Mieszkanie Plus wkrótce przyspieszy? Krajowy Zasób Nieruchomości zyska nowe możliwości zdobywania gruntów pod zabudowę

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Nowelizacja ustawy o KZNW ramach programu Mieszkanie Plus powstało dotąd mniej niż 500 mieszkań – wkrótce jednak może to się zmienić.
Nowelizacja ustawy o KZNW ramach programu Mieszkanie Plus powstało dotąd mniej niż 500 mieszkań – wkrótce jednak może to się zmienić. 123RF
Krajowy Zasób Nieruchomości, który gospodaruje gruntami pod Mieszkanie Plus, ma wkrótce otrzymać nowe uprawnienia. Nowelizacja ustawy o KZN powinna wejść w życie już w przyszłym roku. Czy realizacja programu Mieszkanie Plus wreszcie przyspieszy?

Program Mieszkanie Plus może stać się wkrótce łatwiejszy w realizacji. Stały Komitet Rady Ministrów rozpatruje właśnie projekt nowelizacji ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości, który ma ułatwić tej instytucji zdobywanie gruntów pod zabudowę mieszkaniową. Co się zmieni?

Krajowy Zasób Nieruchomości – bank ziemi pod Mieszkanie Plus

Przypomnijmy, że Krajowy Zasób Nieruchomości to działająca od 2017 roku instytucja zarządzająca gruntami Skarbu Państwa. Jej głównym celem jest obrót gruntami pod budownictwo mieszkaniowe, w tym w ramach programu Mieszkanie Plus. KZN może zarówno pozyskiwać, jak i sprzedawać działki budowlane, a działania instytucji mają sprzyjać powstawaniu w Polsce przystępnych cenowo mieszkań na wynajem (w tym z opcją dojścia do własności).

Przeczytaj: Krajowy Zasób Nieruchomości. Jak może pomóc osobom bez mieszkania?

W praktyce jednak KZN napotyka duże trudności w realizacji swoich zadań. Choć rozmaite instytucje (takie jak np. PKP) miały za darmo przekazywać swoje grunty do Zasobu, mało która się na to decydowała, przez co KZN miał problem ze zdobywaniem działek pod zabudowę. Co więcej, KZN obowiązują spore ograniczenia w obrocie nieruchomościami gruntowymi, a dodatkowych problemów przysparza rozbudowana biurokracja. W efekcie program Mieszkanie Plus nadal realizowany jest bardzo powoli. Do dnia 9.11.2018 r. do użytku oddano tylko 480 mieszkań w całej Polsce.

Nowelizacja ustawy o KZN – co się zmieni?

Przygotowany przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju projekt nowelizacji ustawy o KZN ma rozwiązać te problemy. Zapowiadane zmiany mają uprościć rozmaite procedury, a także dać Krajowemu Zasobowi Nieruchomości nowe możliwości działania. Najważniejsze propozycje zmian to:

  • możliwość wnoszenia przez KZN nieruchomości do spółek z innymi podmiotami niż samorządy,
  • możliwość udostępnienia nieruchomości na podstawie umowy o partnerstwie publiczno-prywatnym,
  • ułatwienie sporządzania wykazów nieruchomości,
  • wprowadzenie odpłatności za grunty przejęte od KOWR i AMW.

Pomysły te warto pokrótce omówić. Pierwsze dwie propozycje zmian mają dać KZN więcej możliwości w obrocie posiadanymi gruntami. Dotąd Zasób mógł wchodzić w spółki tylko z samorządami, co znacząco utrudniało realizację inwestycji budowlanych. Po zmianach KZN zyska możliwość udostępniania gruntów wszystkim zainteresowanym spółkom. Powinno to zachęcić inwestorów do wchodzenia w spółki z KZN i budowania na udostępnionych działkach domów oraz mieszkań.

Zobacz atrakcyjne mieszkania do wynajęcia na stronie albo pobierz aplikację Gratki

Uproszczenie wykazów nieruchomości ma z kolei uprościć zbędną biurokrację. Po wejściu w życie nowelizacji rozmaite instytucje nie będą już musiały ujmować w wykazach nieruchomości, których nie da się przeznaczyć pod zabudowę mieszkaniową (bo to np. zbiorniki wodne lub drogi). Dzięki temu KZN będzie mógł szybciej zweryfikować, jakie grunty może pozyskać.

Ostatni pomysł – odpłatność – ma zachęcić instytucje takie jak Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa oraz Agencja Mienia Wojskowego do przekazywania Krajowemu Zasobowi Nieruchomości działek. Dotąd instytucje te miały przekazywać grunty za darmo, trudno więc się dziwić, że robiły to niechętnie. Nowelizacja ustawy wprowadzi przepis, zgodnie z którym jeśli KZN sprzeda lub udostępni odpłatnie działki budowlane otrzymane od KOWR czy AMW, to wypłaci instytucji, od której działkę otrzymał, 90 proc. zarobionej kwoty. Pozostałe 10 proc. kwoty transakcji zasili budżet KZN.

Mieszkanie Plus – czy wreszcie przyspieszy?

Czy proponowane przez resort zmiany usprawnią realizację programu Mieszkanie Plus? Na razie trudno na ten temat wyrokować, z pewnością jednak nowelizacja ustawy o KZN umożliwi tej instytucji sprawniejsze realizowanie postawionych jej celów. Jako bank gruntów pod Mieszkanie Plus, Krajowy Zasób Nieruchomości uzyska szersze kompetencje w zakresie zdobywania działek i gospodarowania nimi. To zaś z pewnością wpłynie zachęcająco na inwestorów chętnych do realizacji inwestycji budowlanych.

– Nowelizacja przepisów ustawy o Krajowym Zasobie Nieruchomości to dopełnienie większego pakietu działań wspierających budownictwo mieszkaniowe dostępnego dla osób o niskich i przeciętnych dochodach – czytamy na stronie Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju. – Jednym z tych elementów jest obowiązująca już ustawa o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych, która redukuje bariery prawne ograniczające rozwój mieszkalnictwa. Od nowego roku na podstawie ustawy o pomocy państwa w ponoszeniu wydatków mieszkaniowych w pierwszych latach najmu mieszkania będą wypłacane dopłaty do czynszów najmu.

Resort inwestycji i rozwoju wyraził nadzieję, że projekt zmian w prawie zostanie szybko przyjęty i nowelizacja ustawy o KZN wejdzie w życie jeszcze przed końcem 2018 roku.

Sprawdź: Mieszkanie Plus. Gdzie w ramach programu powstają nowe mieszkania?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcesz sprzedać mieszkanie ? To musisz wiedzieć!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom