niemal masowo zrywali miłka i komponowali z niego bukiety. To spowodowało, że gatunek stał się zagrożony. Z tego też względu został objęty wspomnianą ochroną.

Miłek wiosenny w ogrodzie

Jego atrakcyjny wygląd sprawia, że ogrodnicy chętnie uprawiają go w swoich ogrodach, wykorzystując go choćby na rabaty albo przy ogródkach skalnych. Robią to tym chętniej, że bylinie raczej nie zagrażają ani szkodniki, ani choroby. Co ważne, rośliny otrzymane z nasion zakwitają dopiero po około 3 lub 4 latach.

– Miłek wiosenny preferuje stanowiska ciepłe i nasłonecznione, choć półcień też nie powinien mu zaszkodzić. Stanowisko powinno być osłonięte od wiatru. Miłek wiosenny lubi umiarkowane podlewanie – dodaje Mikietyński. – Służy mu pulchna, przepuszczalna gleba z dużą ilością wapnia.

Miłek wiosenny wygląda na dosyć delikatną roślinę, ale umie przeżyć w jednym miejscu kilkadziesiąt lat, jeżeli ma zapewnione odpowiednie warunki. Nie lubi być natomiast przesadzany. Zbyt obfite podlewanie także może mu zaszkodzić.

Kiedy miłek staje się niebezpieczny

Bylina ta, chociaż wykazuje właściwości lecznicze, może okazać się trująca. – Ziele miłka wiosennego ma silne działanie, więc przekroczenie dozwolonej dawki może powodować u człowieka nudności, wymioty i inne objawy zatrucia – kontynuuje nasz rozmówca. – Wówczas miłek, zamiast dobroczynnie wpływać na pracę serca, będzie spowalniał jego akcję.

To też cię zainteresujeKonwalia przyciąga zapachem, ale może być trucizną 

Tego o miłku nie wiedziałeś

Z miłkiem (po łacinie: adonis) związana jest legenda. Ares, grecki bóg wojny, dowiedział się, że bogini Afrodyta, z którą ma romans, zakochała się w pięknym Adonisie. Zazdrosny i rozwścieczony Ares nasłał na młodzieńca strasznego odyńca, który go śmiertelnie zranił w udo. Z rany kapała krew, a gdy krople spadały na ziemię, wyrastały piękne kwiaty, które nazwano adonisami, czyli miłkami. To zrozpaczona bogini Afrodyta zamieniła krople krwi w kwiaty, bolejąc nad cierpieniem ukochanego. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom