Mieszkanie jak z katalogu to marzenie wielu z nas. Przeglądając zdjęcia mamy głowy pełne inspiracji. Gdy przychodzi czas na remont naszego mieszkania, a ono jest małe, nieustawne i jeszcze często znajduje się w starym budownictwie, to nijak ma się do projektów z katalogu. Podpowiadamy, jak z nieustawnego i małego pokoju zrobić stylowy i funkcjonalny pokój dzienny.
Polecamy: Triki, które pozwolą optycznie powiększyć małą łazienkę
Duża szafa na małym metrażu
– Zasadą każdego architekta wnętrz jest zastosowanie w małych pomieszczeniach jasnych kolorów, które optycznie powiększają przestrzeń, stwarzając wrażenie lekkości i poczucie elegancji - mówi Monika Szczęsny, projektantka wnętrz z Komandora. – Jasny kolor może być wykorzystany niemal wszędzie, jednak najlepszy efekt uzyskamy, malując ściany na biały, ecru czy perłowy. Zastosowanie klasycznych, niekrzykliwych kolorów automatycznie wypełni salon światłem, a mieszkaniu nada poczucie świeżości i lekkości.
Meble mają styl
Nawet w małych pomieszczeniach powinniśmy zadbać o stylistykę mebli. W tym przypadku również nie obędzie się bez jasnych barw. – Mały salon powinien mieć dużą szafę, która wykorzysta całą przestrzeń od podłogi do sufitu – dodaje projektantka. – Dzięki temu zyskamy na przechowywanie swoich rzeczy cenne, wcześniej niedostępne centymetry mieszkania. Szafa, najlepiej jak będzie wnękowa. Taka zabudowa zatuszuje pewne niedoskonałości i wgłębienia w ścianach. Powinna być jednak zaprojektowana tak, by, nie przytłaczać wnętrza. To dlatego warto dopasować jej front do jasnej kolorystyki ścian w pokoju.
Przeczytaj też: Dzięki meblom sprawisz, że kuchnia wyda się większa
Taka aranżacja pozwoli nam zrezygnować z różnego rodzaju meblościanek i komód, które zabierają sporo przestrzeni oraz zagracają małe pomieszczenie. Za sprawą podobnej kolorystyki ścian i mebli nasze mieszkanie zachowuje natomiast spójną stylistykę i równowagę.
– Aranżowanie małego salonu wymaga doboru szafy, która powinna łączyć dwie cechy: dużą pojemność na możliwie jak najmniejszej przestrzeni i nowoczesną elegancję – kontynuuje ekspertka. – Takie połączenie możliwe jest przy zastosowaniu bezramowego systemu drzwi przesuwnych. On nadaje wnętrzu dyskretny akcent nowoczesności, a dodatkowo oszczędza powierzchnię mieszkania. Drzwi przesuwne nie kradną dodatkowych centymetrów salonu podczas użytkowania tak, jak ma to miejsce w przypadku drzwi uchylnych.
Diabeł i detal tkwi w szczegółach
To właśnie detale nadają charakter małemu pomieszczeniu. W jasnych ścianach warto zastosować kolorowe elementy, które zapewnią klimat. Wszechobecny surowy jasny kolor przełamią akcenty o czerwonym lub niebieskim odcieniu. Warto na jasnej sofie położyć kolorowe poduszki, na ścianie zawiesić obrazek, a w rogu ustawić stylową lampkę. Takie szczegóły przełamią nudę. Należy jednak pamiętać, że co za dużo, to niezdrowo. Unikniemy tym samym przytłoczonego od nadmiaru detali mieszkania. Zbyt dużo ozdób to pierwszy krok do tego, żeby mieszkanie optycznie pomniejszyć.
Wielofunkcyjne meble w salonie
Nieustawny pokój stanowi wyzwanie. Problem może sprawić rozłożenie mebli, ale także zaaranżowanie przestrzeni. To szczególnie wtedy, gdy salon połączony jest z jadalnią lub kuchnią. Wtedy salon raz zaaranżowany trudno wyobrazić sobie w innym układzie. W pokoju, przypominający kształtem trapez, ważne jest rozmieszczenie mebli wypoczynkowych oraz odpowiednie dobranie ich rozmiaru do wielkości pomieszczenia.
– Jeśli salon jest niewielki, a w dodatku niefunkcjonalny, sprawdzi się w nim nieduży narożnik o delikatnej, jasnej fakturze – uważa Monika Szczęsny. – Sofa powinna stać się elementem każdego nowoczesnego salonu. Półki czy kieszenie wbudowane w oparcie oraz praktyczne schowki w podłokietnikach to tylko kilka rozwiązań wielofunkcyjnej sofy.
Rozwiązaniem są kanapy modułowe, z których ułożyć można komfortowy narożnik, a w razie potrzeby sofę z kilkoma pufami. Tego rodzaju meble pozwalają urządzić salon o niestandardowym układzie.
Siła kolorów w małym mieszkaniu
Dobrane meble wypoczynkowe nie wystarczą w przypadku wąskich pokoi. W aranżacji mogą pomóc sztuczki, które optycznie poszerzą pomieszczenie. Rozwiązaniem jest zastosowanie na ścianach dwóch kolorów: ciemniejszym malujemy ścianę krótszą, a szerszą na jasno. Dzięki temu uzyskujemy optyczne skrócenie przestrzeni. Z kolei pokrycie krótszej ściany tapetą w szerokie, horyzontalne pasy, automatycznie wydłuża wąską przestrzeń i komponuje się z lustrem lub jasną, lakierowaną płytą pokrywającą całą ścianę dłuższą. Tego typu manewry nadają mieszkaniu lekkości, a lustrzanym odbiciem optycznie poszerzają przestrzeń mieszkania. Aranżując wąski salon, powinniśmy pomyśleć o telewizorze podwieszanym na ścianie. Oszczędzamy powierzchnię i nie musimy stawiać jeszcze komody.
– Lustra wizualnie powiększają przestrzeń, ale nie można z nimi przesadzać. Przede wszystkim trzeba pamiętać o kolorach – ciepłym i zimnym. Odcienie ciepłe – żółty, pomarańczowy, różowy – optycznie pomniejszają wnętrze. Z kolei kolory zimne powiększają je – uważa Maria Semczyszyn, home stagerka.
Najem krótkoterminowy - czy zmienią się zasady?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?